18:48 25. Mai 2020
Kuula otse
  • USD1.0910
  • RUB78.2874
Ühiskond
lühendatud link
64 0 0

Ameerika Neuroloogiaakadeemia teadlased rääkisid lihtsatest ja taskukohastest meetoditest, mis aju degenereerumist aeglustavad ja erinevaid kognitiivseid haigusi vältida aitavad.

TALLINN, 20. juuli — Sputnik. Uuringus osales kaks tuhat inimest, keskmise vanusega 78 aastat. Katse alguses ei olnud ühelgi katsealustest kognitiivseid häireid, vahendab RIA Novosti. Keskmiselt jälgiti iga osalejat viie aasta vältel, kusjuures iga 15 kuu järel testiti uuritavate kognitiivseid võimeid. Vaatlusaja jooksul tekkisid 532 osalejal ajukahjustused. 

Võrreldes kõikide testide andmeid, järeldasid teadlased, et vaimse aktiivsuse stimuleerimine pikendab oluliselt aju korrektset tööd. Näiteks leidsid uurijad, et arvuti kasutamine küpses eas vähendab kergete kognitiivsete kahjustuste riski 48 protsendi ja kõrgemas eas 30 protsendi võrra. Keskmiselt vähenes inimestel, kes kasutasid arvutit nii küpses kui ka kõrges eas, ajuhäirete risk 37% võrra.

Mängud ja osalemine ühiskondlikel üritustel, näiteks kinos käimine, sõpradega jalutamine ja kaardimäng vähendasid häirete tõenäosust 20 protsenti. Kunstil ja käsitööl oli samuti positiivne mõju – ajuhäirete ilmnemise oht langes 42 protsenti, kuid see näitaja on kohaldatav ainult vanematele inimestele.

Teadlaste teine oluline leid on see, et inimesed peaksid aju stimuleerivaid tegevusi maksimaalselt mitmekesistama. Näiteks neil, kes olid seotud teadlaste koostatud nimistus leiduva kahe tegevusega, oli aju probleemide tekkimise võimalus 28% madalam. Enamgi veel, see tõenäosus oli veelgi madalam inimeste hulgas, kelle päevakavas oli kolm, neli või viis eri tüüpi stimuleerivat ajaviidet – riskide vähenemine oli vastavalt 45, 56 ja 43%.

Sellegipoolest märgivad teadlased ootuspäraselt, et nende töö iseloom on olemuselt vaatluslik ja vaatamata sellele, et uuring näitab selgelt seost aju stimuleeriva aktiivsuse ja haiguste vahel, "vajavad nad täpsemate tulemuste saamiseks pikemaajalisi teste."

Samal teemal

Eesti Kultuuri Koda peab konverentsi „Kultuur, haridus ja haritus“

Peamised teemad