00:38 13. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1771
  • RUB86.3013
Ühiskond
lühendatud link
73 0 0

Venemaa Balti Uuringute Assotsiatsiooni president, majandusteaduste doktor professor Nikolai Meževitš selgitas, miks Balti riigid ei jõua kunagi Vanasse Euroopasse.

TALLINN, 20. juuli — Sputnik. Rahvusvaheline Valuutafond ennustab, et Ida-Euroopa riigid kaotavad sajandi keskpaigaks veerandi tööealisest elanikkonnast. Lääne oluliseim finantsasutus tunnistab tegelikult, et samad Balti riigid ei jõua oma arengus Vanale Euroopale kunagi järele ja läänemaailmas peavad nad jagama igavest perifeeria ja koloonia seisusust, millest omakorda võimsamad ja edukamad riigid pumpavad inimresurssi välja, kirjutab rubaltic.ru.

Tööealise elanikkonna arvu vähenemine on tõepoolest kõigi kolme Balti riigi majanduskriisi peamine põhjus, usub Nikolai Meževitš. "Kõige nõudlikumad, kirjaoskajad, ettevalmistatud inimesed lahkuvad. See on katastroof," ütles ekspert Sputnik Eesti intervjuus.

© Sputnik / Deniss Grabussov
Euroopa demograafilised perspektiivid 2050

Meževitši sõnul ei tohi inimest keelata riigist lahkuda, vaid luua tingimused, mille alusel lihtsalt ei lahkuta. Taoliste tingimuste loomine ongi riigi ülesanne.

"Aga see on väga raske. Tööstus laguneb, põllumajandus ei nõua oma töötajatelt kõrget kvalifikatsiooni. Teenindussektor, riigihaldus on jäänud. Avalik haldus on oluline asi, kuid see ei tooda materiaalseid väärtusi, küll aga tarbib neid ise," selgitas ekspert.

Baltimaad ei adu kõigi demograafiliste probleemide tõsidust, illustratiivne foto
© AFP 2019 / BJÖRN LINDGREN/TT / TT NEWS AGENCY

Sellises olukorras on ebatõenäoline, et arenenud Euroopa riigid aitaksid väikeseid Balti riike. "Kõikide sõprade, koostöö ja ühiste Euroopa väärtuste üle rääkides ei jaga keegi oma konkurentsieeliseid," jätkas Meževitš.

Nagu Sputnik Eesti kirjutas, tegi Statistikaamet hiljuti mitmeid prognoose demograafilise olukorra kohta, mis võib tekkida lähema 60 aasta jooksul. Põhistsenaariumi kohaselt väheneb Eesti elanikkond 2080. aastaks 11% ehk 145 200 inimese võrra.

Praegu elab Eestis 1324 820 inimest. Seega elab Eestis 2080. aastal 1 279 620 inimest. Neist on tööealiseid (vanuses 15–64 aastat) 56,3%, üle 65-aastaseid isikuid on 28,5%, alla 14-aastaseid lapsi vaid 15,3%.

Lisaks baasstsenaariumile koostasid Statistikaameti töötajad veel kolm stsenaariumi. Kõige süngem - madalaima sündimuse, suurima suremuse ja tasakaalustatud rändega - ennustab Eesti elanikkonna vähenemist praegusest 1,324,820-lt 906,911-le inimesele.

Samal teemal

Häirekell kõigile - Venemaa kliima muutub
Leedu, tee omadele värav lahti - Seim võrdsustas ukrainlased kohalikega
Eesti rahvastik

Peamised teemad