08:23 24. November 2020
Kuula otse
  • USD1.1901
  • RUB90.3507
Ühiskond
lühendatud link
35523

Balti riikidele on Euroopa Liidus ette määratud "Vana Euroopa" igavesti mahajääva perifeeria saatus: nad peavad Sisyphose kombel kogu aeg "esimese sordi" eurooplasi taga ajama, arvab Venemaa ekspert Aleksandr Nossovitš.

TALLINN, 21. juuli — Sputnik. Rahvusvaheline Valuutafond (IMF) kuulutas Ida-Euroopa riikidele, mille hulka kuuluvad ka Baltimaad, veerandi töövõimelise rahvastiku kadu sajandi keskpaigaks, kirjutab Aleksandr Nossovitš väljaande RuBaltic veergudel. 

Александр Носович
© Фото : из личного архива Александра Носовича
Aleksandr Nossovitš

Sellega on IMF sisuliselt tunnistanud, et Baltimaad ei jõua arengutasemelt "Vanale Euroopale" kunagi järele ja läänemaailma koosseisus on neile tagatud igavese perifeeria ja kolooniate saatus, kust tugevamad ja edukamad riigid inimressursse välja pumpavad.

"Kesk-, Ida- ja Kagu-Euroopa riikides toimub oluline demograafiline üleminek: rahvastik väheneb ja vananeb kiiresti," teatas IMFi tegevdirektori asetäitja Tao Zhang.

Väljarändamine "paradiisist" sarnaneb lõpuga

Nossovitši arvates osutab kõrge rahvusvaheline ametnik paradoksaalsele olukorrale. IMFi kriteeriumide järgi on Ida-Euroopa hiilgavate majandusnäitajatega edukate riikide regioon. SKT elaniku kohta on mõnes nendest postsotsialistlikul üleminekuperioodil kahekordistunud ja inimeste sissetulek lähenenud lääneeurooplaste omale.

Ekspert: tööealise elanikkonna vähenemine on katastroof Balti riikidele >>

Ometi on Ida-Euroopa väljavaated kurvad, märgib ta, sest rahvastik väheneb seal katastroofiliselt: inimesed keelduvad elamast keset kõiki loetletud "edusamme ja saavutusi" ning sõidavad ära, kes kuhu.

See tähendab, rõhutab Nossovitš, et mistahes keskmise sissetuleku ja SKT elaniku kohta suurenemised, riigivõla vähenemised ja muud makromajandusnäitajad, mille järgi IMF määrab riikide "edukust" ja tunnistab neid krediidikõlblikeks, ei likvideeri probleeme, mis ohustavad tulevikus Ukrainat, Moldovat või Balti riike. Seda tunnistab ka IMF ise.

Igavene jooks porgandi kannul

"Need demograafilised probleemid võivad majanduskasvu oluliselt aeglustada. Tööjõu vähenemine ja eakate töötajate tööviljakuse langus, samuti surve tugevnemine riigi rahandusele võivad neile riikidele maksma minna ligi 1% SKTst aastas," arvab IMFi tegevdirektori asetäitja.

Тао Чжан
© Sputnik / Алексей Даничев
Tao Zhang

"See aeglustub ka sissetulekute võrdsustumist. Meie hinnangutel võiks demograafilise surve puudumisel regiooni SKT elaniku kohta ulatuda 2050. aastal 74 protsendini Lääne-Euroopa tasemest võrreldes 52 protsendiga 2020. aastal. Demograafilisi takistusi arvesse võttes prognoositakse, et SKT elaniku kohta ulatub samal ajavahemikul kõigest 60 protsendini Lääne-Euroopa tasemest."

Minister Iva: eakate potentsiaal Eestis on kasutamata >>

See aga tähendab, et Ida-Euroopa ei jõuagi sajandi keskpaigaks Lääne-Euroopale järele ega isegi lähene sellele sotsiaal-majandusliku arengutaseme poolest oluliselt. Nossovitši arvates on nendele samadele Balti riikidele läänemaailma koosseisus ette määratud "Vana Euroopa" igavesti mahajääva perifeeria saatus, kes muudkui ajab Saksa- või Prantsusmaad taga, kuid ei jõua neile kunagi järele, sest keskus pumpab perifeeria inimressurssidest tühjaks ning jätab ta rahvastikupuudusesse surema.

"Otsesõnu öeldes on see kolonialism. Koloniseerimise komme pole Euroopa suurriikide poliitikast kuhugi kadunud, ainult et nüüd varjatakse seda ilusate silmakirjalike fraasidega ühisest väärtusruumist ja ühtsest tööturust," arvab ta.

21. sajandi kolooniad

Asja olemus on Nossovitši sõnul jäänud samaks. Metropolid pumpavad endiselt kolooniatest ressursse välja. Eeskätt kõige tähtsamat ressurssi — inimressurssi. Ehk ainult pumpamise tehnoloogiad pole enam nii silmanähtavad ja valulikud. Metropol on formaliseerimata ja vaevalt võib Euroopa Komisjonist leida Briti kolooniate ja dominioonide ministeeriumi analoogi (kuigi võib tõmmata kaudseid paralleele "Uue Euroopa" riikidele mõeldud ELi tõukefondidega). 

Bulgaaria rahvaarv on kahanenud allapoole seitset miljonit
© Sputnik / Алексей Витвицкий

"Keegi ei vea enam troopilisest Aafrikast mustanahalisi orje istandustesse puuvilla korjama. Uute iseseisvate riikide vabad kodanikud sõidavad ise Inglismaa istandustesse — maasikaid korjama. Ka ketti panna pole neid enam millegi külge: nad hindavad seda võimalust kui "euroopaliku valiku" peamist saavutust.

Enamik Leedu, Läti ja Eesti elanikke peab võimalust sõita ära Lääne-Euroopasse nende riikide Euroopa Liidu liikmesuse suurimaks plussiks ja kardavad kõige rohkem seda, et kunagi kaob see võimalus ära ja neil tuleb elada oma "uutes iseseisvates riikides", selgitas ekspert.

Vaated Euroopa Liidule kui uut tüüpi koloniaalimpeeriumile pole tema arvates Euroopa intellektuaalide hulgas sugugi haruldased. "Pärast seda, kui kõige võimsamad Euroopa riigid hakkasid kaotama oma meretagust koloniaalimpeeriumi, ehitasid nad üheskoos omamoodi sisemise koloniaalimpeeriumi, mis põhineb majanduslikul ja sõjalisel koostööl," kirjutab näiteks tuntud Hispaania politoloog Josep Colomer.

Keda võiksid koloniseerida Baltimaad?

Kui Euroliit on koloniaalimpeerium, jätkab Nossovitš, siis tema metropoliks on kuus asutajariiki, kes jagasid hiljuti kitsas ringis omavahel ära kõik Brüsseli kõrgemad ametipostid ilma igasuguse vihjeta demokraatiale, aga kolooniateks on Ida-Euroopa maad, kes "aeglaselt, aga kindlalt kärbuvad töövõimelise rahvastiku läände valgumise tagajärjel". 

Illustreeriv foto
© Sputnik / Евгений Ашихмин

Need järeldused tulenevad IMFi kõrge ametniku ettekandest. Rahvusvaheline Valuutafond ei seleta kuidagi oma paradoksi: miks inimesed lahkuvad Ida-Euroopast vaatamata sellele, et heaolu ja SKT elaniku kohta seal kasvavad?

Kui need riigid on kõigi IMFi kriteeriumide järgi progressiivsed ja edukad, miks seesama IMF hirmutab neid rahvastiku rekordilise kahanemise tagajärgedega?

Koloonia seisundist välja rabelda impeeriumi lõhkumata on tema arvates võimalik ainult siis, kui saada endale oma koloonia ja hakata sealt ressursse välja pumpama muutudes sedasi ise metropoliks. Seda on suutnud saavutada Poola, kes on naaberriigist Ukrainast juba mitu miljonit ukrainlast välja pumbanud. Kas ta suudab nendega hakkama saada, on iseasi, aga vähemalt ei ähvarda Poolat enam pikaldane kärbumine rahvastiku vähenemise tagajärjel.

Rahvuslane: kui Eesti välja sureb, pole Putinil ja Venemaal sellega pistmist >>

"Seevastu Balti riikide väljavaated on üsna nutused. Ukrainlased siin ei püsi ning isegi Aasia ja Aafrika pagulased on koos põliselanikega jalga lasknud. Leedu, Läti ja Eesti elanikkond vananeb, töötajaid ja maksumaksjaid ei jätku, aga metropol — Lääne-Euroopa — muudkui pumpab inimesi välja," ütles Nossovitš lõpetuseks.

Samal teemal

Eesti ehitusfirmad jäid Soomes vahele Ukraina ja Valgevene musta tööjõuga
Pensionär kutsus poliitikuid üles mitte andma katteta lubadusi
Mis saab sõprusest Ukrainaga: KaPo kardab "venekeelse tööjõu" sissevoolu
Soome tõstab pensione: eestlased võivad sellistest sissetulekutest ainult unistada
Riigikogu: palja indekseerimisega pensionivaesust ei võida
Tagid:
SKT, võõrtööjõud, tööjõud, Baltimaad, rahvastik

Peamised teemad