08:26 13. Juuli 2020
Kuula otse
  • USD1.1276
  • RUB80.2104
Ühiskond
lühendatud link
Waffen-SS kokkutulekud – Eesti "uhkus" ja häbi (38)
11611

Kui Eestis peaks mälestusmärgi SS-lastele ikkagi püstitama, on see tõsine väljakutse Euroopa Liidule ja põhjuseks Venemaale sanktsioonide, sealhulgas majandussanktsioonide kehtestamiseks, ütles politoloog ja ajakirjanik Armen Gasparjan.

TALLINN, 30. juuli — Sputnik. Eesti valitsuskoalitsiooni kuuluv Eesti Konservatiivne Rahvaerakond (EKRE) tahab Lihula kalmistul taastada mälestusmärgi Eesti SS Grenaderidiviisis teeninud meestele. Seda ideed toetavad teised ühiskondlikud organisatsioonid, nagu Eesti Leegioni Sõprade Klubi. Kohalik omavalitsus ei ole veel selleks luba andnud, kuid  see häbiväärne monument sinna varem või hiljem püstitatakse, ütles politoloog Armen Gasparjani intervjuus Sputnik Eestile

Gasparjani sõnul on Eesti SS-leegion poliitilisele eliidile väga oluline osa rahvuslikust ideoloogiast, mistõttu kõiki järgnevaid proteste eiratakse. Kui Eesti järgneb Ukrainale, kus Galicia SS-diviisi sõdurid hiljuti pidulikult ümber maeti ja avab oma monumendi samuti riiklike auavaldustega, siis ei tohiks imestada ei Venemaa ega Iisraeli reaktsiooni üle, hoiatas politoloog.

Sputnik Eesti on kirjutanud, et 2004. aasta augustis ilmus Lihula kalmistule püstolkuulipildujaga SS vormis sõjaväelast kujutav mälestusmärk, kuid see demonteeriti juba septembri alguses ja asub nüüd Eesti vabadusvõitluse muuseumis Lagedil. Nüüd üritab EKRE ja Eesti Leegioni Sõprade Klubi mälestusmärki samas kohas taastada. Kohalik omavalitsus lükkas arutelu augusti lõpuni edasi.

Venemaa saatkond avaldas nördimust järjekordse SS-laste kokkutuleku pärast Sinimäel >>

Venemaa saatkond Eestis mõistis selle idee hukka. Diplomaatilise esinduse avalduses nimetatakse seda algatust teotuseks ja provokatsiooniks.

Armen Gasparjani venekeelset intervjuud saab kuulata siit. 

Гаспарян: Россия готовит ответ "чудесным" эстонским политикам — поклонникам Ваффен-СС

 

Teema:
Waffen-SS kokkutulekud – Eesti "uhkus" ja häbi (38)

Samal teemal

Kas Nürnberg mõistis hukka ka Eesti SS väed
SS-lase mälestusmärk võib Lihulasse tagasi jõuda
Venemaa saatkond: SS mälestussamba taastamine oleks pühaduseteotus
Peaminister suhtub SS-laste mälestusmärgi taastamisse Lihulas negatiivselt
Riigikogu liikmed ja sõjaväelased austasid Eesti SS-i mälestust Sinimägedel
Tagid:
monument, sanktsioonid, Venemaa, Eesti, Waffen-SS, Armen Gasparjan

Peamised teemad