07:02 07. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1843
  • RUB86.9321
Ühiskond
lühendatud link
Eesti valitsus - 2019 (111)
126 0 0

Siseministri ja EKRE esimehe Mart Helme uus intervjuu tekitas koalitsioonivalitsuses järjekordse skandaali, mis nõudis peaminister Jüri Ratase sekkumist.

TALLINN, 1. august — Sputnik, Oleg Leontjev. Siseminister peab lõpetama selliste avalduste tegemise, mis haavavad Eesti elanike tundeid ja neile olulisi väärtusi, arvab valitsusjuht Jüri Ratas.

Peaministri nii järsu ütluse ajendiks sai Eesti siseministri ja Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna (EKRE) esimehe Mart Helme uus intervjuu Eesti Päevalehele, mis tekitas riigi ladvikus järjekordse skandaali.

Helme läks kallale ühele Eesti "pühadest lehmadest"

Vestluses Eesti Päevalehe ajakirjaniku Vahur Kooritsaga (sama mehega, kes tegi ettepaneku rajada Eestisse NATO baas Peterburile suunatud rakettidega) selgitas Mart Helme, miks ta jäi omal ajal niinimetatud "laulvast revolutsioonist" kõrvale. 

Председатель партии EKRE Март Хельме
© AP Photo / Tanel Meos
EKRE esimees Mart Helme

Mart Helme, kes on nõukogude ajal töötanud Eestimaa Kommunistliku Partei Keskkomitee lasteajakirja Pioneer toimetajana, ütles, et "see oli selline massihüsteeria, kõik läksid, kõik olid hirmu nõukogude korra ees kaotanud. Minul polnud seda hirmu ka varem ja mina massipsühhoosidega kaasa ei läinud." 

Pärast Kooritsa intervjuud pealkirjaga "Mart Helme, kes laulvas revolutsioonis ei osalenud: ma võitlen nüüd ja purustan selle libademokraatia", puhkes tõeline skandaal. Asi on selles, et müüt "laulvast revolutsioonist, mis hävitas Nõukogude Liidu" on kolme kümnendiga juurdunud Eesti ühiskonna teadvusse, saanud rahvusliku uhkuse objektiks ja samasuguseks "pühaks lehmaks" nagu väljamõeldised "Nõukogude okupatsioonist" ja SS-i mundris "vabadusvõitlejatest", mis on mõeldud inetute laikude varjamiseks Eesti ajaloo lehekülgedel.

Ajaloo ümberkirjutajad: miks Eesti ja Saksamaa võõrasse aeda ronivad >>

Helme sarkasm seoses "laulva revolutsiooniga" on automaatselt seadnud kahtluse alla paljude selliste ühiskonna- ja poliitikategelaste teened, kes Nõukogude võimu ajal sugugi selle vastu, relv käes ja põlvini mudas, ei võidelnud, vaid olid end kommunistlikus süsteemis mugavalt sisse seadnud.

Vaenlased tõlgendasid valesti

Varsti otsustas rahvuskonservatiivide juht öeldut pehmendada. Ta möönis oma erakonna portaalis Uued Uudised, et lasi end provotseerida "vaenulikul" ajakirjanikul, kes andis kõigi oma küsimustega mõista, et "laulva revolutsiooni" sündmustes mitteosalemine on sisuliselt kuritegu.

"Mul ei olnud mingit kavatsust tulla 1980ndate lõpus suurde poliitikasse, tegelesin tollal põllumajandusega. Püüdsin ajakirjanikule selgitada, et ma ei ole inimene, kes läheks kergesti kaasa massiliikumistega," teatas Mart Helme. Tema sõnul pidas ta "massihüsteeria" all silmas pigem "massimeeleolu".

Siseminister kinnitas, et on alati pidanud "laulvat revolutsiooni" rahvusliku vabadusvõitluse sümboliks ega ole kunagi püüdnud pisendada selle tähtsust. "Mul oleks hea meel, kui praegu tekiks Eestis sama ulatuslik massiliikumine, mis seisaks meie rahva suveräänsuse eest," ütles ta lõpetuseks.

Ratas: siseministri ütlused on enam kui kohatud

Vaatamata Mart Helme suust kõlanud õigustustele ärritas tema jutt, et "laulev revolutsioon" oli tegelikult massihüsteeria, peaminister Jüri Ratast, kellel viimasel ajal on tulnud liigagi tihti oma ministri avaldusi kommenteerida. 

Юри Ратас
© REUTERS / PIROSCHKA VAN DE WOUW
Jüri Ratas

Ratase sõnul oli laulev revolutsioon Eestimaa inimesi ühendav liikumine, mis viis riigi iseseisvuse veretu taastamiseni. "Öölaulupidudel, Balti ketis ja teistelgi ühisalgatustel osalenud sajad tuhanded inimesed tunnevad õigustatult uhkustunnet, et seisid vabaduse ja demokraatia eest nii meie maal kui ka Euroopas laiemalt," rõhutas ta oma Facebooki-lehel.

Peaminister märkis, et tema kodupartei Keskerakond on välja kasvanud Rahvarindest, kes võttis aktiivselt osa "laulvast revolutsioonist". Ratas arvab, et intervjuus Eesti Päevalehele ei säilitanud Helme sellest sündmusest rääkides "kahetsusväärselt tasakaalukust".

"Sel pole mingit alust ning see on kohatu. Samuti rääkis minister intervjuus libademokraatiast, mis vajab purustamist. /.../ Lõhkumise asemel vajab meie riik, rahvas ja demokraatia kaitsmist ning hoidmist," rõhutas valitsusjuht märkamata, et on tahes-tahtmata samastanud "libademokraatia", millest rääkis Helme, Eesti riigi enesega.

Peaministri sõnul ei tohi ükski minister ka kõige raskema intervjuu käigus endale sääraseid eksitusi lubada. "Selline järjepidev Eestimaa inimeste tunnete ja meile kõigile oluliste väärtuste haavamine peab lõppema," lõpetas Ratas oma postituse.

EKRE juht ei räägi peavoolule vastupidist juttu esmakordselt

Sputnik Eesti on kirjutanud, kuidas Jüri Ratas pidi juba mõni päev tagasi õigustama sõnu, mis Mart Helme ütles Boris Johnsonile Suurbritannia peaministriks saamise puhul õnne soovides. Oma õnnitluses võrdles Eesti siseminister Brexitit Eesti väljaastumisega Nõukogude Liidust. 

Tema sõnul mäletavad Eesti inimesed raskusi, mis tuli ületada, et lahkuda liidust, mille liikmed nad ei tahtnud kunagi olla. "Me olime valmis taluma ka raskusi ja tagasilööke. Oma tee valimine ei tule kunagi ilma hinda maksmata. Soovin teile jõudu ja meelekindlust teie ees seisvates väljakutsetes," rõhutas ta.

"Meil pole mitte mingit põhjust otsida Euroopa Liidule ajaloost võrdlusi. Need oleksid kunstlikud või lihtsalt valed," teatas Ratas lisades, et EKRE poliitikutel tuleb oma sõnavõttudes ja tegudes lähtuda mainitud põhimõtetest ja mitte otsida analooge EL-i ja NSVL-i vahel. Ratase sõnul seisneb nende erinevus selles, et EL on riikide liit, aga NSVL oli liitriik.

Teema:
Eesti valitsus - 2019 (111)

Samal teemal

Politoloog: praegused Eesti poliitikud said hästi hakkama ka Nõukogude ajal
President rääkis Helme isikust ja sobivusest ministriametisse
Helme või Reinsalu – kumb Venemaale suurema käki keerab
Politoloog leiab, et Mart Helme võib Eesti ja Euroopa Liidu tülli ajada
Tagid:
EKRE, Eesti, Mart Helme, hüsteeria, massiline, revolutsioon

Peamised teemad