12:12 31. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1698
  • RUB92.4606
Ühiskond
lühendatud link
7220

Eesti elanikud ei ole veel kunagi varem nii tugevalt uskunud Euroopa Liitu ja tema helgesse tulevikku. Eurobaromeetri küsitlused näitavad siinse optimistliku häälestuse suurimat kasvu.

TALLINN, 6. august — Sputnik, Aleksei Toom. Eesti elanikkonna usaldus Euroopa Liidu ja tema helge tuleviku suhtes on saavutanud ajalooliselt kõrgeima taseme.

Üle 60% eestimaalastest on kindlad, et liidul läheb hästi ja tema väljavaated on roosilised. Mitte just rikkaima EL-i riigi elanikud usaldavad Brüsselit rohkem kui omaenese valitsust. 

Vaatamata ilmselgelt vastakatele hinnangutele nii mõnedegi vastuste puhul ilmneb Eurobaromeetri üleeuroopalise uuringu raames Eestis küsitletute hinnangute põhjal kujunenud avaliku arvamuse üldpildist, et eestimaalaste usaldus Euroopa Liidu, tema poliitika ja autoriteedi vastu on kerkinud ajaloolisele tipptasemele — 60%-le.

Küsitlustulemuste kohaselt usutakse liidu tulevikku veel enam vaid Leedus ja Taanis, EL-i keskmisena aga jääb see näitaja kõigest 44% peale.

Paistab, et keskmine eurooplane kaldub üldse keda iganes uskuma vähem kui keskmine eestlane.

Eurooplaste häälestus tervikuna on optimistlik

Sellegipoolest täheldavad uuringu autorid nii Euroopa Liidus tervikuna kui ka Eestis nende vastajate osakaalu suurenemist, kes "pigem usaldavad" – nende hulk ulatub üle poole kõigist EL-i riikides küsitletuist.

Euroopa Liidu kuvandit peab positiivseks pisut vähem küsitluses osalenuist kuid neidki on 2018. aasta sügisel korraldatuduuringuga võrreldes mõnevõrra lisandunud.

Teisisõnu, üle poole eurooplastest usub igatahes liidu tulevikku, usaldab tema valitsusasutusi ja peab kogu "projekti" paljutõotavaks, demokraatlikuks ja nii küsitletutele isiklikult kui ka nende koduriikidele tervikuna kasulikuks. 

Mis puudutab otseselt Eestit, siis ligikaudu 68% Eurobaromeetri üleeuroopalise uurimuse raames küsitletuist leiab, et siinne majandus on viimase poolaastaga paremaks muutunud ning nende isiklik sissetulek ja elujärg on samuti kergelt paranenud.

Võrreldes kogu Euroopa Liiduga teeb Eesti elanikele millegipärast märgatavalt rohkem muret sisseränne ja terrorism, kuigi nii esimese kui teisena mainitu on siin kasvõi prantslaste või sakslaste kogemustega võrreldes tegelikult tundmatu.

Samas tunneb keskmine eurooplane ähvardava töötuse ja sisserändevoo kõrval kõige enam muret kliimamuutuste pärast.

Samal teemal

NSV Liidu kogemus: milliseid laule laulab Eesti Euroopa Liidust lahkumiseks
Tagid:
reiting, usaldusväärsus, usaldus, Euroopa Liit, Euroliit, Eesti

Peamised teemad