10:38 06. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1854
  • RUB86.3692
Ühiskond
lühendatud link
8520

Järjepidevad solvangud, viha ja rahvusliku vaenu õhutamine Leedu ühe parlamendipartei poolt on sundinud Leedu juudid oma avalike ja usuliste asutuste tegevuse lõpetama.

TALLINN, 8. august — Sputnik. Leedu juudi kogukond (LJK) teatas ametlikult, et liikmetele tehtud ähvarduste tõttu suletakse määramata ajaks kogukonna peakorter ja Vilniuse sünagoog.

Viha ja rahvusliku vaenu õhutamine

Juudi kogukonna teadaande kohaselt saavad selle liikmed (nn litvakid, ortodokssed Leedu juudid) viimasel ajal ähvarduskirju ja -kõnesid.

LJK juhi Faina Kukljanski sõnul kujutab pidev pingete üleskruvimine, meeletu ja avalikult deklareeritav soov tunnistada Leedus juutide hävitamises osalenud isikud rahvuskangelasteks, püüd põlistada nende isikute mälestust ning üleskutse koguneda 7. augustil meeleavaldusele kahtlase mainega "kangelaste" toetuseks endast viha ja rahvusliku vaenu õhutamist.

"Hoolimatult ja karistamatult ilmuvad antisemiitlikud kommentaarid parteide ning nende juhtide avatud veebikontodel (kus isegi Neitsi Maarjat nimetatakse aeg-ajalt "juudimooriks") sunnivad meid oma turvalisusele mõtlema," rõhutas ta.

Juudid tahaksid teada ametivõimude seisukohta

Leedu juudi kogukond juhtis tähelepanu sellele, et seniajani ei ole Leedu riigiasutused ja ametkonnad rahvusliku vaenu eskaleerumisele sugugi reageerinud.

Et tagada kogukonna liikmete ja LJK sünagoogi koguduse julgeolek, tuleb tema sõnul vastu võtta raske, kuid vältimatu otsus Leedu juudi kogukonna hoone ja Vilniuse koraalne sünagoog määramata ajaks sulgeda.

Kes ja mis Leedu juute ähvardab

Sputnik Lietuva andmetel peab Leedu juudi kogukond "ühe poliitilise jõuna", mis toetab juutide hävitamises osalenud isikuid, silmas erakonda "Isamaaliit – Leedu Kristlikud Demokraadid", kes moodustavad Leedu Seimis suuruselt teise fraktsiooni ja on tuntud oma russofoobse hoiaku ning radikaalsete algatuste poolest.

Juudivastaste meeleolude järsu tõusu kutsus Leedus esile Jonas Noreika ehk "Kindral Tormi"  mälestustahvli mahavõtmine ja Kazys Škripa tänava ümbernimetamine.

Mõlemad mehed on silma paistnud juudivastase poliitika elluviimisega, mis aitas kaasa ühe osa Leedu elanike kaasamisele natslikku holokausti.

Vilniuse linnapea Remigijus Šimašiuse otsus Noreika auks paigaldatud mälestustahvel maha võtta tekitas osas Leedu ühiskonnast nördimust. Linnapea ise põhjendas oma otsust sellega, et leidub tõendeid Noreika osalemisest juudi geto loomises.

Leedu pealinn Vilnius
© Sputnik / Алексей Филиппов

Leedus heroiseeritakse ka metsavendade väeüksuse ülemat Adolfas Ramanauskast (hüüdnimega Vanagas).

Paljud tema mehed asusid hitlerliku Saksamaa poolele.

"Partisanid" olid seotud tsiviilelanikkonna hävitamise ja parteitöötajate mõrvamistega.

Sõja ajal osalesid natside käsilased kohaliku, tol ajal ühe Euroopa suurima juudi kogukonna hävitamises, mille tulemusena tapeti üle 200 000 inimese.

Leedu peaminister on rahvustevahelise vaenu hukka mõistnud

Leedu peaminister Saulius Skvernelis on Leedu juutide murele reageerinud ja rahvustevahelise vaenu ilmingud hukka mõistnud, kutsudes riigi õiguskaitseorganeid üles niisugust käitumist ära hoidma.

Премьер-министр Литвы Саулюс Сквернялис, архивное фото
© AP Photo / Mindaugas Kulbis
Leedu peaministrer Saulius Skvernelis

Leedu politsei pressiatašee Ramunas Matonis kinnitas, et korrakaitseorganid on võimalike rahutuste ärahoidmiseks valmis, kuid ametlikku infot tegelikest ohtudest õiguskaitseorganid saanud ei ole.

Artikli täisversiooni võite lugeda portaali venekeelselt veebilehelt

Samal teemal

Franciscus tuletab baltimaalastele meelde nende patte ja ohvreid
Tagid:
juudikogukond, sünagoog, Leedu, antisemitism, juudid

Peamised teemad