09:02 23. September 2020
Kuula otse
  • USD1.1740
  • RUB89.1500
Ühiskond
lühendatud link
80 0 0

Sellel nädalal toimub Venemaa pealinnas elektroonilise hääletussüsteemi testimise neljas etapp, millel osalevad nende kolme rajooni elanikud, kus 8. septembri valimistel toimub e-hääletus. Kas Eestil on siit midagi õppida?

TALLINN, 27. august — Sputnik.  Prantsuse krüptograaf Pierrick Gaudry, kes on varemgi leidnud Moskva linnavolikogu valimiste e-hääletussüsteemist nõrku kohti, teatas RIA Novostile, et võtab vastu talle lubatud miljonirublase auhinna.

Kontrollimatu e-valimissüsteem
© Sputnik / Алексей Мальгавко

Valimisvaatlejate ühiskondliku staabi juht Aleksei Venediktov teatas omakorda, et ootab konto numbrit, et raha talle üle kanda. 

Varem on Venediktov teatanud, et häkkerid, kes leiavad võimalusi süsteemi sisse murda, saavad kaks miljonit rubla.

Enne kolmandat etappi jutustas Venediktov ajakirjanikele, et kui tema andmetel ei õnnestu kellelgi süsteemi sisse murda, saab Prantsuse spetsialist varem leitud nõrkade kohtade eest ühe miljoni.

Tema sõnul tunnistasid süsteemi arendajad Gaudry märkused sisukateks. Teised auhinna nominendid antakse teada esmaspäeval, 26. augustil.

Venediktov kinnitas valmisolekut teha krüptograafile väljamakse. „Ma ootan temalt pangakonto numbrit, et kanda talle üle miljon rubla,“ ütles Venediktov RIA Novostile.

Moskva linnavolikogu seitsmenda koosseisu valimised, mille käigus tehakse Venemaa esimene elektroonilise kaughääletuse katse, toimuvad ühtsel valimispäeval 8. septembril.

Nagu jutustasid RIA Novostile Gaudry ja Venediktov, suhtlevad e-hääletuse staabi töörühm, infotehnoloogiaosakond ja Prantsuse krüptograaf omavahel ka edaspidi ja vahetavad mõtteid.

Eelmisel nädalal toimus Venemaa pealinnas elektroonilise hääletussüsteemi testimise kolmas etapp, millel osalesid nende kolme rajooni elanikud, kus 8. septembri valimistel toimub e-hääletus. Esimese kahe etapi tulemuste põhjal selgitati välja hulk tehnilisi puudusi, mis seejärel likvideeriti.

Praegu pean ma läbirääkimisi Moskva infotehnoloogiaosakonnaga, et püüda saada võimalikult täpset teavet süsteemi töö kohta,“ jutustas Prantsuse spetsialist.

Venediktov kinnitas, et nad võtavad Gaudryga ühendust ja arutavad hulka teemasid.
„IT-osakond ja töörühm on pidevas kirjavahetuses Gaudryga, vastavad tema küsimustele ja küsivad temalt nõu mõnedel teemadel,“ jutustas teabeagentuuri vestluskaaslane.

Võib olla on ka Eestil aeg oma e-valimissüsteemi avalikult testida lasta, eriti just tema haldamise poolt... 

Lugege lisaks:

Samal teemal

Keskerakonna ettepanek: reformida valimisringkondi
Esmaspäeval algab e-hääletamise keskkonna avalik testimine
Tagid:
auhind, krüptograaf, Aleksei Venediktov, opositsioon, e-valimised, Moskva, Venemaa

Peamised teemad