16:52 03. Juuli 2020
Kuula otse
  • USD1.1286
  • RUB79.4434
Ühiskond
lühendatud link
6310

Paljud Soome venekeelsed elanikud teavad oma kogemusest, et võõrapärane nimi võib muuta töö leidmise raskemaks. Riik on valmis aitama diskrimineerimist välja juurida.

TALLINN, 28. oktoober — Sputnik. Ligi pooled (49%) viiesajast inimesest, keda Soome rahvusringhäälingu Yleisradio uudistetoimetus küsitles, on tööturul kogenud diskrimineerimist oma nime või emakeele pärast.

Soome koonduslaager Medvežjegorskis
© Sputnik / Дмитрий Козлов

Nii näiteks kurtis Albina Raivio, et saatis viissada CVd, kuid sai kutse ainult viiele töövestlusele.

Seejuures on ta omandanud hariduse Soomes ja oskab suhelda neljas keeles: soome, inglise, rootsi ja vene keeles.

Tal õnnestus tööd saada ainult tänu soovitusele.

Tema kurba kogemust kinnitas Mihhail Jonin Turust: "Pärast sadu katseid kutsuti mind vestlusele ainult ühte büroosse ja seal praegu töötangi.

Mis puutub isiklikesse suhetesse, lisas ta, siis paljudel soomlastest sõpradel oli lausa kahju, et ta nime vahetas: nad ütlesid, et tal oli väga ilus, õilsa kõlaga perekonnanimi — Dobrõnina.

Seda, et võõrapärane nimi teeb elu Soomes raskemaks ja võib saada tööotsingutel komistuskiviks, kinnitavad ka sotsioloogide hiljutised uuringud.

Riik tunnistas probleemi olemasolu

Emakeel on sama palju kui etniline taust ja puue üks levinumaid põhjuseid, miks inimesed pöörduvad kaebustega Soome justiitsministeeriumi poole.

Oletatava diskrimineerimise põhjused on jäänud aastast aastasse enam-vähem samaks: esikohal on tervislik seisund. Rahvus või emakeel on kuuendal kohal.

Ministeerium möönis, et statistika ei anna toimuvast täielikku pilti ja enamik varjatud diskrimineerimise juhtumeid ei satu tõenäoliselt kunagi võimude vaatevälja.

Soome kodanike ja elanikke võrdõiguslikkuse seadus (yhdenvertaisuuslaki) keelab diskrimineerimise vanuse, päritolu, rahvuse, emakeele, usundi, veendumuste, poliitilise või ametiühingutegevuse, perekonnaseisu, tervisliku seisundi, puude või seksuaalse orientatsiooni alusel või muudel isiklikel põhjustel.

Lugege lisaks:

Samal teemal

Ekspert: Putini visiit soome-ugri kongressile on üsna asjakohane
Tagid:
diskrimineerimine, venelased, venemaalased, Soome

Peamised teemad