03:07 15. Detsember 2018
Kuula otse
  • USD1.1285
  • RUB75.2265
Venemaa Föderatsiooni spordiministri asetäitja Juri Nagornõhh toonitas, et „riiklikku dopinguprogrammi“ Venemaa spordis ei ole ega ole kunagi olnud.

ROK-i president ei välista Venemaa koondise kõrvalejätmist Rio olümpiamängudelt

© Sputnik / Владимир Песня
Sport
lühendatud link
30 0 0

Järjekordne dopinguskandaal lahvatas pärast Moskva dopingulabori endise juhi Grigori Rodtšenkovi antud intervjuud, kus ta kinnitas, et vähemalt 15 Sotši taliolümpiamängude medalivõitjat olid kaasatud Venemaa „dopinguprogrammi“.

TALLINN, 18. mai — Sputnik. Venemaa koondis võidakse 2016. aasta Rio de Janeiro olümpiamängudel osalejate hulgast välja jätta, kui süüdistused „dopinguprogrammi" suhtes leiavad kinnitust. Nii teatas Rahvusvahelise Olümpiakomitee (ROK) president Thomas Bach Saksamaa väljaandele Frankfurter Allgemeine Zeitung.

Järjekordne dopinguskandaal lahvatas pärast Moskva dopingulabori endise juhi Grigori Rodtšenkovi antud intervjuud, kus ta kinnitas, et vähemalt 15 Sotši taliolümpiamängude medalivõitjat olid kaasatud Venemaa „dopinguprogrammi", mille eesmärk oli tagada 2014. aasta kodustel talimängudel domineeriv positsioon.

Rodtšenkovi sõnade kohaselt vahetasid Venemaa dopinguagentuuri eksperdid ja eriteenistuste töötajad taliolümpia ajal dopingujälgedega uriiniproovid salaja „puhaste" proovide vastu, mis olid võetud sportlastelt mitu kuud varem. Igal ööl töötasid nad tundide kaupa laboris, mida valgustas üksainus lamp, toimetades pudelikesi uriiniproovidega läbi salajase avause seinas, et need oleks järgmiseks päevaks testimisvalmis.

Kuni talimängude lõpuni vahetati Rodtšenkovi hinnangul niiviisi välja ligi 100 „musta" dopinguproovi.

Artiklis meenutatakse ka Moskva dopingulabori juhi väljatöötatud kokteili kolmest keelatud ainest, mis paremaks imendumiseks ja kiiremaks organismist väljutumiseks segati alkoholiga Rodtšenkovi sõnul tarbisid seda 2014. aasta Sotši taliolümpia eel paljud Venemaa sportlased. Rodtšenkov aga aitas neil valitsuse palvel dopinguaineid „õigesti" tarvitada, nii et seejuures vahele ei jäädaks.

Oma ülestunnistuse tegi Rodtšenkov pärast siirdumist välismaale. 2014. aasta detsembris näitas ARD filmi dopingu tarvitamisest vene kergejõustiklaste seas, misjärel ülemaailmne antidopingu agentuur (WADA) alustas asjaomast uurimist.

Otsus Venemaa osalemise kohta 2016. aasta suveolümpiamängudel oleneb „väga tugevasti" WADA uurimistöö tulemustest, selgitas Thomas Bach. Kui süüdistused „organiseeritud ja laiaulatusliku dopingutarvitamise süsteemi" toimimises leiavad kinnituse, on rahvusvaheline kergejõustikuföderatsioon ja ROK sunnitud vastu võtma „raske otsuse kollektiivse vastutuse ja individuaalse õigusemõistmise osas," vahendab FAZ olümpiakomitee juhi sõnu.

Hiljuti avaldas Rahvusvaheline Olümpiakomitee oma kodulehel andmed, et 2016. aasta Rio de Janeiro olümpiamängudest osavõtjate seast võidakse välja arvata 31 sportlast kuuelt spordialalt. Lõplik otsus sportlaste puhul, kes osalesid eelmistel suveolümpiamängudel — 2008. aastal Pekingis ja 2012. aastal Londonis — langetatakse pärast dopinguproovide teistkordset läbivaatamist. Meediaväljaanded kirjutavad, et proovide kontrollivajaduse kutsusid esile Venemaa, Keenia ja Etioopia sportlaste ümber puhkenud skandaalid.

Oma uuringuid Venemaa dopinguasjade suhtes alustas ka USA justiitsministeerium. New York Timesi andmetel võivad Ameerika Ühendriikide võimud esitada Venemaa ametnike vastu süüdistuse petturluses.

Vene sportlased — Sotši taliolümpia võitjad ja Vene Föderatsiooni spordiministeeriumi esindajad — esitasid omakorda süüdistuse dopingusüüdistuse Grigori Rodtšenkovile.

Venemaa Föderatsiooni spordiministri asetäitja Juri Nagornõhh toonitas pressikonverentsil, et „riiklikku dopinguprogrammi" Venemaa spordis ei ole ega ole kunagi olnud ning Venemaad ei ole võimalik selle korraldamises süüdistada. Tema sõnul ei olnud Sotši olümpiamängudel Venemaal võimalust kuidagiviisi dopingukontrolli süsteemi mõjutada.

Vene murdmaasuusataja Aleksandr Legkov, kelle nime on Rodtšenkovi paljastustes mainitud, rõhutas, et ettevalmistused Sotši olümpiaks toimusid range dopingukontrolli all, kõik süüdistused aga on absurdsed. Kõik dopinguproovid uuriti läbi Euroopas ja nende testide tulemused on säilinud, ütles Legkov.

„2014. aasta taliolümpiaks valmistumise vältel kontrollisid WADA inspektorid mind 33 korda, möödunud hooaja jooksul aga — ainult kolm korda," lisas ta.

Kahekordne olümpiavõitja, bobikelgutaja Aleksandr Zubkov teatas, et Rodtšenkovi poolt esitatud süüdistused on täiesti alusetud.

„Ma andsin palju kordi proove nii WADA-le kui RUSADA-le. Ja kõik oli korras. See on täiesti põhjendamatu, lihtsalt haige jutt," märkis Zubkov.

RIA Novosti materjalide põhjal

 

 

Peamised teemad