16:57 02. Detsember 2020
Kuula otse
  • USD1.1968
  • RUB90.7837
Sport
lühendatud link
Dopingusõda (74)
8020

Pärast WADA ettekande avalikustamist soovitati kõrvaldada Venemaa sportlased rahvusvahelistelt võistlustelt, sealhulgas Rio de Janeiro olümpiamängudelt.

TALLINN, 19. juuli — Sputnik. Venemaa Olümpiakomitee (VOK) nõuab dopinguskandaali põhjalikku uurimist ja jätkab "puhaste" sportlaste õiguste kaitsmist, öeldakse komitee avalduses, teatas RIA Novosti.

Skandaal Venemaa spordis puhkes maikuus, kui New York Times avaldas intervjuu Moskva antidopingu labori endise juhi Grigori Rodtšenkoviga, kes väitis, et vähemalt 15 Venemaa sportlast — Sotši olümpiamängude medalivõitjat, olid osaks Venemaa "dopinguprogrammist".

Neil päeval avalikustati Torontos Ülemaailmse antidopinguagentuuri (WADA) erikomisjoni aruanne. Komisjoni juht Richard McLaren teatas, et otsused dopinguproovidega manipuleerimiseks tegi Venemaa spordiministri asetäitja Juri Nagornõhh isiklikult, kusjuures ametkonna juht Vitali Mutko oli mahhinatsioonidest teadlik.

Pärast WADA ettekande avalikustamist soovitati kõrvaldada Venemaa sportlased rahvusvahelistelt võistlustelt, sealhulgas Rio de Janeiro olümpiamängudelt.

"Olümpialiikumise terviklikkus on seatud löögi alla"

VOK-ist teatati, et WADA ettekandes sisaldunud süüdistused nõuavad põhjaliku juurdlust. Komitees märgiti valmisolekut osutama antidopingu agentuuri spetsialistidele vajalikku kaasabi.

Ühtlasi tuletati VOK-is meelde, et kõik süüdistused Venemaa vastu on rajatud ühe inimese — Grigori Rodtšenkovi ütlustele.

"Ainult ühe, enda loodud kuritegeliku skeemi keskmes asuva inimese ütlustega seatakse löögi alla mitte ainult arvukate ausate sportlaste karjäär ja saatus, vaid ka kogu rahvusvahelise olümpialiikumise terviklikkus," öeldakse Venemaa Olümpiakomitee avalduses.

VOK on valmis võitlema "puhaste" sportlaste õiguste eest

Rahvuslikus olümpiakomitees kritiseeriti samuti Richard McLareni seisukohta kogu Venemaa koondise eemaldamiseks Rio olümpiamängudelt.
VOK-s märgiti, et Venemaa toetab maksimaalselt jõuliste meetmete rakendamist sportlaste suhtes, kes on tabatud dopingu tarvitamiselt. Seejuures kavatseb riik aga tagada "puhaste" sportlaste õigustest kinnipidamise.

"Need, kes kogu karjaääri jooksul tänu visade treeningute, ande ja tahtejõuga püüavad oma ellu viia oma olümpiaunistust ei pea sõltuma üksikute isikute paljusõnalistest ja tõestamata ütlustest ja kuritegelikest tegudest. See on meie põhimõtteline seisukoht," öeldakse VOK avalduses.

WADA ettekande järelmõjud Venemaa ametnikele

Kohe pärast WADA ettekande avalikustamist teatas Venemaa president Vladimir Putin, et kõik ametnikud, kes on McLareni komisjoni ettekandes mainitud, kõrvaldatakse ajutiselt oma ametikohtadelt.

Pärast seda allkirjastas spordiminister Vitali Mutko rea käskkirju. Ametist kõrvaldatud ametnike hulka sattus ka ametkonna juhi asetäitja Juri Nagornõh, kes väidetavalt kureeris Venemaa sportlaste dopinguproovide vahetamist.

"See ei tähenda, et me täna peaksime neid süüdlasteks," rõhutas Mutko.

 

 

 

Teema:
Dopingusõda (74)

Peamised teemad