14:57 06. Juuli 2020
Kuula otse
  • USD1.1224
  • RUB80.2153
Sport
lühendatud link
Dopingusõda (74)
5421

Inimestele poogitakse külge mõtet, et Venemaa on heidikriik ja sporditeema ning dopinguskandaalid on muutunud survevahenditeks, leiab Venemaa strateegiliste uuringute instituudi ekspert.

TALLINN, 19. juuli — Sputnik. Ülemaailmne Antidopinguagentuur (WADA) esitas Rahvusvahelisele Olümpiakomiteele ettekande, milles Venemaa spordiministeeriumi ja Venemaa Föderaalset Julgeolekuteenistust (FJT) süüdistatakse Venemaa sportlaste dopinguproovide tulemuste varjamises. Süüdistuste tõenduslik baas on üsna ahtake. Siiski võidakse Venemaa sportlased selle tagajärjel rahvusvahelistest võitlustest kõrvaldada.

Sputnik palus olukorda kommenteerida Venemaa strateegiliste uuringute instituudi (VSUI) ekspert Igor Nikolaitšukil.

Politoloog pööras tähelepanu sellele, et poliitika vastu tunneb nii Venemaal kui ka maailmas üldse huvi hoopis vähem inimesi kui spordi vastu.

"Kellegi jaoks ei ole saladus, et kõige suurema teleauditooriumi koguvad ülekanded jalgpallimeistrivõistluste finaalkohtumistelt ja vormel 1 etappidelt," märgib Nikolaitšuk.

"Spordiülekanded on palju populaarsemad, kui poliitilised talk-show'd ja isegi kõige päevakajalisemad uudised. Seepärast võime eeldada, et käimas on Venemaa kui riigi laialdane diskrediteerimise kampaania," räägib VSUI ekspert.

Eksperdi arvates poogitakse inimestele külge mõtet, et Venemaa on heidikriik, kus pidevalt kedagi petta püütakse.

"Tuleks samuti arvestada, et sport on muutunud suureks äriks," toonitas Nikolaitšuk, "tegutsevad tohutud kihlveokontorid, mis teenivad erinevate spordiürituste võitjate ennustamisega tohutu suurt raha. Ja kujutlege nüüd inimeste reaktsiooni, kes on teinud olümpiamängudel panuse Ameerika sportlasele ja tema asemel võidab Venemaa sportlane. Aga nüüd öeldakse neile, et ta võitis ebaausalt. See kutsub loomulikult esile ärrituse."

Tänapäeva spordil, leiab ekspert, ei ole enam midagi ühist olümpialiikumise rajaja Pierre de Coubertini üllaste aadetega. See on äärmuseni politiseeritud.
"Enam polegi nii tähtis, kas FJT oli sellesse segatud või mitte, kas uriiniproove vahetati või mitte," ütles Nikolaitšuk.

"See on infosõja standardolukord. Loomulikult tuleb selle looga siduda "kurikuulsad" Venemaa eriteenistused. Seega faktiliselt ilma kohtuotsuse, juurdluse ja asja arutamata kujundatakse riigile negatiivne maine," leiab ekspert.

Ekspert konstateeris, et siiamaani suhtusid NSV Liit ja tema õigusjärglane Venemaa olümpialiikumisse äärmise lugupidamisega ja toetasid seda alati.

"Kuid nüüd pannakse kahtluse alla koguni meie kuulumine tsiviliseeritud maailma," ütles Igor Nikolaitšuk, "kuulutatakse avalikult meie võimetust olla aus, korralik, kokkulepetest kinni pidada. Milleks on siis üldse olümpiamänge vaja? Nad on muutunud faktiliselt survevahendiks riikide suhtes, kes ühel või teisel moel ei mahu Lääne poliitilisesse koordinaadistikku."

 

Teema:
Dopingusõda (74)

Peamised teemad