06:09 31. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1698
  • RUB92.4606
Sport
lühendatud link
Dopingusõda (74)
2701

Spordimeditsiini spetsialist Nikolai Durmanov on Rahvusvahelise Paraolümpiakomitee otsusest kõrvaldada Venemaa koondis mängudelt üllatunud, kuid leiab, et see on alles algus, tõeline lööma seisab alles ees.

Endine Venemaa Olümpiakomitee ametnik, Venemaa kehakultuuri ja spordi föderaalagentuuri antidopingu komitee juht, praegune Kontinentaalse hokiliiga meditsiinikeskuse juht Nikolai Durmanov rääkis Läti Sputnik vaatleja Vadim Koroljovile, mis ootab Rahvusvahelist Olümpiakomiteed lähiajal ees ja mida peaks Venemaa dopinguprobleemi lahendamiseks tegema.

Mida te arvate Venemaa parasportlaste eemaldamisest olümpiamängudelt?

See on puhas poliitika. Mina olen pigem tehniline töötaja, mul on vaja fakte aga mul pole neid, ma olen informeeritud tavainimese tasemel, kuid ma olen imestunud nagu kõik teisedki.
Praegu on kõige huvitavam küsimus professionaalsest seisukohast antidopingu valdkonnas — mis saab Rahvusvahelise Olümpiakomitee (ROK) ja Ülemaailmase Antidopinguagentuuri (WADA) suhetest, sest on välja kuulutatud nendevaheline suur maadejagamine. Kusjuures kõlavaid avaldusi on tehtud mõlemalt poolt.

Nii näiteks salvas ROK president Thomas Bach päev enne olümpiamängude lõppu WADA-t etteheitega, et McLareni komisjon (avaldas ettekande, mis oli pühendatud Moskva antidopingu laboratooriumi endise juhi ütluste uurimisele — toim) ja McLaren ise ütles, et praegu ei ole ROK jaoks õige aeg sellist informatsiooni saada. Advokaat McLaren otsustab üsna omapärasel moel suheldes ROK presidendiga, millal on ROK-i jaoks õige aeg teavet saada, millal mitte.

WADA omakorda teatab, et avaldab septembris järjekordse portsu mingeid paljastusi või siis vähemalt varasemate paljastuste uue interpretatsiooni.

Igal juhul on selge, et praegune antidopingu kontrollisüsteemi maailma spordis läheb muutmisele. Kas see saab olema sügav reorganiseerimine või kõigest ametnike tehtud iluravi, näitab tulevik. Miski aga laseb siiski arvata, et see saab olema väga karm arveteklaarimine kahe organisatsiooni vahel, kelle huvid pärast viimaseid olümpiamänge järsult lahku läksid.

ROK-i jaoks on absoluutne prioriteet võistluste läbiviimine vastaval tasemel ja vajaliku majandustemperatuuri hoidmine, see tähendab sponsorite ja reklaamitellijate voo säilitamine. WADA huvid on millegipärast keskendunud kindlatel kuupäevadel toimuvatele skandaalidele. Need kaks organisatsiooni peavad klaarima oma suhted ja küllap nad hakkavadki sellega kohe tegelema.

Kas Venemaa tegi õigesti, et neelas kõik alandused alla ja võistles olümpiamängudel, kuigi mitte täies koosseisus?

Olümpiamängude tulemused näitasid, et me toimisime õigesti. Sest oli mitmeid seisukohti. Mõned soovitasid rahvusliku uhkuse puhangu ajel uks pauguga kinni lüüa ja olümpiamängudest üldse loobuda. Selgus, et me toimisime õigesti, sest see oli võit. Nii moraalne, kui ka formaalne võit.

Kui vaadata, kuidas Venemaa koondis eelmistel olümpiamängudel Londonis esines, ja jätta kõrvale tulemused raske- ja kergejõustikus, siis tuleb välja, et Rio de Janeiros oli esines meie võistkond paremini. Pealegi veel sellisel taustal, selliste räsitud närvidega, ilma äralõigatud kolmandiku võistkonnata.

Selles valguses on veelgi arusaamatum rahvusvahelise Paraolümpiakomitee seisukoht, sest see oli ju märguanne neile. Skandaalid skandaalideks, kuid on ka kõrgemad väärtused.

Mida peaks tegema, et tulevikus analoogsed olukorrad ei korduks?

Meil on probleeme, mis ei ole seotud olümpiamängude ega maailmameistrivõistlustega. See on probleem, mille nimi on doping spordis. See on väga terav probleem. Kuid tuleb öelda, et see ei ole teravam kui teistes suurtes riikides. Samas, erinevalt nendest suurtest riikidest ei ole meil esialgu oma sõltumatut süsteemi. See tuleb alles uuesti luua.

Ja nüüd peab Smirnovi (ROK auliige — toim) komisjon tegema esimesed sammud rahvusliku antidopingusüsteemi taastamiseks. Sellel on mitu funktsiooni. Üks nendest on reputatsiooni kaotuse ja rahvusliku maine kahjustamisega ähvardavate skandaalide vältimine.

Muidugi me peame siiski selgusele jõudma, kaua veel peame me arvestama, kas me meeldime kellelegi või mitte.

Mis toimub? Me viime reforme läbi, üsnagi olulisi reforme, sealhulgas meie kergejõustikus. Tuleb aga välja, et WADA ja Rahvusvahelise kergejõustikuföderatsiooni arvates ei kajasta need reformid täiel määral probleemi kogu sügavust.

Me peame asutama oma laboratooriumi, see peab saama endale kõik vajalikud sertifikaadid, peame mehitama selle heade spetsialistidega. Me peame saama rahvuslikule antidopinguagentuurile tagasi õiguse lahendada meie dopinguprobleeme, õiguse planeerida dopingukontrolli meie territooriumil.

Praegu on kõik see välismaise juhtimise all. Arusaamatu on, kas keegi peab meile selle andma oma armust või me peame jälle kellelegi meeldima? Me ei meeldi, nagu kogemused näitavad, nagunii, mida me ka ei teeks.

Poolteist aastat on meie olümpiakoondis olnud välismaise antidopingukontrolli all. Ta on kõige puhtam, isegi formaalsetelt tunnustelt. Vaatamata sellele leierdab kogu maailma meedia ikka "keemilisest" Venemaast.

Siin ongi probleem — meie rahvusliku antidopingusüsteemi taastamine.

Kas sellega jõuab järgmisteks olümpiamängudeks?
Kõik see tuleb ehitada mitte päris tühjale kohale: spetsialistid on olemas, arusaamine asjast on olemas ja ka peamine — ei ole enam vaja kellelegi tõestada selle ürituse tähtsust. Mida kujutab endast dopingukatastroof, mida tähendab kontrolli kaotamine olukorra üle — seda oleme me viimase poolteise aasta jooksul näinud täiel määral.

 

Teema:
Dopingusõda (74)

Samal teemal

Šepel: me läheme Paraolümpia avamisele Valgevene ja Vene lippudega
CAS ei lubanud vene sportlasi Rio paraolümpiale
Vene peaminister sarjas Vene paraolümpialaste keelamist Rio olümpialt
#vaatamata: Venemaa meedia käivitas projekti paraolümplaste toetuseks

Peamised teemad