05:19 05. Juuni 2020
Kuula otse
  • USD1.1250
  • RUB77.8132
Sport
lühendatud link
20 0 0

Kolmeteistkümnekordne paraolümpiavõtja, Venemaa Riigiduuma saadik Rima Batalova rääkis portaalile Sputnik, kuidas kulgesid ettevalmistused alternatiivsete paraolümpiamängude korraldamiseks Moskva lähistel.

TALLINN, 7. September — Sputnik, Maria Šeludjakova. Paraolümpiamängud Venemaa sportlastele Moskva lähistel on igati vääriline väljapääs kujunenud olukorrast, ütles portaalile Sputnik Venemaa paraolümpiakomitee (VPÜK) asepresident, paraolümpiavõitja jooksmises Rima Batalova.

Mängudel, mis toimuvad Moskva ümbruses paiknevates spordirajatistes 7. kuni 9. septembrini saavad Venemaa sportlased tõestada kogu maailmale, et Rio de Janeiros oleksid nad olnud võimelised võistlema kõige kõrgemate autasude eest, leiab Batalova.

VPÜK asepresident tuletas meelde, et 1984. aastal, kui NSV Liit otsustas Los Angelese suveolümpiamänge boikoteerida, nõukogude parasportlastel sellist võimalust polnud. Batalova ise pidi toona võistlema oma esimesel paraolümpial.

"Kui kord juba nii läks, mis siis veel teha saab? 1984. aastal ei saanud ma võistlustele sõita ja mul polnud võimalust näidata, milleks ma võimeline olen," rääkis paraolümpiavõitja. "Tookord ei teadnud paljud üldse paraspordi olemasolustki. Ma istusin kohvrite otsas ja ootasin. Hommikul tõusime püsti ja meile öeldi: "Sõbrad, te ei sõida." Tervetele sportlastele korraldati Hea tahte mängud aga parasportlastele ei korraldatud midagi. Kibestumine jäi mulle hinge kogu eluks."

Vaatamata kõikidele pingutustele ei õnnestunudki Venemaa parasportlastel välja võidelda õigust Rios esineda. Spordi arbitraažkohus lükkas VPÜK apellatsiooni tagasi. Tookord teatas Venemaa president Vladimir Putin ettevalmistustest alternatiivseteks paraolümpiamängudeks.

VPÜK asepresident rõhutas, et vaatamata kroonilisele ajapuudusele õnnestus mängud korraldada vajalikul tasemel. Batalova täpsustas ka kõrvaldatud parasportlaste võistluste formaati.

"Need võistlused on vääriline väljapääs olukorrast. Muidugi oleks võinud kutsuda rohkem sportlasi teistest riikidest, et mängud oleksid huvitavamad, kuid aega oli vähe ja selliseid võimalusi polnud. Me ei saa korraldada alternatiivset paraolümpiaadi 2017. aastal, pärast mänge," jätkas Batalova. "Kutsusime kokku treenerid ja orgkomitee. Meile teatati, et sellised mängud tuleb korraldada ja me hakkasime tööle, nii ööl, kui päeval. Töö kestab siiamaani, väga raske on."

VPÜK asepresident rääkis, et kerkis väga palju korralduslikke küsimusi. Lõpuks otsustati, et Moskva ümbruses toimuv turniir saab olema näitlik ja mõned parasportlaste grupid tuleb ühendada. Venemaa sportlaste võistlustulemusi võrreldakse Rios võistlevate sportlaste omadega.

"On veel üks küsimus: keda ergutada. Kas neid, kes võidavad või kõiki osalejaid? Venemaa parasportlased saavad võistelda vaid omavahel. Jääb üle vaid oodata võistlusi Rios," ütles Rima Batalova. "Paraolümpial on võistlejad jagatud klassidesse. Näiteks 100 meetri jooksus võistlevad mitmete erinevate invaliidsusastmetega parasportlased. Praegu pole meil lihtsalt võimalik leida piisavalt konkurente kõikides võistlusklassides. Pole nii palju inimesi, et korraldada head näidismängud ja kutsuda sinna sportlasi teistest riikidest."

VPÜK asepresident rõhutas, et sportmängude jaoks oli väljapääsu leida kõige raskem. "Mida me teha saame? Mängud saavad vaid näidata, et sellised spordialad on olemas." Neid sportlasi ergutatakse nende tulemuste põhjal, mille nad saavutasid Paraolümpiamängude rahvusvahelistel valikvõistlustel.

Sellest, et Venemaa sportlased ei saa võistelda paraolümpiamängudel ja et nad jäetaks kõrvale kõikidest rahvusvahelistest võitlustest seoses VPÜK väljaheitmisega Rahvusvahelisest paraolümpiakomiteest (IPC), teatas 7. augustil Rios IPC juht Philip Craven. Sellise otsuse põhjuseks sai Venemaal väidetavalt eksisteeriv "riiklik dopingusüsteem" — sellise järelduse tegi IPC Ülemaailmase antidopinguagentuuri (WADA) Richard McLareni juhitud komisjoni ettekande põhjal, milles räägiti Venemaa sportlaste süstemaatilisest dopingutarvitamisest ja selle tõttu nõudis WADA Venemaa sportlaste kõrvaldamist olümpia- ja paraolümpiamängudelt.

 

 

Samal teemal

Moskva külje all algavad vene paraolümplaste võistlused
Tagid:
võistlused, mängud, paraolümpia, WADA, Rima Batalova, Moskva

Peamised teemad