12:13 26. September 2017
Tallinn+ 11°C
Kuula otse
iie Eesti sportlase dopinguproovist leiti meldooniumi jälgi.

Eesti sportlaste dopinguproovist leiti meldooniumi jälgi

© Sputnik / Павел Лисицын
Sport
lühendatud link
57 0 0

Viie Eesti sportlase dopinguproovist on leitud meldooniumi jälgi, kuna aga sportlased tarvitasid ainet enne selle lisamist keelatud ainete nimekirja, ei rikkunud nad ühtki reeglit.

TALLINN, 28. september — Sputnik. Tänavu lisas rahvusvaheline antidopingu agentuur (WADA) keelatud ainete nimekirja Läti ravimis Mildronatis sisalduva meldooniumi, poole aasta jooksul menetleti maailmas WADA andmetel 483 juhtumit, kus sportlased olid meldooniumit tarvitanud. Nagu õige pea selgus, püsib meldoonium inimese organismis palju kauem kui kaks-kolm nädalat, nagu näitasid esialgsed uuringud, teatas BNS.

"2016. aasta esimeses pooles on SA Eesti Antidoping ja Eesti dopinguvastane distsiplinaarkolleegium pidanud menetlema viit positiivset dopingujuhtumit, mille puhul on sportlase organismist leitud meldooniumit. Kõik sportlased olid tarvitanud Lätis toodetud Mildronati, kuid väitnud, et seda ajal, kui ravim polnud keelatud, ehk 2015. aastal, viimati vahemikus oktoober-detsember. Puuduvad tõendid, et sportlased oleksid ravimit kasutanud pärast 1. jaanuari," ütles SA Eesti Antidoping juhatuse liige Elina Kivinukk.

Kivinuki sõnul võeti proovid ajal, kui WADA ei olnud andnud konkreetsemaid juhiseid ja tuli ära oodata uuringute tulemused. "30. juunil andis WADA välja eraldi juhise meldooniumijuhtumite käsitlemiseks: kui proovid sisaldavad ainet alla 1 μg/ml, võib langetada otsuse, et sportlane ei ole dopingu kasutamises süüdi. Kõikide Eesti sportlaste proovide näidud olidki alla selle piiri, mis võimaldas distsiplinaarkolleegiumil otsustada, et dopingureeglit ei rikutud. Ühegi juhul ei leitud süüd ega hooletust ja sportlane ei võinud teada, et meldoonium nii kaua organismis püsib," selgitas Kivinukk.

Kaitsmaks sportlaste privaatsust, ei avalikusta SA Eesti Antidoping meldooniumit tarvitanute nimesid. "Kui sportlast süüdi ei mõisteta, siis reeglite kohaselt ei tohi dopinguvastane organisatsioon avalikustada juhtumiga seotud detaile," sõnas Kivinukk.

"Aasta alguses tehtud Saksamaa teadlaste katsed näitasid, et meldoonium on n-ö kuhjuva efektiga aine ja eraldub organismist kahe lainena," selgitas Spordimeditsiini SA juht ja olümpiakoondise arst Mihkel Mardna. "Lõplikult vabaneb organism meldooniumist alles kolme kuu pärast." WADA pani paika piirmäärad, millest allapoole jäädes võis olla kindel, et sportlane tarvitas keelatud ainet eelmisel aastal, kui see oli veel lubatud.

 

 

Tagid:
meldoonium, WADA, sportlased, Eesti

Peamised teemad