20:09 17. Juuli 2018
Kuula otse
  • USD1.1707
  • RUB73.1793
Varasemalt on Fancy Bears riputanud veebivõrku dokumendid ravi eesmärgil  dopinguainete tarvitamisest  tennisistidest õdede Williamsite puhul...

„Erilised“ sportlased. Saabus terve leegion tõbiseid tšempione

© Sputnik / Алексей Куденко
Sport
lühendatud link
2621

Veebivõrku lekkisid värsked andmed sportlastest, kes tarvitavad keelatud preparaate. „Ravitarbelise erandi“ korras. Inimesed ju kannatavad haiguste käes. Paistab, et WADA poolt kergel käel lubatult on tegemist juba „terapeutilise reegliga“.

TALLINN, 8. detsember — Sputnik. Venemaa teeb ÜRO-le ettepaneku võtta arutlusele nende dopinguametkondade tegevus, kes on lubanud mõnedel sportlastel keelatud preparaate tarvitada. Sellest teatas ÜRO Peaassamble istungil Venemaa alaline esindaja ÜRO juures Vitali Tšurkin, edastas raadio Sputnik.

Põhjuseid selleks on enam kui küllalt. Häkkerirühmitus Fancy Bears riputas veebi üles uue sarja dokumente WADA (ülemaailmse dopinguagentuuri) andmebaasist, mis puudutab spordimaailma ja dopingut. Õigemini — dopingut spordis. Või täpsemalt — tippspordis lubatud dopingut. Sedapuhku — nelja Rio de Janeiro suveolümpiamängudel osalenud sportlase toimikuid. Nendeks on Kanada ujuja Ryan Cochrane, Uus-Meremaa ja USA jalgratturid Ethan Mitchell ja Evelyn Stevens ning briti jooksja Richard Kilty. Kõigil neil oli lubatud tarvitada ravi eesmärgil WADA poolt keelatud ainete nimekirja kuuluvaid preparaate. Nii ravis Ryan Cochrane Pekingi olümpiamängude eel astmat ja bronhiiti formoterooli, prednisolooni ja salbutamooliga — WADA poolt justkui keelatud preparaatidega. Aga kanadalane sai USA antidopingu agentuurilt USADA loa neid tarvitada. Pekingis rebis Cochrane end vaatamata kõigile oma tõbedele 1500 meetri distantsil pronksmedalile, edestades Venemaa ujujat Juri Prilukovi.

Aga ka maanteesõidu maailmameister Evelyn Stevens tarvitas — samuti USADA loal — lausa neli aastat salbutamooli. Loetleme salbutamooli kasutamise näidustused: „Bronhiaalastma ennetamine ja mahasurumine kõigi bronhiaalastma vormide puhul. Hingamisteede silelihaste lõõgastamine kroonilise bronhiidi ja kopsuemfüseemi korral…" Õudus! Ja seda läbinisti haiget sportlannat sunnitakse võistlustest osa võtma. Mispärast „sunnitakse"? Aga sellepärast, et selliste haiguste korral tuleb mitte ainult tippspordiga, vaid ka kehakultuuriga tegelda väga ettevaatlikult. Inimene hakkab kohe-kohe lämbuma — mis rekordeist siin rääkida! Ei, ilmselgelt sunnivad teda pedaale sõtkuma sadistid — isiklik arst ja treener. Ja selle eest, kui tervemõistuslikult mõelda, tuleks kohtulikult karistada. Aga ei! Kohtumõistjaid pole neile leidunud — ja tõbine jalgrattur jätkab pedaalide tallamist…

Varasemalt on Fancy Bears riputanud veebivõrku dokumendid ravi eesmärgil dopinguainete tarvitamisest iluvõimleja Simone Bilesi, tennisistidest õdede Williamsite puhul… Ja nii edasi — neid nimesid, nagu selgus, on terve leegion. Kinnitused, et sportlased kannatasid raskete haiguste käes, on vastuolus terve mõistusega, teatas Vitali Tšurkin ÜRO-s.

Ameerika tennisistid venus ja Serena Williams.
© Sputnik / Алексей Куденко

Aga näib, et siin on kõik märksa hullem. Dopingu tarvitamise lubamine ei ole enam erand reeglistikus — see on ise reegel. Ja seda reeglit kinnitatvad antud load, mida seesama USADA jagab vasakule ja paremale, nii et see on omandanud juba samahästi kui seaduse jõu. Sest nagu teada, pretendeerib ameeriklaste seadusandlus juba ammu eksterritoriaalsusele.

Venemaa, erinevalt Läänest, neid USA pretensioone ei aktsepteeri. Seetõttu püütakse teda eemalt survestada kõikvõimalike McLareni raportitega. Seal on kõik ühte koondatud — nii uurimine kui süüdistus kui ka kohtuotsus. Võib julgesti öelda, parafraseerides Tšehhovit: määrake Mc Larenid kohtunikeks ja vandekohtunikeks ning õigeksmõistvaid otsuseid ei tule üldse. See-eest on WADA lubatud doping.

Samal teemal

Moskva ootab WADA-lt meldooniumi kohta selgitusi
Sportlik käitumine. WADA täpsustas meldooniumi lubatavuse määra
WADA: Vene valitsus juhtis ulatuslikku dopingusüsteemi
Venemaa Olümpiakomitee vastas WADA süüdistustele
ROK-i otsus vene sportlaste olümpiamängudele lubamisest valmistas WADA-le pettumuse
Kohus arestis WADA vilepuhuja Rodtšenkovi vara
WADA kardab ROK-i kättemaksu Venemaa eest
Tagid:
doping, USADA, ÜRO, WADA, sportlane

Peamised teemad