10:22 14. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1833
  • RUB87.1809
Sport
lühendatud link
Dopingusõda (74)
12620

Keegi tahab nii väga näha Venemaa sportlasi Pyongyangi olümpiamängudel "vaeste sugulaste" rollis, ilma riigilipu ja hümnita; aga võib-olla lihtsalt hoiab pjedestaali omade jaoks? Nõnda küsib raadio Sputnik kaasautor Ilja Harlamov

Ilja Harlamov, raadio Spuntik 

Nagu on öelnud Nikolai Ozerov, "sellist hokit me ei vaja". Poliitilised provokatsioonid ja keerukad salajased ratsukäigud olid kõrgeks kunstiks kunagi ammu. Endistel aegadel. Tänapäeval on kombeks tegutseda rohmakalt ja sirgjooneliselt. Eriti kui tuleb konkurenti diskrediteerida ja nõrgestada.

EOK esitles Eesti olümpiakoondise uut võistlusvormi >>

Üheks näiteks on võimalik katse lubada Venemaa 2018. aasta Lõuna-Korea olümpiamängudele tingimusega keelata Venemaa hümni esitamine. Ja Vene Föderatsiooni sportlaste kõrvalejäämisega mängude avatseremooniast. Ehk siis nende esinemisega neutraalse lipu all. Aga võib-olla ka kõik ühtekokku. Vastav otsus võetakse – või ei võeta – vastu Rahvusvahelise Olümpiakomitee istungil 5. detsembril. Kuid küsimus, nagu teatavad mitmed allikad, seisab päevakorras. Spordiametnikud ütlevad: kogu Venemaa koondise diskvalifitseerimine on samas väheusutav. Nojah, aitäh sellegi eest.

1980. aastal Moskvas algasid XXII olümpiamängud.
© Sputnik / Валерий Шустов

Kõik see on muidugi vääritu ja kuidagipidi häbiväärne asjaajamine. Tegelikult näeb mis tahes sedasorti asjaajamine välja üsna inetu. Vana lauluke: justkui ilmnenuks Sotši taliolümpial Venemaa koondise kokkumäng ja riigi osalus vaat et kogu sportlaste poolt dopingutarvitamise süsteemis. Endiselt ei ole mitte vähimaidki vettpidavaid tõendeid. Aga endiselt on kirglik soov Venemaad alandada. Kui mitte nii, siis järelikult teisiti. Siin on nii puhtpoliitilised kui ka sügavalt sportlikud motiivid: Venemaa koondis on üks tugevamaid maailmas. Oli seda 2014. aastal. Jääb selleks tänini. Nii et miks mitte juba eelnevalt tõkestada ohtu, et võidaksid "õiged poisid ja tüdrukud"?

WADA võttis tagasi kahtlustused Venemaa sportlaste suhtes >>

Moskvast teatatakse, et Venemaa poolele on vastuvõetamatu pakutud võimalus esineda neutraalse lipu all. Ja üldsegi on osalemine 2018. aasta olümpiamängudel hümne keelamise korral lubamatu. Äärmine võimalus on jätta lihtsalt Lõuna-Koreasse sõitmata. Olümpiamängude ajaloos on küllaga näiteid, kus riigid ühel või teisel põhjusel neid ignoreerisid. Aga neile, kellel on kirglik või pigem patoloogiline iha näha Pyongyangis Venemaa sportlasi "vaeste sugulastena", ilma riigilipu ja hümnita, ilma pidulikul avatseremoonial osalemata, on vaja, et Venemaa nende tingimused vastu võtaks. Ja sõidaks olümpiale. Sellest saab tähetund neile, kes sääraseid mõtteid heietavad. Võib öelda, et triumf.

Keelatud ainete nimekirjast kaovad alkohol ja glütserool >>

Kõik sõltub ROK-i otsusest. Komitee ise, olgu öeldud, ütleb lahti plaanidest Venemaa koondise õigusi rikkuda. Kuid isegi kui ilmneb, et hümni ja lipu keelamise võimalus osutub vaid libauudiseks, kuulduseks, alusetuks infoheiteks, on seegi osaks Moskva ja Venemaa sportlaste hübriidsest mõjutamisest. Igasuguse, sealhulgas segatüüpi sõja koostisosaks on vastase demoraliseerimine. Ent ei maksa unustada, et sugugi igale vastasele ei mõju see kahjustavalt, ei võta temalt tahet ega väärikust.

Lõuna-Korea president kutsus Putini 2018. aasta olümpiamängude avamisele >>

Ja tahaks veel kord lühikese mäluga, suurte ambitsiooniega ja täielikult hägustatud teadvusega inimestele meelde tuletada, et olümpiamängud on ennekõike spordipidu, mis on kutsutud ja seatud rahvaid ja riike lepitama ning pakkuma positiivset tonaalsust nende suhetesse. Mõned poliitilikategelased ja funktsionärid aga püüavad neid mänge sellest hoolimata maniakaalselt lahinguväljaks muuta.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Teema:
Dopingusõda (74)
Tagid:
riigilipp, analüütika, hümn, poliitika, sport, lipp, Olümpiamängud, PyeongChang, Lõuna-Korea, Venemaa

Peamised teemad