12:28 22. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1852
  • RUB91.4095
Sport
lühendatud link
Dopingusõda (74)
5910

Maailma spordiametnikud ehitavad tõkketara sportlaste ja nende fännide vahele, usuvad peterburilastest isa ja poeg Starkovid, kes on käivitanud sotsiaalvõrgustikes spontaanse meeleavalduse Venemaa olümpiakoondise toetuseks

ТАLLINN, 28. november, Aleksei Stefanov. "Kui langetati otsus meie suusatajate mängudelt kõrvaldamiseks, tuli Roma, kes juba kuus aastat tegeleb suusatamisega ning on nende sportlastega isiklikult tuttav, minu juurde ja küsis: "Aga kui nüüd minu kohta oleks sedasi öeldud, mida te siis tunneksite?" ütles agentuurile Sputnik Romani isa Igor Starkov.

Акция российских болельщиков в поддержку отстраненных российских лыжников
© Sputnik / Яша Каррара
Fännide meeleavaldus Venemaa olümpiakoondise toetuseks

"Ma vastasin, et ega teagi, mis sel juhul minuga juhtuks. Nii ta siis tegigi ettepaneku vene sportlasi sotsiaalvõrgustike kaudu toetada – lapsed on praegu ses mõttes väga tänapäevased. Romalt võib küsida tema klassikaaslase telefoninumbrit ja ta ei suuda seda leida, aga kui tal on tarvis kõigiga korraga ühendust võtta, leiab ta sõbrad otsekohe sotsiaalvõrgustike kaudu üles. Nii et selle meeleavalduse algataja roll kuulub täielikult temale. Mina aitasin ainult salvestada intervjuu ühe diskvalifitseeritud sportlase, Maksim Võlegžanini ema Rufima Pavlovnaga," lisas ta.

Venemaa 2018. aasta taliolümpial: ilma lipu ja hümnita — ärge lootkegi >>

Ebavõrdne kohtlemine

Veel kuus aastat tagasi ei teadnud Starkovide perekond suusatamisest suurt midagi, kuid Romani soov saada suusatajaks ja seejärel saada kutseliseks sportlaseks pööras nende elus uue lehekülje – nüüd on nad kõigi Venemaa ja rahvusvaheliste võistlustega mitte ainult kursis, vaid püüavad ka paljudel neist kohal olla. Seal on nad tutvunud mitte üksnes sportlaste endi, vaid ka nende pereliikmetega, sõpradega, naistega, vanematega. Nende hulgas on ka ühe eluaegse võistluskeelu saanud sportlase – Maksim Võlegžanini ema.

WADA võttis tagasi kahtlustused Venemaa sportlaste suhtes >>

"Võib kirjutada rohkesti postitusi ja nende kommentaare, laike märkida, aga kui inimesed näevad selle mehe ema silmi, kes oma poega lapsest peale treeningutele vedas, temaga tegeles, ja kellele järsku alusetult öeldakse, et tema poeg on see kõige viimane, et temalt võetakse ära ta auhinnad ja võimalus neid veel võita, ei ole see vähemasti aus. Vanemad kannatavad sellest kõige enam. Seetõttu me palusimegi Rufina Pavloval kõnelda tema pojast ja oma tunnetest," selgitas Starkov vanem.

13-aastase Roman Starkovi flashmob sai alguse sellest, et ta avaldas oma kodulehel sotsiaalvõrgustikus VKontakte pika kirja, milles ta kirjutas, et on mures Maksim Võlegžanini, Jevgeni Belovi, Aleksandr Legkovi, Aleksei Petuhhovi, Jevgenia Šapovalova, Julia Ivanova ja teiste vene sportlaste saatuse pärast, keda "ilma mingite tõenditeta sunnitakse alatiseks areenilt lahkuma" ning on nördinud "topeltstandardite" üle. Näiteks selle üle, et Venemaa sportlaste taustal "saab Norra suusataja Martin Sundby tõestatud dopingutarvitamise eest ainult kahekuise võistluskeelu".

FIFA lükkas ümber kuuldused Venemaa koondise uurimisest >>

"Ma olen alati igatsenud saada olümpiavõitjaks. Ma uskusin olümpialiikumisse! Kuidas ma saan oma tulevikus kindel olla, kui Rahvusvaheline Olümpiakomitee, kes peab sportlaste huve kaitsma ja kõigisse ühtemoodi suhtuma, teeb selliseid karme otsuseid lihtsalt kellegi ütluste põhjal? Kogu maailm ei saa aru, miks ainult Venemaa sportlaste osas säärane suhtumine. Miks me kõik vait oleme – sportlased, riik, maailm? Miks? ROK hävitab omaenese kätega olümpialiikumise ideaale ja põhimõtteid!" märkis Roman oma kirjas ja kutsus "kõiki inimesi, spordisõpru, sportlasi andma ebaõiglusele vastulöök" ja "mitte vaikima".

Ennustamine analuusidenajal >>

Kiiresti populaarseks

See üleskutse koos videoga sai alguseks spontaansele meeleavaldamisele, mis on kiiresti ületanud Romani ja tema vanemate tutvusringkonna piirid. Sotsiaalvõrgustikus VKontakte tuli otsekohe luua terve kogukond mitte enam lihtsalt vene suusatajate, vaid kogu Venemaa olümpiakoondise kaitseks, ning see on hakanud veebis väga kiiresti populaarsust koguma. Siin on info meie sportlaste võistlustelt kõrvaldamise ümber toimunud sündmustest, auhindade ja nimetuste äravõtmisest hakanud palju kiiremini levima. Ka põhiliseks teemaviiteks nii Romani veebilehele kui ka võrgukogukonnale sai hüüdlause #noRussianoGames.

Акция российских болельщиков в поддержку отстраненных российских лыжников
© Sputnik / Яша Каррара
Fännide meeleavaldus Venemaa olümpiakoondise toetuseks

"Ma isegi ei arvanud, et minu ja kogukonna kodulehel on nii palju vaatamisi. Olin kindel, et kui keegi mu üleskutset silmabki, siis nii 100 – 200 inimest. Seegi oleks olnud juba väga hea. Tahtsin lihtsalt poistele näidata, et inimesed toetavad neid," ütles Roma agentuurile Sputnik. "Oma aktsiooniga tahan ma saavutada üht – et meie sportlased nende ebaõiglaste süüdistustega rahule jäetaks ja kõik nende võidetud medalid neile tagasi antaks. Ja veel, muidugi, tahan näha kõiki meie sportlasi Olümpiamängudel esikohtadel. Sest meil on maailma parim meeskond!"

Las näevad, et meid on palju

Ööl vastu esmaspäeva jõudsid Starkovid tagasi Soomest Ruka linnast, kus lõppes murdmaasuusatamise maailmakarika esimene etapp. Enne sõitu tellisid Starkovid sada T-särki vene suusatajate fotoportreedega ja kirjaga No Russia, No Games, "et poisid," nagu Starkov vanem ütleb, näeksid, et meid on väga palju."

1980. aastal Moskvas algasid XXII olümpiamängud.
© Sputnik / Валерий Шустов

Miljardite pöidlahoidjate hääl

Tema sõnade kohaselt "rahvusvahelised spordiametnikud ehitavad tõkketara sportlaste ja spordifännide vahele", "ei taha kuulda, mida sportlased neile räägivad", "arvavad, et nemad seisavad sellest kõrgemal", "kuid "ilma pealtvaatajateta, ilma toetuseta, ilma inimesteta staadionitribüünidel pole kellelegi sporti vaja".

"Ma mõtlen, et kui need spordiametnikud tuhandete sportlaste häält ei kuule, siis peavad nad kuulda võtma mitmemiljardilise spordifännide armee hääl. Kui kolme päevaga oli meie flashmobi #noRussianoGames videot Maksim Võlegžanini emaga vaadanud mitusada tuhat inimest, tähendab see, et me oleme õigel teel. Ja tõenäoliselt koputame niiviisi kiiremini ka lääne spordisõprade südametele, et nad näeksid ja mõistaksid, milline omavoli spordimaailmas toimub, ja toetaksid meid," lausus Igor Starkov lõpetuseks.

USADA kutsub üles Venemaad taliolümpialt kõrvale jätma >>

Iga minutiga koguneb sõnumeid teemaviitega #noRussianoGames kõigis sotsiaalvõrgustikes üha enam ja enam, meeleavaldamisega liituvad mitte ainult spordifännid, vaid ka poliitikud, ühiskonnategelased, tuntud inimesed nii Venemaalt kui raja tagant. 5. detsembril aga peab Rahvusvahelise Olümpiakomitee täitevkomitee langetama otsuse Venemaa osalemise kohta 2018. aasta taliolümpiamängudel Pyongyangis. Roma Starkov loodab, et ametnikud saavad tema üleskutsest teada ja võtavad kõikide aktsiooniga #noRussianoGames ühinenud spordisõprade arvamust kuulda.

Teema:
Dopingusõda (74)
Tagid:
sportlased, fännid, meeleavaldus, sotsiaalvõrgustik, sport, toetus, Olümpiamängud, olümpiakoondis, ROK, Roma Starkov, Igor Starkov, Peterburi, Venemaa

Peamised teemad