01:55 17. Oktoober 2018
Kuula otse
 • USD1.1587
 • RUB75.8119
ROK-i peakorter

Pealtnägija Lausanne´ist: Mitte "Venemaa koondis", vaid "võistkond Venemaalt"

© Sputnik / Антон Денисов
Sport
lühendatud link
Venemaa 2018. aasta taliolümpial: ilma lipu ja hümnita (29)
4501

Imet ei sündinud. ROK valis kõikidest võimalikest kõige karmim variant

TALLINN, 6. detsember — Sputnik. Mis toimus teisipäeval Lausanne´s, kus ROK täitevkomitee otsustas Venemaa saatuse eelseisvatel taliolümpiamängudel. Sellest rääkis Sputnik korrespondent Jelena Zagorodnajale telekanali NTV ajakirjanik Irada Zeinalova, kes jälgis olukorda kogu päeva vahetult sündmuskohal.

Küsitlus

Kuidas suhtute Rahvusvahelise olümpiakomitee otsusesse lubada Venemaa sportlased olümpiamängudele neutraalse lipu all ilma rahvusliku sümboolikata võistlusvormidel?
 • Oleks tulnud ära keelata kõikide Venemaa sportlaste osavõtt
  31.6% (12)
 • Oleks tulnud eemaldada vaid need sportlased, kelle dopingutarvitamine on tõendatud
  42.1% (16)
 • Kahju, et Venemaa ei saa oma rahvuskoondisena esineda
  10.5% (4)
 • Mul ükskõik
  15.8% (6)
Hääleta: 38

Jätke need nimed meelde

Lausanne, Šveits, teisipäeva 5. detsembri õhtupoolik. Nüüd ja praegu otsustatakse siin suuresti olümpialiikumise saatus. Rahvusvaheline olümpiakomitee (ROK) peab otsustama, kas Venemaa olümpiakoondis saab võistelda 9. kuni 25. veebruarini Lõuna-Koreas toimuvatel Pyeongchangi taliolümpiamängudel. Kui Venemaa koondis sel aastal seal ei võistelda, siis kus on garantii, et edaspidi ei lubata võistlustele mõne muu riigi võistkonda?

Teisipäeval esinesid maailma spordifunktsionäärid Lausanne´is juba hommikust peale. Esimesena tuli kõnepulti ROK juht Thomas Bach, seejärel erinevate suviste ja talviste spordialade föderatsioonide juhid. Edasi tuli WADA (Ülemaailmne dopinguagentuur) ettekanne. Kõik see toimus ajakirjanikele suletud uste taga. Pinge kasvab. Lõuna. (Head isu kõigile!!!)

Pärast kella 14 (Eesti aja järgi) tõusid tribüünile ROK komisjonide juhid Denis Oswald ja Samuel Schmid. Jätke need nimed meelde. Esimene tegeleb Sotši olümpiamängudel Venemaa sportlaste antud dopinguproovide järelkontrolliga, teine teabega riigi kontrollitud sekkumise kohta Venemaa antidopingusüsteemi. Ka see osa istungist on ajakirjanike jaoks suletud. Millest räägitakse, pole teada.

Ja lõpuks said sõna Venemaa esindajad. Lausanne´i tulid Venemaa olümpiakomitee president Aleksandr Žukov, Sõltumatu ühiskondliku antidopingukomisjoni juht Vitali Smirnov ja kahekordne maailmameister iluuisutamises Jevgenia Medvedeva. Kas neil ka oma vastuargumentidega välja tulla lasti, on teadmata. Ei mingit informatsiooni.

Räägib telekanali NTV ajakirjanik Irada Zeinalova, kes viibis Lausanne´s ROK-i otsust oodates kogu päeva.

Irada, kuidas päev Lausanne´s ROK-i täitevkomitee otsust oodates möödus?

Külm oli. Väga külm on selles linnas. Kuni otsust ootasime, külmusime päris kangeks.

Ирада Зейналова
© Sputnik / Валерий Левитин
Irada Zeinalova.

Seal oli kindlasti paljude riikide ajakirjanikke ja ametnikke, kes kõik otsust ootasid. Millest räägiti?

Polnud eriti meeldiv. Ootasime kõik pressikeskuses, sealsamas liikus ringi ka Haio Zeppelt (Saksamaa ajakirjanik, Venemaal dopingu tarvitamisest tehtud filmi autor, pälvis 2015. aastal WADA tähelepanu – toim.) ja kuulutas: "Ma vihkan Venemaa ajakirjanikke, ärge tulge mulle lähedale!" Tema ümber oli hulk produtsente, korrespondente, turvamehi. Me tahtsime temaga rääkida, tema aga vastas ei, Venemaa ajakirjanikud, minge minema.

Kui aga meie kellegagi rääkima hakkasime, kuulas tema teraselt pealt. Ma isegi küsisin: "Mis sa siin seisad?" Tema vastu, et kuulab, mida ma räägin. Mina jälle, et see on eravestlus, miks sa kuulad? Nagu ma aru sain, olid seal tema inimesed, kes meelitasid meid vestlusse teemal "Mis sa arvad, mis juhtus?

Mis sa arvad, millega kõik lõpeb? Kuidas üldse venelased sellesse suhtuvad?" Vastasin ausalt: sõbrad, meie lipp ja hümn on meile erakordselt tähtsad, sest pärast Sotši olümpiamänge oleme me taas selja sirgeks saanud. Ja nüüd on meile väga valuline Koreasse mitte sõita. Tema oli muidugi väga kuri kõikide Venemaa ajakirjanike peale. Üldiselt ei olnud üldine atmosfäär eriti meeldiv.

Ja ongi õhtu käes. Ametlik teadaanne.

ROK täitevkomitee otsustas, et Venemaa sportlased võivad 2018. aasta taliolümpiamängudel võistelda olümpialipu all (ilma Venemaa liputa, ilma Venemaa hümnita, ilma riigi võistlusvormita). Lubatud on kasutada olümpialiikumise lippu, hümni ja värve. Võistelda saavad vaid "puhtad sportlased". Venemaa asepeaminister Vitali Mutko on Olümpiamängudelt eluaegselt kõrvaldatud.

Директор по коммуникациям Международного олимпийского комитета Марк Адамс, президент Международного олимпийского комитета Томас Бах и бывший президент Швейцарии, глава комиссии Международного олимпийского комитета Самуэль Шмид (слева направо) на пресс-конференции по итогам заседания исполкома Международного олимпийского комитета в Лозанне
© Sputnik / Антон Денисов
ROK täitevkomitee valis kõikidest kõige karmim variant.

Võimalikest kõige karmim variant. Oli ju ka teisi võimalusi.

Näiteks kõrvaldada olümpiamängudelt need Venemaa sportlased, kes võistlesid Sotši 2014. aasta olümpiamängudel. Piisavalt valulik otsus Venemaa koondisele, kuid see oleks koondise säilitanud.

Või teine variant, oleks võinud nagu Rio 2016-l anda otsustamisõiguse sportialade liitudele.

Ja lõpuks, kogu sündmuste arengu järgi otsustades kõige vähetõenäolisem variant – Venemaa koondise piiranguteta lubamine mängudele. Sest reaalseid tõendeid dopingu kasutamise kohta ei ole keegi kellelegi esitanud, lihtsalt Venemaa koondis kuulutati juba ette kõikides pattudes süüdlaseks.

Imet ei sündinud. Valiti kõikidest võimalikest kõige karmim variant.

Irada, otsus on kuulutatud. Milline on reaktsioon?

Kõik, kes meie juurde pärast otsuse kuulutamist tulid: Žukov, Smirnova ja Medvedeva, olid väga väsinud nägudega, nagu inimesed, kes on väga rasket tööd teinud. Nad ütlesid, et otsus oli vastuoluline ja väga karm. Kuid põhimõtteliselt arvestati maksimaalselt kõikide sportlaste huvidega. Kui küsimusi hakati esitama Jevgenia Medvedevale – ta oli närvivapustuse äärel, ütles ta: "Tegin kõik, mis suutsin." Nagu ütles Smirnov, võis just tema esinemine mõjutada ROK i otsust: ta on noor sportlane, keda ei ole milleltki lubamatult tabatud, ta rääkis inglise keeles, ta suutis veenda.

Ettekanne, millest ROK esindajad pressikonverentsil rääkisid, kas seda on keegi näinud? Kas seda ajakirjanikele näidati? Kas on teada, mis seal sees oli?

Ei näinud me midagi. Žukov ütles küsimustele vastates, et kõiki nende sõnavõtte levitati, kuid meie neid ei näinud, me ei tea, mida meie delegatsioon rääkis. Nad rõhutasid, et nad kuulati ära, neid ei katkestatud, nendesse suhtuti lugupidamisega ja pärast seda, kui nad esinesid, pidas ROK-i täitevkomitee nõu, tähendab otsus ei olnud varem ettevalmistatud. Pärast kutsus ROK president Tomas Bach nad välja ja rääkis väga viisakalt ja täpselt, mida ROK otsustas. See tähendab, nad rõhutavad kogu aeg, et kõik oli erapooletu ja edasi saab vaid olümpialiikumine otsustada, kas selle ROK-i otsusega nõustuda või mitte.

Peamine on nende sõnul (ja minu arvates võib see tõesti olla hea lahendus), et see otsus kehtib olümpiamängude viimase päevani. Mängude viimasel päeval lõpeb selle kehtivus ja Venemaa võistkond (mida kogu olümpiamängude ajal hakatakse nimetama "võistkonnaks Venemaalt") võib mängude viimasel päeval välja tulla juba oma rahvuslipu all. Igatahes praegu Žukov sellest räägib. Peab veel tähelepanelikult pabereid lugema, kuid ta on täiesti kindel, et mängude lõpetamise päeval võime me juba oma rahvuslipu all tegutseda.

Kas te oskate ennustada Venemaa reaktsiooni vastuvõetud otsusele?

Ametiisikud väldivad kommentaare, "vara veel öelda". Nad on praegu väga ettevaatlikud. Mulle tundub, et see otsus on suurtes piinades sündinud kompromiss ja nad puhuvad küünalt praegu igast suunast korraga. Intervjueerisin Žukovit. Žukov rõhutas, et ühes ettekandes, ei mäletagi, kas Schmidi või Oswaldi omas, antakse hinnang Rodtšenkovile.

Seal rõhutatakse, et Rodtšenkov tegi kõike omakasust ja kogu dopingusüsteem oli üles ehitatud just omakasu saamiseks. Seega, jumal tänatud, et kõikidest komisjoni järeldustest on maha võetud see, mida me kogu aeg eitasime. Me kinnitasime pidevalt: meil ei ole riiklikku dopingusüsteemi. Ja ROK-i otsus rõhutab, et ei olnud mitte riiklik dopingusüsteem, vaid isikute grupi omakasu ajendil toime pandud rikkumised.

Arvate, et on veel mingeid variante?

Kõige järgi otsustades on küll. Žukov, õigemini Smirnov räägib, et ROK otsustas: praegu teeme nii, siis peame aga lehte pöörama, alustama algusest ja suhted uuesti üles ehitama. See juba on midagi, kas pole?

Mis sellest kõigest tuleneb? On selge, et Venemaa tippsport on juba aastaid rahvusvahelise surve all ega ole suutnud oma süütust tõestada. Miks? Teine küsimus. Süüdistuste tõendid olid äärmiselt kahtlased. Mingid informaatorite isiklikud päevikud, spioonide tehtud augud seintes, alkoholikokteilid – see tundub isegi asjatundmatu vaatleja arvates rumal. Ja sellise rumaluse alusel selline otsus?

Фигуры в виде талисманов зимних Олимпийских игр 2018 года
© Sputnik / Рамиль Ситдиков
Taliolümpia maskotid.

Ja mis meil siis praegu on? Keeld tulla kõikidel koos olümpiastaadionile ühtse võistkonnana, keeld sportlastele kanda tätoveeringuid "Venemaa", keeld kanda Venemaa lipuvärvides juuksekumme, keeld kanda Venemaa rahvusvärvides võistlusdressi — mis pistmist on sellel olümpialiikumisega? Ja kus on garantii, et homme ei kõrvaldata eranditult poliitilistel motiividel olümpiamängudelt mõni teine riik? Lihtsalt sellepärast et nad ei meeldi kellelegi. Ja selline siis on maailma spordiliikumine?

Teema:
Venemaa 2018. aasta taliolümpial: ilma lipu ja hümnita (29)
Tagid:
doping, Olümpiamängud, ROK, koondis, Venemaa

Peamised teemad