09:55 29. September 2020
Kuula otse
  • USD1.1670
  • RUB91.8152
Sport
lühendatud link
Dopingusõda (74)
7410

Mööduval aastal keskendus maailm Venemaale, eriti viimasel ajal, kui ROK teatas, et Venemaa sportlased peavad olümpiamängudel võistlema neutraalse lipu all, kuid sugugi vähem ei lehka sobitegemise järele ka USA-s ja kõikjal mujal maailmas

Mats Wennerholm, Rootsi väljaanne Aftonbladet Inosmi vahendusel

Justin Gatlin ei suuda enam kunagi talle langetatud kahe süüdimõistva dopinguotsuse eest ära joosta. Ja nüüd, kui tema treener Dennis Mitchell ja endine agent Robert Wagner teolt tabati, on ta uuesti sündmuste keskpunktis. Gatlin väidab, et pole süüdi, kuid kes see ikka end ise süüdi tunnistab?

Kõik, mida ma nüüd tean: enam ei saa kedagi usaldada.

Venemaa 2018. aasta taliolümpial: ilma lipu ja hümnita >>

Mööduval aastal keskendus maailm Venemaale, eriti viimasel ajal, kui ROK teatas, et Venemaa sportlasetel tuleb olümpiamängudel võistelda neutraalse lipu all.

Kuid sugugi vähem ei lehka sobitegemise järele ka USA-s ja kõikjal mujal maailmas. Jooksjateriigid Etioopia ja Keenia peaksid loomulikult rahul olema, et WADA Venemaale keskendus.

Saksa telekanali ARD paljastused clenbuteroli sisaldusest mõne Jamaica sprinteri uriiniproovides 2008. aasta Pekingi olümpiamängudel sumbus samuti kiiresti Venemaa skandaali. Need mängud olid Jamaica suureks läbimurdeks: sprindialadel võideti 10 medalit.

Nüüd kinnitab ROK, et avastatud keelatud ainete jäljed olid liiga nõrgad, et seda dopingu tarvitamisena kvalifitseerida, sportlased võisid sellise annuse saada ka clenbuteroliga ravitud loomade liha söömisest.

Seega Jamaicat ei süüdistata, vaid neile üksnes teatati, et aine jälgi leiti mitme erineva spordiala sportlastelt. Kuid häirekell ei ole helisenud loomulikult mitte ainult korra ega kaks.

Putin kommenteeris ROKi otsust >>

Ja nüüd siis paljastas Briti ajaleht The Telegraph Gatlini ja tema lähikondsed, kes väitsid, et võivad hankida testosterooni ja rääkisid, kui laialt on levinud inimeste petmine dopinguga. Kuid Gatlin ajab vastu. Kahel korral varem käitus ta samamoodi.

Venemaa spordiminister Pavel Kolobkov
© Sputnik / Антон Денисов

Gatlin on üks vähestest, kes on suutnud pärast kaht eemaldamist suurde sporti tagasi tulla. Viimane eemalolek kestis neli aastat. Ma ise arvan, nagu paljud teisedki, et talle ei peaks enam kunagi võimalust andma. Tema puhul on ainus lahendus eluaegne eemaldamine.

Kuid 35-aastaselt teenib ta spordis endiselt miljoneid, ka tänu kullavõidule maailmameistrivõistlustel 100 meetri jooksus sel suvel. Kui Gatlini tookord finaalis publiku lemmikut Usain Bolti võitis, vilistasid pealtvaatajad ta välja.

Briti publik suhtub dopingusse umbes samamoodi nagu Rootsis. Ta ei kipu petistele andeks andma, nagu paljudes teistes riikides.

Nüüd ei saa Gatlinit milleski süüdistada, see on vaid kahtlus, kuid paljud imestavad, kuidas ta suudab 35-aastaselt ikka veel nii hea olla. Viimastel aastatel on tema tulemused olnud isegi paremad, kui 22-aastaselt, kui ta kulla võitmisega 2004. aasta Ateena olümpiamängudel ja 2005. aasta maailma meistrivõistlustel Helsingis tuntuks sai. Pärast seda jäi ta vahele teist korda ja eemaldati neljaks aastaks kuni 2010. aastani.

Doping-gate: kuidas Venemaa sportlased end kaitsta saavad >>

Praegu ei ole mingeid otseseid tõendeid ja pärast tagasipöördumist pole ta kunagi dopinguga vahele jäänud.

Ent ajalugu on mind õpetanud, et dopingu tarvitamisega vahele jääda on peaaegu võimatu, kui selleks on tõeliste asjatundjate tugi.

Peaaegu kõik maiilma suuremad dopinguskandaalid on algatanud "koputajad", mitte dopingulaborid. Erandiks oli Ben Johnson 1988. aastal Soulis, kui ta püüdis pärast vigastust ja vahetult enne võistlust meeleheitlikult oma vormi taastada ja tarvitas stanozolol steroidi. Käimasolevas Venemaa skandaalis andis WADA-le kõik vajalikud materjalid just informaator.

Suur Balco labori skandaal Ameerikas, mis puhkes 2003. aastal, algas sellest, kui Marion Jones'i treener Trevor Graham saatis laborisse THG jälgedega süstla, millega vedas enda järel kuristikku rekordarvu Ameerika tähtsportlasi.

Lance Armstrongist pole siinkohal üldse mõtet rääkida. Ta oli kõrvuni dopingut täis pumbatud, kuid ei jäänud kunagi vahele, kuni tema meeskonnakaaslane tema edu saladuse avaldas.

Jääb üle vaid oodata, millega seekord lugu lõpeb.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Teema:
Dopingusõda (74)
Tagid:
skandaal, doping, sport, Olümpiamängud, WADA, ROK, Justin Gatlin, Venemaa, USA

Peamised teemad