09:01 30. September 2020
Kuula otse
  • USD1.1702
  • RUB92.1625
Sport
lühendatud link
Dopingusõda (74)
12221

Telekanal CBS näitas intervjuud mehega, keda tutvustati Grigori Rodtšenkovina. Tegemist on väga lameda propagandaga, kommenteeris lugu politoloog Vladimir Šapovalov.

TALLINN, 17. veebruar — Sputnik. Ameerika telekanal CBS näitas oma saates meest, keda esitleti Maailma Antidopingu Agentuuri (WADA) informaatori, Moskva antidopingu laboratooriumi endise juhi Grigori Rodtšenkovina.

Vene dopingulabori eksjuht müüs keelatud aineid >>

Rodtšenkov, kes meedia andmetel on läbi teinud plastilise operatsiooni, saabus Scott Pelley saatesse "60 minutit" grimeeritult – öeldavasti seetõttu, et ta kardab oma elu pärast. Samuti on öeldud, et samal põhjusel kannab ta kogu aeg kuulivesti.

Rodtšenkov rääkis 2016. aastal ameerika meediale Venemaa "dopinguprogrammist", millest sai alguse ulatuslik rahvusvaheline skandaal. Venemaa võimud on Rodtšenkovi kinnitused Venemaa sportlaste dopinguproovide väidetava ümbervahetamise kohta Sotši olümpiamängudel korduvalt tagasi lükanud.

Rodtšenkov osales mõnedel spordikohtu kuulamistel video vahendusel, tema nägu oli ekraanil varjatud.

Venemaa 2018. aasta taliolümpial: ilma lipu ja hümnita >>

Sputniku raadiosaates avaldas Moskva Riikliku Ülikooli ajaloo- ja poliitikainstituudi asedirektor, politoloog Vladimir Šapovalov oma arvamust eeldatava Rodtšenkovi grimmis ja kuulivestis ilmumise kohta CBS-i saatesse.

Olümpiakomitee president Thomas Bach (keskel)
© Sputnik / Антон Денисов

"Tegemist on väga lameda propagandaga. See annab tunnistust sellest, et inimestel, kes sedasorti palasid välja mõtlevad, on väga nadi ettekujutus oma vaatajaskonna tasemest. On ju niisugust olukorda tegelikkuses väga raske ette kujutada. Ja antud juhul muidugi on tegemist väga viletsa etendusega," leiab Vladimir Šapovalov.

Tema hinnangul on samavõrd ebausutavad Rodtšenkovi seletused Venemaa spordis väidetavalt eksisteerinud dopinguprogrammi asjus.

"Selge see, et Rodtšenkovi kasutatakse ära viimse võimaluseni. Ja nähtavasti ei jää see kentsakas intervjuu, mis taas kord diskrediteerib nii Rodtšenkovi ennast kui ka neid, kes tema jaoks lugusid välja mõtlevad, sugugi viimaseks. Eks me näeme veelgi mingisuguseid vaatemänge, kus teda niidist tõmmatakse," oletab Vladimir Šapovalov.

Spordiarbitraaž tühistas 28 venelase olümpiakeelu >>

Juulis 2016 algatas uurimiskomisjon Moskva dopingulabori endise juhi, USA-sse põgenenud Grigori Rodtšenko vastu kriminaalasja. Juurdlusvesriooni kohaselt oli ta tahtlikult hävitanud Venemaa sportlaste dopinguproovid ning müünud keelatud meditsiinilisi preparaate, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti.

Venemaa 2018. aasta olümpiamängudel, illustratiivne foto
© Sputnik / Григорий Сысоев

Rodtšenkovi tunnistused Sotši olümpiamängude ajal toimunud dopingupettustest ja Venemaal väidetavalt toimivast riiklikult toetatud dopingukasutamise süsteemist võeti aluseks Richard McLareni poolt juhitud komisjoni raportile.

Selle raporti tulemusena soovitas WADA Rahvusvahelisel Olümpiakomiteel kogu Venemaa koondis 2016. aasta olümpiamängudelt eemaldada, kuid ROK seda soovitust ei järginud ja venemaalased siiski võistlesid Rio de Janeiros. Kuid Rahvusvaheline Paraolümpiakomitee Venemaa sportlasi paraolümpiale ei lubanud.

Pärast olümpiat: kuidas meil selle ROK-iga edasi käituda >>

Rahvusvaheline Olümpiakomitee ROK otsustas, et Venemaa sportlased saavad tuleva aasta PyeongChangi taliolümpial küll võistelda, kuid vaid neutraalsete sportlastena.

Olümpiakomitee teatas 5. veebruaril, et 15 Vene sportlast, kes said rahvusvahelises spordiarbitraažis dopingukaristuse suhtes õiguse, ei saa osaleda taliolümpiamängudel. 

Teema:
Dopingusõda (74)
Tagid:
politoloog, etendus, sport, intervjuu, propaganda, doping, 60 minutit, CBS, RUSADA, WADA, Vladimir Šapovalov, Grigori Rodtšenkov, Vene, USA

Peamised teemad