11:51 02. Juuni 2020
Kuula otse
  • USD1.1116
  • RUB77.4378
Sport
lühendatud link
Venemaa 2018. aasta taliolümpial: ilma lipu ja hümnita (29)
87 0 0

2018. aasta taliolümpia hõbemedalist Natalja Zabijako rääkis portaalile Sputnik Eesti kuidas ta jõudis iluuisutamisse, miks esineb Venemaa koondises ja kuidas treeningud tavaliselt toimuvad.

TALLINN, 3. märts — Sputnik, Ilona Ustinova. 2018. aasta taliolümpial PyeongChangis võitis hõbemedali Eestis sündinud Natalja Zabijako, kes esines paarissõidus koos Aleksandr Enbertiga Venemaa koondises.

Tallinnas sündinud sportlanna võitis taliolümpial hõbemedali >>

Sellest miks ta endale nimelt tolle spordiala valis ja kuidas iluuisutajad treenivad, aga ka oma hobidest pajatas Natalja eksklusiivintervjuus portaalile Sputnik Eesti.

Kes teid treeneri järel esimesena võidu puhul õnnitles?

Vanemad. Nende uhkustunne on muidugi tohutu. Nemadki on kulutanud väga palju jõudu, aega ja tervist, et meid omal ajal treeninguile viia.

Kuidas kulges olümpiamängudeks valmistumine?

See käis kõik neli aastat, kusjuures sõltumata sellest kas me pääseme olümpiale või mitte. Aga viimasel kuul oli juba väga tõsine ettevalmistus nii jääl kui ka saalis. Me lendasime valikuvooruks Jaapanisse, treenisime kaks korda päevas 3-4 tundi jutti.

Venemaa uskumatu võit >>

Mida te oma partneriga tundsite, kui võitsite olümpiamängudel hõbemedali?

Neid tundeid ei anna kirjeldada. Kui tõused pjedestaalile, sulle riputatakse kaela olümpiamedal, on see midagi erilist. Aga arusaamine ise, et me võitsime olümpiamängudel hõbemedali, jõudis peale pisut hiljem, juba siis, kui koju tagasi jõudsime.

Серебряные призеры Олимпиады Наталья Забияко и Александр Энберт
© Фото : из личного архива Натальи Забияко
Natalja Zabijako esines paarissõidus koos Aleksandr Enbertiga

Mispärast valisite nimelt iluuisutamise?

Ma olin 4-aastane, kui hakkasin iluuisutamisega tegelema. Vanemad lugesid mulle ette terve rea spordialasid ning mina pidin valima. Kui nimetati iluuisutamist, siis kujutasin ette, et see tähendab seda, kui lapsed uisutavad, mängivad tagaajamist. Mulle tundus see väga põnevana ja ma tahtsin proovida.

Aga kui tulin treeningule, siis selgus et kõik pole hoopiski nii, nagu arvasin. Aga sellegipoolest meeldis see mulle väga ja jätkasin treenimist. Algul oli väga raske, kõik ei õnnestunud sugugi. Juhtus koguni et põgenesin jäält pisarad silmis, kui olin kukkunud. Aga hiljem hakkas see mulle üha enam meeldima ja ma mõistsin, et see on see millega tahan tegelda.

"Kentsakas intervjuu": politoloog Rodtšenkovi ilmumisest ekraanile >>

Millal otsustasite, et sport saab teie elukutseks?

Oma sportlasetee algul ei mõelnud ma kunagi sellele et tuleb tingimata mingeid kõrgusi saavutada. Tegelesin alaga, sest see mulle lihtsalt meeldis. Aga juba teadlikumas eas kui hakkasin võistlustel käima, hakkasin juba aru saama, et tahan midagi saavutada.

Kes oli Tallinnas teie treeneriks?

Minu esimeseks treeneriks oli Oksana Romanenkova, kelle juures treenisin ligi aasta, seejärel aga Anna Levandi.

Наталья Забияко и Александр Энберт
© Sputnik / Александр Вильф
Natalja Zabijako ja Aleksandr Enbert

Kas pole hirmus teha uusi kolmikpöördeid?

Ei ole hirmus, need saavad järjepanu selgeks. Kõik korraga ei õnnestu, kuid hirmu pole kunagi tundnud. Tuleb kõikide elementide kallal tööd teha, neid läbi töötada, pidevalt midagi uut juurde õppida. Seega, nagu öeldakse, täiuslikkusel ei ole piire.

Kui pingeline on treeningute ajakava?

Praegu on mul kaks treeningut päevas, kumbki 3-4 tundi.

Kas enese jaoks ka aega jääb?

Ma jõuan koju kella 8 paiku õhtul ja pean puhkama. Aga isikult enda jaoks jääb ainut üks puhkepäev – pühapäev.

Pärast olümpiat: kuidas meil selle ROK-iga edasi käituda >>

Kuidas te tavaliselt vaba aega veedate?

Käin jalutamas, käin kinos, mulle meeldib süüa teha, armastan küpsetada. Mõnikord joonistan, vahel kirjutan värsse. Tuleb ette ka aktiivsemat puhkust, näiteks kardisõitu.

Miks asusite võistlema just Venemaa eest?

Neli aasta tagasi tehti mulle ettepanek minu praeguse treeneri Nina Mihhailova Mozeri poolt, mõtlesin järele ja jäin nõusse. Samahästi kui kohe, mil kolisin, sain Venemaa kodakondsuse.

Команда российских фигуристов на пьедестале
© Sputnik / Александр Вильф
Venemaa iluuisutajad 2018. aasta taliolümpial PyeongChangis

Kui kiiresti te oma uue partneriga kokku sobisite?

Kui ma Venemaale kolisin, siis esimese aasta uisutasin koos Juri Larionoviga. Trauma tõttu oli ta sunnitud karjääri lõpetama. Praeguse partneriga olime juba tol ajal tuttavad, ta uisutas meie rühmas, kuid teise partneriga. Me olime pidevalt koos kogunemistel, suhtlesime omavahel, seetõttu polnud ta minu jaoks uus inimene.

PyeongChang 2018 taliolümpiamängud >>

Ja kui me hakkasime paaris uisutama, siis lihtsalt tõusime ja sõitsime, hakkasime elemente selgeks õppima ja harjutama. Mingeid raskusi teineteise mõistmiseks ei tekkinud. Me otsustame kõike koos. Kui kellelegi miski ei meeldi või kui on seda ebameeldiv täita, siis tingimata arutame seda. Vahetame arvamusi, leiame kompromissi. See on alati olnud kogu meeskonna ühine ülesanne.

Kuidas reageerivad need, kes teid tänaval ära tunnevad?

Kui ära tunnevad, siis tavaliselt paluvad augrammi või koos pildistamist. Alati kirjutame rõõmuga fotole alla. Mõnikord saadame foto e-meilile koos allkirjaga tagasi.

Venemaa 2018. aasta taliolümpial: ilma lipu ja hümnita >>

Õiend

Natalja Zabijako sündis 15. augustil 1994. aastal Tallinnas. Võitis võistkonnavõistlustel PyeongChani olümpiamängudel hõbemedali. Medali kätteandmise päeval kirjutas Venemaa spordimister Pavel Kolobov alla määrusele talle aunimetuse "Venemaa teeneline meistersportlane". On 2018. aasta Euroopa meistrivõistluste ja kahekordne Eesti meister aastaist 2010 ja 2011.

Teema:
Venemaa 2018. aasta taliolümpial: ilma lipu ja hümnita (29)
Tagid:
iluuisutaja, hõbemedal, sport, Olümpiamängud, Aleksandr Enbert, Natalja Zabijako, PyeongChang, Lõuna-Korea, Eesti, Venemaa

Peamised teemad