10:06 30. November 2020
Kuula otse
  • USD1.1922
  • RUB90.9894
Sport
lühendatud link
"Inglanna õiendab häda" (136)
6020

Briti vutifänne hakatakse Venemaal kindla peale peksma, kinni nabima, vahi alla võtma ja alandama. Ning kui nad takkapihta geideks või mustanahalisteks osutuvad, kasvab säärane oht kolmekordseks. Igatahes jõuad briti meediat lugedes tahes-tahtmata niisugusele järeldusele.

Vladimir Kornilov, RIA Novosti vaatleja

"Inglise vutifännid Putini kullipilgu alla," hüüab The Daily Stari pealkiri. Venemaa võib kasutada riiklikult spondeeritud jalgpallihuligaane maailmameistrivõistluste ajal kallaletungideks inglise vutifännidele, kirjutab artikli autor, selgitamata, milleks seda Venemaale tarvis on.

Riigiduumas võeti mõelda jalgpalli MM-i ajaks kombluspolitsei loomisele >>

"Tuhanded huligaanid ähvardavad inglastest vutifänne, kes söandavad sel suvel turniirile sõita, surmaga," hirmutab The Sun. Sel puhul vahendatakse artiklis anonüümse "huligaani" sõnu sotsiaalvõrgustikust (pole veel kindel, et tegemist on venelasega). "2018. aasta maailmameistrivõistluste veresaun," kütab kirgi The Daily Express samale tsitaadile viidates.

Kui ainult tabloidid inglise vutifänne hirmutaksid, siis võiks nende pealkirjade üle ainult naerda. Ent kampaaniaga on liitunud ka ametiisikud. Näiteks The Financial Times avaldab kellegi positsioonika Suurbritannia valitsustegelase arvamuse, et Moskva saatkonna isikkoosseisu vähendamine seoses "Skripali juhtumiga" avaldab mõju inglise jalgpallisõprade julgeolekule. Selgusetuks jääb, kuidas küll needsamad 23 dilomaati oleks võinud Suurbritanniast saabuvaid külalisi kaitsta.

Vutifänne varitsevatele ohtudele ja MM-i boikoteerimisele on kõrgest kõnepuldist vihjanud ka välisminister Boris Johnson.

Ja isegi Valge Maja on miskipärast inglise vutisõprade probleemide pärast muret tundnud, soovitades neil "kaks korda mõelda", enne kui Venemaale sõita.

Jalgpalli MM staadionid kosmosest >>

Hirmu kütavad üles ka kutselised Kremli kriitikud – lääne publitsistid, kolumnistid, eksperdid. Nõnda, kommenteerides FIFA teadaannet Venemaa valmisolekust 2018. aasta MM-iks, ironiseeris briti ajakirjanik Maxim Tucker, kes hiljutisest ajast töötab Sorose Avatud Fondis: "Kui olete gei, mustanahaline või briti vutifänn, siis Venemaa ei ole kindlasti mitte valmis (teid vastu võtma – toim.)."

See psühhoos (raske oleks muud sõna leida) on haaranud ka Suurbritannia parlamendi saadikuid: üleeelmisel nädalal korraldas välisasjade komisjon eraldi kuulamised inglise jalgpallisõprade turvalisuse teemal Ja isegi riigiministri Harriett Baldwini kõrgel tasandil kinnitused Venemaa valmisolekust parlamentääre ei rahuldanud – pigem tegid tigedaks.

Герб на ограде здания российского посольства в Лондоне
© Sputnik / Алексей Филиппов

Erinevate fraktsioonide esindajad asusid Baldwini ründama. Leiborist Chris Bryant – seesama, kes soovitas Boris Johnsonil vältida Venemaal kauneid naisi, mitte viina juua ega esimesena lifti astuda – süüdistas teda "naiivsuses". Teised küsisid riburada: "Mida te soovitate homoseksuaalsetele paaridele, kes koos reisivad? Kas nad ei tohi elada ühes numbritoas? Kas nad peavad lõunatama eraldi?" Avaldati kahtlust selles, et geidel tasub juhul, kui keegi neid solvab, Vene politseisse pöörduda. Rahvasaadikute sõnul andvat politsei Venemaal "geidele peksa".

Mida edasi, seda hullemaks. Välisministreeriumis maailmameistrivõistlusteks üllitatud ametlikes soovitustes briti jalgpallisõpradele on ärevusega märgitud: "Aasia või afro-kariibi päritoluga inimesed võivad avalikes kohtades pälvida soovimatut tähelepanu ja peavad olema ettevaatlikud, eriti hilistel õhtu- ja öötundidel reisides."

"Inglanna õiendab häda" >>

Paistab, et nende soovituste autorid ei ole ammu Moskvas käinud, kui peavad "Aasia päritoluga inimesi" siinsete paikade jaoks mingiks ilmaimeks. Oh kuis briti vutifännid üllatuvad, kui nad meie maile jõuavad!

Milleks siis hüsteeriat üles köetakse? Pole kahtlust, et üheks eesmärgiks on takistada inglasi veendumast selles, et "need kohutavad venelased" ei olegi nii kohutavad, nagu neid briti ajakirjanduses kujutatakse. Aga arvestades selle järgi, kui palju vutifänne ikkagi kavatseb MM-ile tulla (Londoni saatkonna andmetel 20 000 kuni 30 000), ei ole nad kuigivõrd kohkunud.

Rahvusvaheline ärikeskus Moskva City
Sputnik / Алексей Филиппов

Maailmameistrivõistluste korraldajatel aga tasub tähelepanu pöörata brittidega seotud võimalikele provokatsioonidele. Kui meenutada Londoni käitumist "Skripali juhtumi" puhul, on lihtne oletada, et keegi tahab kirgi kuumemaks kütta.

Vaieldamatult esitatakse vutifännide mistahes kokkupõrget (isegi kui selle algatajateks on inglased ise, kes on tuntud oma skandaalse käitumise poolest) maailmale kui "Venemaa järjekordset agressiooni Suurbritannia vastu".

Purjus Briti sõdurid rüselesid Riias politseinikega >>

Seetõttu tasub inglise vutifänne eriti hoolsasti turvata, kontrollida nende liikumisi, staadioni sissepääsude juures hoolega läbi kontrollida ja rakendada täiendavaid abinõusid kõigi nende osalusel ette tulevate vahejuhtumite üksikasjalikuks talletamiseks videos. Vastasel korral kasutavad "Skripali juhtumi" ümber kära korraldanud provokaatorid mis iganes skandaali otsekohe ära, et seda taas kord ilmatusuureks puhuda.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Teema:
"Inglanna õiendab häda" (136)
Tagid:
vutifännid, meedialahingud, poliitika, sport, jalgpall, MM2018, Suurbritannia, Venemaa

Peamised teemad