04:40 27. September 2020
Kuula otse
  • USD1.1634
  • RUB90.4050
Sport
lühendatud link
Jalgpalli MM 2018 (84)
7921

Venemaa linnade tänavatel jalutab ringi kõikide rasside esindajaid – ja mitte mingeid probleeme ei ole. Aga kui probleeme ei ole, tuleb need välja mõelda. võimalusi terrorismiohuga toime tulla

Vladimir Kornilov, RIA Novosti vaatleja

Paistab, et lääne meediakanalid, kes jalgpalli maailmameistrivõistluste eel hirmutasid lugejaid ja vaatajaid "kohutava" Venemaaga, on nüüd teatud segaduses. Jalgpallipidu on täies hoos – aga midagi kohutavat ei juhtugi. Venemaale saabunud jalgpallisõbrad seisavad silmitsi lubatule vastupidisega – venelaste sõbralikkuse ja südamlikkusega, nende naeratuste ja kallistustega.

Piisab meenutamisest, kuidas lääne (ning eriti briti) meediakanalid hirmutasid vutifänne Venemaa väidetavalt ennekuulmatu rassismimääraga.

Болельщики сборной России на матче-открытии ЧМ по футболу 2018 в Москве
© Sputnik / Alexey Filippov

Meie linnade tänavatel jalutab ringi kõikide rasside esindajaid – ja mitte mingeid probleeme ei ole. Aga kui probleeme ei ole, tuleb need välja mõelda. Ja nii tulebki ajaleht

The Guardian laupäeval lagedale meeldejääva pealkirjaga: "Nigeeria mäng – esimene suur eksam Venemaa otsustavusele rassism välja juurida". Võiks arvata, et mispärast esimene? On ju juba toimunud Venemaa – Saudi Araabia koondiste kohtumine. Venemaa vutifännid vennastusid Araabia omadega, tegid ühiseid selfisid ning nende hävitava lüüasaamise järel koguni lohutasid neid.

Ent autor jätab jutu poolelt sõnalt katki – lugeja ei saagi aru, kas rassismi-"eksam" sai läbitud, Venemaat ootab ju järgmine eksam — võimalus terrorismiohuga toime tulla. Ja ainult oma isiklikul Twitteri-kontol võtab autor tunnistada: "Tõsi on see, et maailmameistrivõistluste ajal on Venemaa ülimalt külalislahke igat värvi vutifännide suhtes, kes siia on saabunud." Aga väljaande veergudelt te seda tõde ei leia.

​Kõige kentsakam on, et seesama The Guardian (täpsemalt öeldes tema pühapäevane väljaanne, mida tuntakse nime all The Observer), üritades üles puhuda teemat "rassism Venemaal", palus kommentaari endiselt Liverpooli jalgpallurilt, mustanahaliselt John Barnesilt. Too aga soovitas: "Heidame parem pilgu oma kodule." Ja jutustas jubedatest rassismi-ilmingutest Kesk-Inglismaa linnades, millega mustanahalistel jalgpalluritel vaat et iga päev tuleb kokku puutuda.

MM-i pidulik avatseremoonia.
© Sputnik / Alexey Kudenko

Nigeeria koondise kapten John Obi Mikel, kelle pärast The Guardian nii väga muret tundis, märkis: "Vene rahvas suhtub meisse tõesti hästi. Paljud venelased toetavad Nigeeria meeskonda… See paik siin on meie jaoks otsekui kodu."

Raske on isegi ette kujutada üllatust, mida Inglismaa koondise fännid kogevad. Mitu kuud on meile ajalehtede esikülgedest alates kõneldud, et Venemaal ootab neid "veresaun". Lõpuks aga teatab The Sun, kes on kõigist kõige valjemini kisendanud, et fänne hakatakse "maha nottima", kuivõrd soojalt inglasi Volgogradis vastu võeti. Ja tsiteerib Staffordshire´ist pärit 48- aastase vutifänni sõnu: " Siin on nii puhas, kõik on väga sõbralikud ja viisakad." Inglaste ühine kokkuvõte: "Siin pole üldsegi sedaviisi, nagu me eeldasime."

"Ma tahaksin igaühele öelda: ärge uskuge seda, mida te loete, sõitke kohale ja veenduge ise," lausub Inglismaa koondise mustanahaline pöidlahoidja Billy Grant ajalehe The Belfast Telegraphi veergudel.

Jalgpalli MM 2018>>

Aga niisugustelegi muljetele leiti vajalik vastukaja. Sakslaste Bildi töötaja Julian Röpcke, kes on tuntud oma eriti agressiivse venevastase hoiaku poolest, nentis vastuseks inglise vutifännide Volgogradis antud kommentaaridele lühidalt: "Putini plaan töötab."

​Putini plaan seisnes tema enese sõnul selles, et vutisõbrad Venemaal – avatud, külalislahkel, südamlikul maal – viibimist naudiksid, soetaksid siin uusi sõpru, uusi mõttekaaslasi. Ja selles mõtte on Röpckel õigus: plaan ju töötabki!

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Teema:
Jalgpalli MM 2018 (84)
Tagid:
jalgpall, MM2018, fänn, Ingland

Peamised teemad