02:44 10. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1817
  • RUB86.9753
Sport
lühendatud link
36 0 0

Spordivõistluste külastamine on kultuurielus osalemise üks võimalusi ning ligi kolmandik Eesti elanikest on vähemalt korra aastas mõne spordisündmuse pealtvaatajaks, selgub Statistikaameti 2017. aasta kultuuris osalemise uuringust.

TALLINN, 18. juuli — Sputnik. Spordiüritustele kaasaelajaid on igas maakonnas ja vanuses. Kõige suuremad spordihuvilised on Tartu maakonnas, kus 34% elanikkonnast on viimase 12 kuu jooksul pealtvaatajana külastanud vähemalt ühte spordisündmust, selgub Statistikaaemeti uuringust. 

Kõige vähem tuntakse spordisündmuste vastu huvi Võrumaal, kus 22% elanikest käis pealtvaatajana mõnel üritusel. Vanus rolli ei mängi – spordisündmusi külastatakse igas vanuses.

Pohlak rääkis Eesti valmistumisest UEFA superkarikamänguks >>

Kõige rohkem käiakse kaasa elamas pallimängudele

Spordisündmustest käidi kõige enam vaatamas jalgpalli. Enim oli kaasaelajaid Põhja-Eesti maakondades. Populaarsuselt teisel kohal oli korvpall, mida käidi vaatamas ühtlaselt üle Eesti. Pallimängude kõrval oli külastajate arv suur ka autospordivõistlustel. See spordiala on populaarseim Lõuna-Eesti maakondade elanike seas.

Ligi viis tuhat inimest vaatas Vabaduse väljakul jalgpalli
© Sputnik / Денис Пастухов

Jooksmine ja kergejõustik olid samuti sagedasti külastatavad spordiüritused. Kirde-Eesti elanike jaoks oli kergejõustik jalgpalli järel populaarsuselt teine spordiala.

Pileti hind sõltub sündmuse toimumise asukohast

Keskmiselt käib Eesti elanik aastas ühel või kahel spordivõistlusel. Enamik spordiüritusi on tasuta ning sissepääsuks piletit soetama ei pea. Kui sissepääs on piletiga, siis kulutab perekond piletitele keskmiselt 20 eurot.

Pileti hinnad erinevad piirkonniti üle kümne euro – kõige odavam on spordiüritustele minna Lõuna-Eestis, kus piletite hinnaks on keskmiselt 12 eurot ning kõige kallim Põhja-Eestis, kus kulutatakse piletitele keskmiselt 24 eurot.

Kõige rohkem käiakse spordivõistlusi vaatamas sõpradega. Samuti käiakse palju perega, enamasti kahe või kolmekesi. Alla 14-aastaste osatähtsus spordivõistluste külastamisel on väike.

UEFA superkarikafinaal 2018 toimub Eestis >>

Spordivõistluste kättesaadavus

Enamik neist, kellele sport huvi pakub, leiab, et nad saavad huvipakkuvatel spordivõistlustel pealtvaatajana osaleda. Need, kes leidsid, et neil pole huvipakkuvaid spordivõistlusi võimalik külastada, tõid peamise põhjusena välja sündmuse toimumise asukoha ning mõningad ka majanduslikud põhjused. Kõige vähem olid spordiürituste kättesaadavusega rahul Kirde-Eesti elanikud.

See võib seletada ka seda, miks on Kirde-Eestis üritustel käimise aktiivsus Eesti keskmisest madalam, sest enamik inimesi külastab spordivõistlusi samas maakonnas, kus elatakse. Ainult spordisündmuse pärast ei hakata teise maakonda reisi ette võtma.

UEFA Superkarikas Tallinnas toimub ilma Cristiano Ronaldota
© AFP 2019 / PATRICIA DE MELO MOREIRA

Läinud nädalal olid Vabaduse väljakul Tallinna Kesklinna Valitsuse poolt korraldatud jalgpalli meistrivõistluste ühisvaatamised väga populaarsed, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti teisipäeval.

6.-15. juulini oli kõigil tallinlastel ja linna külalistel võimalus Vabaduse väljaku suure ekraani vahendusel saada osa jalgpalli meistrivõistluste melust. Avalikel otseülekannetel näidati nii veerand- kui poolfinaale ja ürituste sari päädis meeleoluka finaalmatši ühisvaatamisega.

"Meil on hea meel, et ühisvaatamised olid nii menukad — ülekandeid Vabaduse väljakule vaatas kokku ligi viis tuhat inimest," ütles Kesklinna vanem Vladimir Svet.

Ajaloos esimesed jalgpalli maailmameistrivõistlused Venemaal toimusid 14. juunist kuni 15. juulini 2018. aastal 11 linnas — Moskvas, Peterburis, Samaaras, Saranskis, Rostovis, Sotšis, Kaasanis, Kaliningradis, Volgogradis, Nižni-Novgorodis ja Jekaterinburgis.

Moskva Lužniki staadionil krooniti jalgpalli maailmameistriks Prantsusmaa, kes alistas põnevas finaalis Horvaatia 4:2, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti.

Tagid:
jalgpall, uuring, võistlus, sport, ühiskond, Statistikaamet, Tartumaa, Eesti

Peamised teemad