12:18 07. Juuni 2020
Kuula otse
  • USD1.1330
  • RUB77.8155
Sport
lühendatud link
Eesti UEFA Rahvuste liigas (26)
4910

Kui UEFA kongressil Astanas toetasid kõik 54 assotsiatsiooni tollase jalgapalliliidu juhi Michel Platini uue rahvusmeeskondade turniiri ettepanekut, siis tekkis kohe ka küsimus, milleks ja kellele seda vaja on. RIA Novosti materjalis.

TALLINN, 13. september — Sputnik. Nüüd on siis Rahvuste liiga mängud septembriaknas ametlikult alanud. Mida uus turniir jalgpalluritele ja fännidele annab sportagentuuri R-Sport materjalis.

Esiteks on see vähemalt huvitav. Juba sildi pärast. Võtame kasvõi Saksamaa — Prantsusmaa mängu, see on vastasseis, mis vääriks Maailmameistrivõistluste finaali. Kaks Euroopa jalgpalli mastodonti (kunagi Maal elanud elevandisuurune londiline – toim.) rivistusid "Allianz Arenal" ja pidasid maha tõelise Müncheni lahingu.

Голкипер сборной Эстонии Михкель Аксалу пытается поймать официальный мяч Лиги наций УЕФА
© Фото : Eesti jalgpall
Mihkel Aksalu. Eesti vs. Soome.

Juba episood, kus sakslaste kaitsja Antonio Rüdiger äestas jalgpallisaapaga üle Benjamin Pawari rinna oli võimas. Mis sõpruskohtumisest me siin räägime?

Tõsi, jalgpallipeoga on sellel võistkondlikul vägikaikaveol vaid kaudne suhe. On kurb vaadata, kuidas 20 mängijat võitlevad 90 minutit initsiatiivi pärast ja Cillian Mbappe täht lööb vaid aeg-ajalt särama tema ebastandardse käitumisega. Enne mängu on huvitav, mängu ajal igav ja pärast mängu tuleb pettumus.

Eesti Poola Cracovia ja Eesti koondise ründaja Sergei Zenjov
© Sputnik / Вадим Анцупов

Eesti jalgpallikoondis teenis teise järjestikuse kaotuse>>

Teiseks ootamatu. Sisuliselt on Rahvuste liiga matš ikka seesama sõprusmäng vaadatuna teise nurga alt. Siin võib treener ilma turniirimotivatsioonita jälgida mängijaid, keda ta kõrgema staatusega kohtumistes ei pruugi kasutada.

Kasvõi Portugali — Itaalia mäng. Veel üks uhke silt. Kuid Euroopa meistermeeskonnas ei mänginud numbri seitsme all mitte see, keda kõik on harjunud nägema, vaid Leipzigi äärepoolkaitsja Bruma. Ta triblas, võitles, lõi igast asendist Gianluigi Donnarumma väravale peale, kuid, olete nõus, polnud ikka päris see. Klassikaline Portugali meeskonda number seitse oleks sellel kohal palju mitmekesisemalt mänginud.

Футболисты сборной Хорватии после разгромного поражения от сборной Испании
© REUTERS / Heino Kalis
Horvaatia kaotas Hispaaniale.

Kuuldavasti ei tahtnud Cristiano Ronaldo ise koondisesse tulla — väidetavalt sellepärast, et paremini kohaneda "Juventusega". Kas ta oleks saanud seda endale lubada, kui Portugalil olnuks turniirimotivatsioon?

Kolmandaks tõhus. Sellel turniiril pole mängijatel ja treeneritel eesmärke ega vastutuse koormat, mis lasub nende õlgadel, ütleme, Euroopa- või Maailmameistrivõistluste finaalturniiril. Siit ka muljetavaldavad skoorid 6:0 mängus Hispaania-Horvaatias või 0:3 Reykjavikis islandlaste mängus belglastega.

Vutifännid vaatasid Tallinna kesklinnas UEFA Superkarika mängu
© Sputnik / Илона Устинова, Владимир Новиков

Üldiselt on tulemuslikke kohtumisi turniiril palju rohkem kui 0-0 lõppenud mänge. Milleks panna liinile bussi kui seda pole kellelegi vaja?

Neljandaks samaväärne. See punkt nihkub mõnes mõttes esimeseks. Võib ükskõik kui palju rääkida, et poolakatel pole midagi teha samas seltskonnas Portugali ja Itaaliaga ning on arusaamatu mida teevad islandlased samas grupis Belgia ja Šveitsiga.

Kui palju me ka ei nuriseks rahvusmeeskondade reitingu objektiivsuse üle oma eelarvamuste tõttu, tuleb tunnistada, et sellised kohtumised on palju ausamad, kui vaadata San Marino kaotust Itaaliale (0: 8) või Horvaatiale (0:10).

Tõsi, sel juhul ei saa jätta tähelepanuta asjaolu, et sõprusmängud ei ole rahvusmeeskondade kalendrist kuhugi kadunud. Lihtsalt neid on nüüd palju vähem.

Футбол. Лига наций УЕФА. Матч Турция - Россия
© Sputnik / Григорий Сысоев
Türgi vs. Venemaa.

Viiendaks on see lihtne. Mängijate, treenerite ja rahvusmeeskondade fännide suhtumine sõprusmängudesse muutus aasta-aastalt üha ükskõiksemaks.

Eesti UEFA Rahvuste liigas>>

Eesti rahvuskoondise uus särk
© Sputnik / Вадим Анцупов

Alles lähiminevikus kinnitas Venemaa koondise kapten Aleksei Smertin, et ükskõik kui palju mängijaid ka ei kinnitaks, et tulevad sõprusmänge mängima täie pühendumusega, on ikka tunne, et see on mäng, mis mängiti ära ja unustati.

Riikide alaliitudele olid sellised kohtumised tõeline peavalu: tuli leida vastane, pidada läbirääkimisi, tuua ta kohale, kuid Rahvuste liiga korraldus võtab need mured rahaliselt enda kanda, sest turniiril rahastamine on UEFA peal.

Tegelikult ongi see Rahvuste liiga loomise peamine põhjus, eelmised neli punkti on sellele vaid kenaks boonuseks.

Eesti UEFA Rahvuste liigas
© Sputnik / Deniss Grabussov
Eesti UEFA Rahvuste liigas
Teema:
Eesti UEFA Rahvuste liigas (26)
Tagid:
karikas, jalgpall, Rahvuste liiga, UEFA

Peamised teemad