02:34 23. September 2020
Kuula otse
  • USD1.1740
  • RUB89.1500
Sport
lühendatud link
9010

Kõik vastupidavustreeninguga seotud spordialad pikendavad oluliselt inimese elu ja mõjutavad tervist paremini kui muud liiki harjutused.

TALLINN, 29. november – Sputnik. Sellele järeldusele tulid ajakirjas European Heart Journal vastava artikli avaldanud teadlased, vahendab RIA Novosti.  

"Kõik arstid soovitavad sporti teha, kuid keegi ei ole läbi viinud ulatuslikke uuringuid selle kohta, kuidas harjutused inimese tõelist pikaealisust mõjutavad. Niisuguseid katseid on keeruline korraldada ja nende tarvis raha leidmine on veelgi raskem.

Meie eksperimendis osales kokku vaid 124 inimest, aga isegi see oli piisavalt suur arv, püstitasime uue rekordi ja avastasime ülihuvitavaid fakte," teatas Leipzigi Ülikooli teadlane Ulrich Laufs.

Viimastel aastatel on teadlased aktiivselt huvitunud uuringutest, kuidas erinevad spordialad ja füüsiline tegevus mõjutavad mitte ainult lihaste seisukorda ja ainevahetust, vaid ka asjaosaliste eluea pikkust ja kvaliteeti kõrges eas.

Näiteks avastasid Belgia teadlased mitu aastat tagasi, et paljud harjutused aeglustavad vananemist ja noorendavad inimese rakkusid, põhjustades neis valkude tootmist, mille ülesandeks on kromosoomide otstes asuvate telomeeride remont.

Veidi hiljem analüüsisid belglaste Austraalia kolleegid, kuidas erinevad spordialad vanainimeste eluiga Ühendkuningriigis mõjutasid ja jõudsid järeldusele, et sugugi mitte kõik võistlusalad ei lisa eluaastaid. Näiteks olid sobivate omadustega tennis, aeroobika ja jalgrattasõit, seevastu jooksmine ja jalgpall ei avaldanud pikaealisusele peaaegu mingit mõju.

Kõigi selliste eksperimentide tulemuste analüüsimisel pöörasid Laufs ja tema kolleegid tähelepanu huvitavale asjaolule — kõik inimkeha jaoks kõige kasulikumad harjutused olid nn "vastupidavustreeningute valdkonnast", mis tugevdavad südame tööd ja aitavad lihastel tõhusamalt hapnikku omastada.

Nad kontrollisid, kas see on tõesti nii, leides ligi kolmsada vabatahtlikku, kes nõustusid järgnevaks kuueks kuuks oma elustiili oluliselt muutma. Inimesed jagati mitmesse rühma, teadlased määrasid neile erinevad harjutuskavad ja jälgisid regulaarselt, kuidas katsealuste telomeerid järgnevate kuude vältel muutuvad.

Mõned neist tegelesid lihtsalt kerge aeroobikaga, teistel vaheldusid rasked harjutused kergete treeningutega, kas trenažööri pedaale sõtkudes või aerudega sõudes. Kolmas rühm vabatahtlikke harjutas simulaatoritel, mille eesmärgiks oli maksimaalselt jõudu lisada.

Mitte kõik vabatahtlikud ei suutnud sellistele katsetele vastu pidada — ainult pooled neist ei jätnud oma treeninguid katki ja järgisid ettenähtud režiimi kuni katsete lõpuni.

See-eest kandsid tublimate katsealuste jõupingutused vilja, nagu märkis Laufsi meeskond — nad aitasid teadlastel tõestada, et muutused telomeeride pikkuses sõltuvad tõepoolest koormuse tüübist.

Näiteks selgus, et telomeere kaitsvate valkude aktiivsus suurenes umbes 2-3 korda vabatahtlikel, kes osalesid jooksus, aeroobikas, sõudmises ja velotrenažööridel, kuid jäid muutumatuks raskejõustikuga tegelejail.

Tallinna maraton Tallinna Kopli tänaval
© Sputnik / Виктория Орехова

See tähendab, et kergejõustiku või aeroobikaga tegelevate sportlaste rakud vananevad aeglasemalt kui "jõusaalide" ja kangitõstmise fännidel.

Katsete edukas lõpuleviimine, nagu Laufs ja tema kolleegid loodavad, tõmbavad sellele probleemile ka teiste teadlaste tähelepanu, mis võimaldab saadud tulemusi ulatuslikumalt üle kontrollida.

Kui seaduspärasused kinnitust leiavad, peaksid tervishoiuasutused soovitama tegeleda mitte lihtsalt spordiga, vaid just vastupidavusaladega, mis organismile maksimaalselt kasu toovad.

Samal teemal

Naiste curlingumeeskonna kapten: järgmine kord võidame meie!
Kontaveit tõuseb maailma edetabelis mööda Williamsist ja Šarapovast
Fännid kogusid Eesti jalgpalli toetuseks rekordilise summa
Tagid:
vastupidavustreening, rasekjõustik, aeroobika, aeroobne, ainevahetus, telomeerid, pikaealisus, tervisesport, analüüs, kergejõustik, Ulrich Laufs, Leipzig, Belgia, Austraalia, Saksamaa

Peamised teemad