16:00 04. Detsember 2020
Kuula otse
  • USD1.2151
  • RUB90.8441
Sport
lühendatud link
Dopingusõda (74)
3410

Läti sportlased on sageli ja isukalt Venemaad süüdistanud. On nõudnud medalite äravõtmist ja võistlustest ilmajätmist. Nüüd aga säh sulle – tuleb välja, et iseennast tuleb süüdistada. Läti kergejõustiklanna Ineta Radēviča dopinguproovis tuvastati midagi salakavalat nimetusega oksandroloon.

Pjotr Malejev, raadio Sputnik

Doping spordis on nagu surmatõbi elu puhul. Alati etteaimamatu justkui lumesadu, peaaegu alati otsekui surmaotsus. Keda see tabab, on võimatu oletada, nuputa kui palju tahes. Proovid on puhtad, aga lood räpased; proovid on mustad, aga asjalood puhtad. Ei mingit seaduspära. Ehkki hiljaaegu tundus, et üks raudne tunnusmärk on siiski olnud: kui on venelane ja veel võidab, siis oota uudiseid.

USA-le ikka vähe: nüüdsest otsustab Ameerika, kes on dopingut tarvitanud ja kes mitte >>

A-proovis jälgi ei ole? Aga kas on jälgi proovis A, kas on? Ei ole? Aga kas on jälgi A-proovi kõrval? Misasja, siin pole ka midagi? Aga kas on A-proovini viivaid jälgi? Hästi. Aga kas pole jälgi B-proovis, mis? Ja nii edasi kuni sõnadeni "näete nüüd, me ju ütlesime, et pole puhas."

Iga kord, kui midagi säärast avastatakse, on Läti spordifunktsionäridest käinud läbi erutuslaine. Mõned ei pidanud vastu ja erutusid nii, et kargasid pükstest välja. Küll kutsudes üles medalit ära andma, küll seda tagastama. Küll kutsudes ära võtma kõik, mis teenimatult omistatud, küll kutsudes valima kohta, kus kätteantu ära võtta. Ja kõik on olnud lustakas, kõik on olnud mõistetav.

Nüüd siis aga nagu välk selgest taevast – Läti kergejõustiklanna Ineta Radēviča dopinguproovis tuvastati midagi salakavalat nimetusega oksandroloon. Kontrolliti üle ja tuvastati taas. Ja mis häbiasi – seda jälkust ei seleta tähelepanematusega, nagu ühe USA võimlejanna puhul, või süütu huulepulgaga või juhtumisi tugeva suudlusega. Siin pole lihtsalt enam midagi parata.

Eriti ebameeldiv on see, et tegemist on ammuse looga – Londoni olümpiamängude aegadest. Tollest ajast on paljugi tollest, millest dopingut otsida annab, merre voolanud. Kergejõustiklannale riputati rinnale Läti kõrgeim autasu – Kolme Tähe orden. Enamgi veel, möödunud aastal määrati ta riigi kergejõustikuliidu juhiks. Nüüd aga juhtus, näe, niisugune elupauk oksandrolooniga. Tuli pea langetada ja riiulid puhtaks kraamida.

Meie patrioodid on muidugi üritanud selles loos räpast trikki otsida. Meenutati, et endine sportlanna on abielus vene hokimängijaga.

Et eks söövad nad ju ühe-sama panni pealt ja kus on venelane, seal on ka Venemaa ning kus on Venemaa, seal on teate isegi, mis. Aga mingit hingepidet see mõte siiski ei pakkunud. Selgusetust on palju, antidopingujumala sammud on ettearvamatud – kelle saadab karistuse kaela, mis suunas dopingubumerang end keerutab, pole aimugi. Parem mitte raevutseda. Ja üldse pigem mitte näpuga näidata ega parastada. On juba parastatud küll.

Autori arvamus ei pruugi toimetuse seisukohaga kattuda.

Teema:
Dopingusõda (74)
Tagid:
sport, doping, oksandroloon, Ineta Radēviča, Läti

Peamised teemad