12:57 28. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1832
  • RUB90.5710
Sport
lühendatud link
Dopingusõda (74)
7010

Maailma Antidopingu Agentuur (WADA) jättis Venemaa Antidopingu Agentuuri (RUSADA) nõuetelevastavuse kehtima, kuid lõdvaks lasta on veel vara, leiab Sputniku autor Aleksei Avdohhin.

Aleksei Avdohhin

RUSADA staatuse säilimine selles loos, mis alles detsembri lõpus tundus üsna sünge, on oluline läbimurre, kuid eufooriaks pole põhjust - olukord pandi pausile ja oodata on mitmeid tagasilööke, mille tõttu Venemaale esitatavad nõuded võivad veelgi karmistuda.

Mitte ainult mainekahju

Kõigepealt paar meeldetuletust. Pärast 2014. aasta Sotši olümpiamängude dopinguskandaali oli RUSADA peaaegu kolm aastat maailma dopinguvastasest süsteemist väljas - 2015. aasta sügisel hindas WADA tema tegevuse sobimatuks oma koodeksiga ja jättis ta akrediteeringust ilma.

Логотип Российского антидопингового агентства (РУСАДА)
© Sputnik / Антон Денисов
RUSADA taastab usaldust

RUSADA kehtestatud sanktsioonid osutusid Venemaa spordile suureks probleemiks ja asi ei ole ainult mainekahjus. Rahvusvaheliste tippvõistluste korraldamisõigusest ilmajätmine (mitte küll kõikidel aladel, kuid laskesuusatamises, uisutamises, suusatamises, kergejõustikus) oli oluline kahju, raskused Venemaa kergejõustikuföderatsiooni ja Venemaa paraolümpiakomitee õiguste taastamisega, probleemid venelaste osalemisega tähtsatel võistlustel isegi neutraalse staatusega, võimetus testida sportlasi rahvusvaheliseks võistlusteks, väljastada terapeutilisi erandeid (luba meditsiinilise näidustuse korral keelatud ravimeid võtta – toim.) ja üldse täieõiguslikult töötada – need on RUSADA isolatsiooni peamised tagajärjed.

Venemaa 2018. aasta taliolümpial: ilma lipu ja hümnita >>

Täieõigusliku organisatsiooni staatuse taastamiseks kulus 34 kuud, RUSADA juhtkond tuli täielikult välja vahetada ja Vene Föderatsiooni spordiminister Pavel Kolobkov pidi nõustuma Schmidi aruande järeldustega, mis kinnitasid Venemaa ametnike osalemist dopinguskeemides. Alles pärast seda taastati RUSADA õigused (septembris 2018) ja sedagi paari range klausliga:

  • võimaldada kuni 31. detsembrini 2018 WADA ekspertidel juurdepääs Moskva antidopingu labori juhtimissüsteemi (LIMS) andmetele; WADA vajab andmebaasi kõikide rikkumiste jälgimiseks, mida endised antidopingu ametnikud varjata võisid;
  • võimaldada kuni 30. juunini 2019 WADA-le juurdepääs kõikidele labori võetud proovidele. See on vajalik elektroonilises andmebaasis olevate kahtlaste juhtumite kontrollimiseks.

Muide, juba esimene tingimus oleks venelaste ja WADA tundlikud suhteid äärepealt ära rikkunud - sõltumatud eksperdid saabusid enne aastavahetust Moskvasse, kuid andmeid neile ei antud, sest nende seadmed ei olnud Venemaa seadustele vastavalt sertifitseeritud. Teine, paar nädalat hiljem toimunud katse osutus edukaks, kuid tähtaegade rikkumine tõi kaasa uused kahtlused, nõuded RUSADA-t karistada ja jutud "kavalatest venelastest", kes venitasid aega et andmebaasi muuta.

Venemaa kõrvaldamine on tühistatud, hoolimata kriitikalaviinist >>

Surveavaldustest hoolimata reageeris WADA toimunule rahulikult - asutuse juht Craig Reedy teatas, et Venemaa andmete võimaldamine on olulisem kui määratud ametlik tähtaeg, ning ettepanekut säilitada RUSADA staatus toetasid kõik 11 WADA täitevkomitee liiget.

Selgus, et RUSADA on "efektiivne ja hea dopinguvastane organisatsioon". Formaalselt on RUSADA staatuse taastamine ja pikendamine ajutine - kuni kontrolli lõpuni ja kogu "tegevuskava" täitmiseni. Järgmised kaks-kolm kuud uurivad WADA eksperdid üksikasjalikult Moskva antidopingu labori arvutitest allalaaditud andmeid (neil oli informaatoritelt saadud ebaseaduslik koopia).

RUSADA endine direktor Grigori Rodtšenkov
© Sputnik / Валерий Мельников

Nende ülesanne on leida positiivsete, kuid varjatud dopingproovide jälgi ja tegeleda teiste andmebaasis olevate kahtlaste kannetega. WADA varasemate hinnangute kohaselt hoitakse Moskvas umbes kolmesadat, värskematel andmetel üle 2,8 tuhande probleemse proovi.

See ei tähenda, et kõik need sisaldaksid keelatud aineid ja kuuluksid erinevatele sportlastele (pole isegi kindel, et kõik need oleksid andnud venelased) - kõigi detailide uurimiseks on järgmine samm. Viimane võimalus on kahtluse all olevate sportlaste dopingproovide topeltkontroll. Praegu on need proovid Venemaa uurimiskomitee poolt pitseeritud Moskva hoidlas, kuid need peavad olema WADAle analüüsimiseks kättesaadavad enne 30. juunit.

Mis edasi?

Ilmselgelt kehtestatakse nüüd juba personaalsed sanktsioonid sportlastele, kelle kauges minevikus antud dopinguproovid (neid säilitatakse 8 aastat) on kas positiivsed või asendatud. Võetakse ära auhinnad, tühistatakse tulemused, sportlased diskvalifitseeritakse ...

Mis RUSADA-sse puutub, siis tulevikus võib teda (ja koos temaga "puhtaid" sportlasi) ohustada ainult kaks asjaolu:

  • kui WADA leiab, et Moskva antidopingu laborist saadud andmeid on muudetu;
  • või kui WADA-le ei võimaldata huvitatud proovidele juurdepääsu juunikuu lõpun.

Ning see on kõige hullem variant, mis viiks Venemaa kolme aasta tagusesse olukorda - tagasipöördumine neutraalsete sportlaste, personaalsete võistlustele lubamise ja sanktsioonide juurde.

Kuid tundub siiski, et suhtumine RUSADA-sse on järk-järgult muutumas, veel üks WADA tegevjuht Olivier Niggli kinnitas:

"Muidugi on see nüüd juba uus organisatsioon. Ta on täielikult muutunud. Detsembris korraldasime RUSADA auditi, mis läks väga hästi. See osutus tõhusaks ja heaks dopinguvastaseks organisatsiooniks. Arvan, et see on väga paljulubav hetk, sest Venemaal vajavad kõik head dopinguvastast süsteemi. See on tuleviku võti."

See on just see juhtum, kui tuleviku huvides tuleb minevikuga hüvasti jätta, kui raske ja hävitav see hüvastijätt ka ei tunduks.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Teema:
Dopingusõda (74)

Samal teemal

Moskva valmistab ette sanktsioone WADA töötajate vastu
Olümpia on ameeriklaste äri
Vene dopingulabori eksjuht müüs keelatud aineid
Tagid:
doping, analüütika, poliitika, sport, RUSADA, WADA

Peamised teemad