08:03 02. Juuni 2020
Kuula otse
  • USD1.1116
  • RUB77.4378
Sport
lühendatud link
11930

Sputnik Eesti uuris, kuidas valmistub Tallinn suurteks rahvusvahelisteks võistlusteks ning kas Eesti sportlased suudavad ka siinsetelt turniiridelt medaleid tuua.

TALLINN, 30 jaanuar — Sputnik, Deniss Pastuhhov. Tallinna aselinnapea Vadim Belobrovtsev ja spordiliitude juhid kogunesid teisipäeval, 29. jaanuaril Kalevi spordihallis toimunud pressikonverentsile, kus avalikkust tutvustati spordimaailma ootavate peamiste sündmustega, mida viiakse tänavu Eesti pealinnas läbi rekordilisel arvul. 

Пресс-конференция, посвященная ключевым спортивным событиям в Таллинне в 2019 году
© Sputnik / Вадим Анцупов
Tallinna aselinnapea Vadim Belobrovtsev ja spordiliitude juhid kogunesid teisipäeval, 29. jaanuaril Kalevi spordihallis toimunud pressikonverentsile, kus avalikkust tutvustati spordimaailma ootavate peamiste sündmustega, mida viiakse tänavu Eesti pealinnas läbi rekordilisel arvul. 

2019. aasta tähtsamate võistlustena võiks mainida kuut, ütles aselinnapea Sputnik Eestile antud kommentaaris: "Muidugi ei ole sellel aastal UEFA Superkarika suurusjärgus sündmusi (UEFA finaalile on üldse raske midagi kõrvale seada).

Aga näiteks on noorte meistrivõistlused maadluses samuti väga suur ettevõtmine. Ma leian ka, et peaaegu igal suurel võistlusel on meie sportlastel head võimalused võiduks või kohtadeks poodiumil.

See puudutab nii sumot, maadlust, maratoni, triatloni ja isegi jäähokit - näiteks võitsid meie noored hokimängijad maailmameistrivõistlustel oma alagrupis kõik Tallinnas toimunud kohtumised." 

Виталий Белобровцев
© Sputnik / Вадим Анцупов
Tallinna aselinnapea Vadim Belobrovtsev

Belobrovtsevi sõnul põhjustavad suurimaid raskusi Ironmani triatloni ja Tallinna maratoni korraldamine, sest nad nõuavad suuremaid muutusi kesklinna liikluskorralduses.

"Teisest küljest, kuna need sündmused ei toimu siin esimest korda, on meil kogemus juba olemas ja probleeme peaks tekkima vähem," lisas Belobrovtsev Tallinna valmisolekust suuremaid spordiüritusi korraldada.

Sputnik Eesti pöördus ka spordialaliitude juhtide poole, et kuulda nende arvamust valmisolekust suurturniiride vastuvõtmiseks ja palus neil Eesti sportlaste võiduvõimalusi hinnata.

Hoki: oluline on võidelda iga millimeetri eest

Eesti Hokiliidu (EHL) president Rauno Parras jutustas, et Noorte Maailmameistrivõistlused oli vajalikuks turniiriks, mis võimaldas meil proovida kõiki täiskasvanute maailmameistrivõistlustele kavandatud uuendusi. 

Näiteks, kuidas peaks toimuma tseremooniad lippude tõstmise ja hümni esitamisega. Katsetati ka elava muusika ideed mängude ajal ja meeskonnale valiti maskott

Selliseid detaile on Parrase arvates vaja selleks, et publikul oleks lõbusam. 

Lõppude lõpuks ootab EHL igale Eesti koondise kohtumisele vähemalt viit tuhandet pealtvaatajat (Tondiraba mahtuvus on 5800 inimest).

Muide, "Tondiraba" näol on meil suurepärane jäähall, leiab Parras. Keskus on hokimaailmas väga heas kirjas - seda isegi juhtivate jäähokiriikide seas.

Президент Хоккейного союза Эстонии Рауно Паррас
© Sputnik / Вадим Анцупов
Eesti Hokiliidu president Rauno Parras

Ei ole juhus, et Tallinnas korraldavad oma mänge ka KHLi (Kontinentaalse hokiliiga) ja Soome liiga klubid. Näiteks Saku Suurhallis, kus toimusid 2006. aastal maailmameistrivõistlused, tuli palju ära teha lausa nullist.

Tondiraba on aga jääpalee, mis võimaldab igal ajal kõrgetasemelisi hokimatše korraldada ja mis aitab ka suuremaid turniire Tallinnasse tuua.

"Kui rääkida meie meeskonna esinemisest, siis pole ma kunagi tulemuste kohta ennustusi teinud. Olen alati öelnud, et mängida tuleb üht vahetust teise järel, keskenduda oma vahetusele, võidelda iga millimeetri jää eest.

See tähendab, esineda väärikalt ja alles seejärel tulemusi vaadata - nii konkreetse mängu kui ka kogu turniiri ulatuses.

See on kontseptsioon, mida EHL juhtkond rahvuskoondiselt ootab ning peatreener ja mängijad saavad endale selgemaid eesmärke seada."

Võitlus: mistahes medal on juba saavutus

Eesti Maadlusliidu president Jaanus Paeväli ütles Sputnikule, et Juunioride maailmameistrivõistlused on Eesti maadlejate jaoks väga oluliseks sündmuseks ning Eesti soovinuks seda turniiri juba aasta tagasi korraldada. Kuid dokumentidega jäädi hiljaks.

"Sel aastal oli meil Budapesti näol väga tõsine konkurent. Mul on ülimalt hea meel, et lõpuks valiti Tallinn ja püüame mitte häbisse jääda.

Tänapäeval saab kõike korraldada kõrgeimal tasemel, peamine raskus seisneb tavaliselt ainult ajapuuduses.

Õnneks on inimesi, kes on valmis turniiri korraldamisse oma südame panustama ning maadlusliidu juhtkond annab endast parima, et kõik õnnestuks," ütles Paeväli optimistlikult.

Президент Союза борьбы Эстонии Яанус Паэвяли.
© Sputnik / Вадим Анцупов
Eesti Maadlusliidu president Jaanus Paeväli

Võistluse favoriitideks pidas Paeväli Venemaad, Hiinat, tugevaid Euroopa maadlusmaid - Ungarit, Skandinaaviat, Soomet, samuti USA-d, Kuubat ja mitmeid Aafrika riike.

"Need on maailmameistrivõistlused - kogu maailm on Tallinnas esindatud. Siia tuleb spordiala koorekiht, sest tänased juuniorid on homsete täiskasvanute MM-ide ja olümpiamängude tšempionid.

Meil on ka omad lootused - nimesid ma mainima ei hakka, et mitte ära sõnuda - vastasel juhul annavad nad mulle naha peale (naerab). Aga loodan, et medali me saame," teatas Jaanus Paeväli.

Maadlusliidu juhi sõnul esindavad Eestit umbes 15 inimest (kreeka-rooma maadluses kõigis kümnes kaalukategoorias, naiste ja vabastiili maadluses – kummaski kaks-kolm sportlast).

"Lisan, et mistahes medal on suur saavutus. Tegu on maailmameistrivõistlustega," ütles Paeväli.

Sumo: Kas Baruto läheb lahingusse?

Eesti Sumoliidu asepresident, Sumo Euroopa meistrivõistluste korraldaja Kaido Höövelson, tuntud kui legendaarne sumokas "Baruto", ütles Sputnik Eestile antud kommentaaris, et Euroopa sumomeistrivõistluste Eestisse toomine ei olnud liiga keeruline.

Baruto - Kaido Höövelson
© AP Photo / David Guttenfelder

Mõni aeg tagasi korraldas Baruto juba edukad juunioride ja laste Euroopa meistrivõistlused Rakveres ning Euroopa Föderatsioon veendus Eestis korraldatud turniiride kvaliteedis.

"Kõik osalejad tahtnuks uuesti Rakverre minna, kuid ma otsustasin Euroopa meistrivõistlused siiski Tallinnas läbi viia, sest analoogseid üritusi ei ole meil varem olnud. Olen kindel, et sportlased tulevad rõõmuga Eesti pealinna.

Publik on samuti olemas - sõbrad, sugulased ja tuttavad tulevad kindlasti sportlasi toetama. Meie omalt poolt populariseerime sumot üha rohkem, ülekandeid tehakse ka Euroopa Sumoföderatsiooni veebilehel.

Кайдо Хёэвельсон
© Sputnik / Вадим Анцупов
Eesti Sumoliidu asepresident, Sumo Euroopa meistrivõistluste korraldaja Kaido Höövelson, tuntud kui legendaarne sumokas "Baruto"

Kuid loomulikult nõuab populariseerimine aega ja rahalisi vahendeid," mainis Höövelson.

"Baruto" lisas, et kindlasti on tugevad meeskonnad Ukrainal, Venemaal ja Poolal: "Aga Eesti sumokad peaksid neile väärilisteks vastasteks olema, eriti loodan ma noortele sumo-tüdrukutele - nad on väga tublid.

Meeste hulgas on samuti noorem põlvkond tugevam, täiskasvanud aga mõnevõrra nõrgemad. Kuigi kunagi ei tea, kes ja kuidas arenes või saabuvaiks võistluseks valmistunud on.

Mis puutub minusse, siis peagi algavad Eesti sumovõistlused ja seal otsustatakse, kes Euroopa meistrivõistlustele sõidavad. Ma ei ole veel lõplikku otsust langetanud."

Vadim Belobrovtsev märkis oma kõnes, et möödunud aastal toimusid Tallinnas mitmed suured tiitli- ja karikavõistlused – kokku 22 - ning eeldas, et saabunud aasta osutub mõneti tagasihoidlikumaks.

Kuid vastupidiselt ootustele kasvas selliste ürituste arv 27-ni, püstitades uue rekordi. Võrreldes 2016. aastaga näitaja lausa kahekordistus.

Tulemus on Belobrovtsevi arvates seotud Tallinna linna helde rahalise toetusega (kokku ligi 650 tuhat eurot) ning spordialaliitude ja teiste organisatsioonide julgusega pakkuda Eesti pealinna erinevate rahvusvaheliste võistluste toimumiskohaks.

Peamised 2019. aasta spordiüritused Tallinnas:

• Euroopa Sumo meistrivõistlused (19. – 21. aprill)

• Juunioride maadluse maailmameistrivõistlused (12.-18. august)

• Maailma jäähoki meistrivõistlused, I divisjon, B grupp (28. aprill - 4. mai)

• Vaegkuuljate kergejõustiku maailmameistrivõistlused siseruumides (14. märts - 17. märts)

• Tallinna Maraton (6.-8. september)

• Ironman Tallinn (3.-4. august).

Samal teemal

Alusalu pälvis esimese kiiruisutajana aasta naissportlase tiitli
Kelly Sildaru võitis pargisõidus kolmanda X-Mängude kuldmedali
Julia Beljajeva võitis Dohas
Tagid:
maadlus, sumo, jäähoki, maailmameistrivõistlused, Euroopa meistrivõistlused ujumises, võistlused, tallinn, sport

Peamised teemad