12:48 10. Juuli 2020
Kuula otse
  • USD1.1342
  • RUB80.0425
Sport
lühendatud link
37320

Kiiruisutaja Saskia Alusalu, kes tuli 2018. aasta taliolümpiamängudel neljandaks ja sai aasta sportlase tiitli, jääb ilma 9 600-eurosest rahalisest preemiast. Miks nii juhtus, uuris portaal Sputnik Eesti.

TALLINN, 1. veebruar - Sputnik, Deniss Pastuhhov. 24. veebruaril, Eesti Vabariigi iseseisvuspäeval tunnustatakse sportlaste viimase aasta saavutusi riiklike preemiatega. 2019. aastal ei saa hiljuti aasta parima sportlase kuldfiguuri Kristjan pälvinud kiiruisutaja Saskia Alusalu seda autasu kohe kindlasti, kuigi enamasti saavad aasta parimad sportlased ka riikliku preemia.

Эстонская конькобежка Саскиа Алусалу, сотый участник эстафеты (100 x 10 тысяч метров)
© Sputnik / Вадим Анцупов
Saskia Alusalu oli üks osaleja teatesõidus (100 inimest uisutas igaüks 10 tuhat meetrit), mis kanti Guinnessi rekorditeraamatusse

Põhjus on lihtne - Eesti Uisuliit (EUL) ei esitanud Alusalu iga-aastase rahalise preemia kandidaadiks. Sportalastele preemia maksmist kureeriva kultuuriministeeriumi võrgulehe põhjal otsustades lõppes taotluste vastuvõtmine 10. jaanuaril.

EUL otsust mitte esitada Alusalu rahalise preemia kandidaadiks kritiseeriti mitmetes Eesti ajakirjanduses ilmunud artiklites ja sellest kirjutati isegi uisutaja isiklikul Facebooki lehel. Saskia Alusalu toetas näiteks Eesti kergejõustiklane Marti Soosaar.

Alusalu pälvis esimese kiiruisutajana aasta naissportlase tiitli >>

"Kas siuke spordialaliit sellise juhtimisega saab üldse olemas olla, mille peasekretär ütleb oma parima sportlase kohta nii, et Eestis on teisigi tublisid sportlasi keda toetada, kui Saskia Alusalu ja kui oleks teadnud, et sportlasel raha vaja on, siis oleks isegi võinud esitada preemia kandidaadiks ja ka mõni teine oleks võinud teda esitada ega meie ainsad polnud, kes seda teha oleks saanud jm. Nii ulme pakk, et vähemalt vabandama peaks, aga seda ka ei saa teha," kirjutas Soosaar.

Снимок экрана с публикацией на странице фейсбук
© Sputnik /
Saskia Alusalu toetas Eesti kergejõustiklane Marti Soosaar

"Kiiruisutajad peavad ennast ise masseerima, ise massaažilauda tassima ja ise jääd valama, et sõita saaks, kui uudiseid lugeda. Iluuisutajatel pidi veel halvem olema, kui peasekretäri tsiteerida. Äkki tasuks kaaluda oma putka üldse kokku pakkida," lisas Soosaar.

Sputnik Eesti pöördus EUL peasekretäri Gunnar Kuura poole, et selgitada, miks organisatsioon ei esitanud Agusalu auhinna saamiseks. Kuura märkis vastuseks, et EUL juhtkond isegi ei arutanud sportlaste esitamist.

Saskia Alusalu OM-il: hiilgav sõit ja neljas koht >>

Samas rõhutas Kuura, et EUL juhtkond ei alahinda sugugi Saskia Alusalu neljanda koha väärtust Lõuna-Koreas toimunud PyeongChangi taliolümpiamängudel. Selle eest anti talle EUL kõrgeim auhind ja sportlane esitati aasta parima sportlase tiitlile.

"Minu kahtlust riikliku preemia esitamisele mõjutas kindlasti isiklik arvamus, et riiklikele preemiatele esitatakse väga teenekaid inimesi või oma ala tiitlivõistluste mitmekordseid võitjaid ja medaliomanikke. Olen arvamusel, et Saskia Alusalu on alles oma sportlastee alguses ja suured võidud on tal alles ees," ütles Kuura.

Saskia Alusalu ise, kellega portaalil Sputnik Eesti õnnestus ühendust saada, EUL seisukohaga ei nõustu.

"Mina kuulsin spordipreemiast umbes kaks nädalat tagasi, kui kandidaatide esitamise tähtaeg oli juba möödas. Minu siiras soov on mitte lahendada Eesti Uisuliidu murekohti ja probleeme meedias. Küll aga on mul sportlasena kurb ja valus lugeda alaliidu seisukohti. Seda enam, et olen terve kevade, suve ja sügise teinud rasket tööd ja tegutsenud selle nimel, et leida endale toetajaid. Ma olen ohverdanud enda puhkuse ja trenni aegu ning teinud 10-tunniseid fotosessioone päevas summade eest, millised on kordades väiksemad kui see stipendium," ütles Saskia Alusalu.

Unikaalne teatejooks: kuidas Eesti Guinnessi rekordi purustas >>

Sputnik Eesti on varem kirjutanud, et 2018. aastal Lõuna-Koreas toimunud olümpiamängudel sai Saskia Alusalule osaks au kanda Eesti rahvusmeeskonna lippu avatseremoonial ning ta võitis olümpiamängudel Eesti sportlastest parima koha. Alusalu oli ka üks osaleja teatesõidus (100 inimest uisutas igaüks 10 tuhat meetrit), mis kanti Guinnessi rekorditeraamatusse.

Samal teemal

Saskia Alusalu võitis esimest korda Tartu rulluisumaratoni
Naiste curlingumeeskonna kapten: järgmine kord võidame meie!
Inna Zlidnis: naiste jalgpall väärib lugupidamist
EOK premeerib Kelly Sildaru ja tema treenerit
Tagid:
auhind, preemia, Olümpiamängud, PyeongChang, Saskia Alusalu, sport

Peamised teemad