19:29 11. August 2020
Kuula otse
 • USD1.1783
 • RUB85.6858
Sport
lühendatud link
9310

Tartu Maraton on Eesti talvine laulupidu, mis toob igal aastal kõigist Eesti nurkadest ja ka maailma kõige kaugematest paikadest kokku tuhandeid suusasõpru.

TALLINN, 17. veebruar — Sputnik. Täna, 17. veebruaril toimub 46. Tartu Maraton.
Ligi 60-aastase ajalooga Tartu Maraton on maailma üks vanimaid suusamaratone ning ka osalejate arvult ja korralduslikult kvaliteedilt saavad maailmas sellele vastu vaid üksikud.

Tartu Maratoni programm stardib pühapäeval>>

Lisaks traditsioonilistele Otepää-Elva 63 km ja Arula-Elva 31 km distantsidele on igal aastal Tartu Maratoni kavas ka Avatud Raja sõit, Teatemaraton ning üritused lastele.

Klubi Tartu Maraton tähtsamad sündmused

 • 16. jaanuaril 1960 anti Tartu südalinnas start esimesele Tartu-Kääriku suusamatkale, millega sai alguse tänane Eesti tuntuim rahvaspordiüritus Tartu Maraton. Sellest võistlusest sai Eestis teenäitaja paljudele rahvaspordiüritustele. Võistluse sekretariaati juhiti Tartu Matkaklubist, muid teenistusi Tartu linna spordikomitee baasil toimiva aktiivi poolt. Radade planeerimisse ja ettevalmistusse oli kaasatud Tartu Ülikooli kehakultuuri teaduskonna õppejõud ja tudengid. Alates 1981 aastast moodustati võistluse läbiviimiseks aga vabariiklik korralduskomitee, kuhu olid kaasatud ka ministeeriumide esindajad.
 • Kogenud korralduskomitee võttis 1982 aastal vastu uue väljakutse maanteeratta rahvasõidu - Tartu Rattaralli - korraldamiseks.
 • 1983 sügisel lisandus sama meeskonna ettevõtmiste alla Tartu Sügisjooks ning võistlused liideti Tartu Kolmikürituse sarjaks.
 • 1984 aastast lisandusid Tartu Rattaralli ja Tartu Sügisjooksu programmidesse lastele mõeldud lisaüritused, 1985 aastal toimus esimene Mini suusamaraton.
 • Nõukogude Liidu lagunemise järgselt 1991. aastal moodustasid aktiivsemad korralduskomitee liikmed MTÜ Klubi Tartu Maraton, mis ürituste korraldamise enda konda võttis.
 • 1998 lisandus ürituste sekka Tartu Rattamaraton, 2007 Tartu Rulluisumaraton ja 2012 Tartu Linnamaraton.
  2000 sai Tartu Kolmiküritusest Tartu Neliküritus, kuid kuna Tartu Maraton jäi lumepuudusel ära, siis esimesel hooajal punktiarvestust ei peetud.
 • Alates aastast 2015 reformiti Tartu Neliküritus uueks kõiki klubi üritusi ühendavaks sarjaks - Tartu Maratoni Kuubik. Uus sari sai nime avaliku konkursi teel.

Tartu maratoni avapäev tõi starti 1325 suusasõpra>>

 

Tagid:
laulupidu, suusamaraton, talv, maraton, Tartu

Peamised teemad