19:42 11. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1783
  • RUB85.6858
Sport
lühendatud link
Seefeldi dopinguskandaal (11)
21821

Ööl vastu 1. märtsi vabanesid Austria politsei kinnipidamise alt Eesti murdmaasuusatajad Karel Tammjärv ja Andreas Veerpalu, kes viidi kinnipidamisasutusse 27. veebruaril otse Seefeldi MMi-lt, loetud minutid enne starti asumist. Mehed tunnistasid oma süüd.

TALLINN, 1. märts — Sputnik. Eesti Suusaliit (ESL) mõistis Tammjärve ja Veerpalu tegevuse hukka.

"Eesti Suusaliit peab kahetsusväärselt tõdema, et Eesti suusasportlased Tammjärv ja Veerpalu on dopingu tarvitamises kinnitanud oma süüd treener Anti Saarepuule. Dopingu tarvitamisele ei ole mitte mingisugust õigustust," teatas Suusaliit pressiteate vahendusel.

Äsja vabastati Austria politsei hoole alt veidi rohkem kui ööpäev vahi all viibinud Eesti murdmaasuusatajad Karel Tammjärv ja Andreas Veerpalu, kes viidi kinnipidamisasutusse 27. veebruaril otse Seefeldi MMi-lt, loetud minutid enne starti asumist.
Eesti Suusaliit peab kahetsusväärselt tõdema, et Eesti suusasportlased Tammjärv ja Veerpalu on dopingu tarvitamises kinnitanud oma süüd treener Anti Saarepuule.

"Dopingu tarvitamisele ei ole mitte mingisugust õigustust. Eelpool mainitud sportlased on tegutsenud ja treeninud juba aastaid Eesti Suusaliidust eraldiseisvalt, Team Haanja koosseisus," tõdes ESL.

Arvestades asjaolu, et dopingu kasutamise keeld on sätestatud ka suusasportlaste ja Eesti Suusaliidu vahelistes lepingutes ning Suusaliit on avalikult tauninud dopingu tarvitamist, peab ESL õigeks dopingut tarvitanud sportlaste karmi karistamist.

Eesti Suusaliidu juhatus koguneb esimesel võimalusel, et arutada edasisi toiminguid ja leidmaks täit selgust, kuidas ja millisel määral olid Eesti sportlased ja nendega seotud isikud kaasatud Seefeldis toimunud politseioperatsiooni raames paljastunud rahvusvahelisse dopinguskeemi.

Venelased taliolümpial ilma lipu ja hümnita>>

Eesti Suusaliidu president Andreas Laane kinnitab, et arvestades selgunud asjaolusid, tuleb vaadata ning hinnata ka suuremat pilti ning saavutada nulltolerants dopingu kasutamisele Eesti suusaspordis.

Avalikkusele on kinnitatud, et Kasashtani suusasportlane Aleksei Poltoranin tunnistas end Seefeldi dopinguskandaalis veredopingu kasutamises süüdi. Märkimisväärseks asjaoluks on fakt, et nii Team Haanja kui Poltoranini eratiimiga on seotud Eesti suusatreenerid Mati Alaver ja Andrus Veerpalu. Seejuures on mõlemad mehed olnud Aleksei Poltoranini pikaajalised treenerid. Eesti Suusaliit palub antud küsimuses Eesti Olümpiakomiteel kiiremas korras oma seisukoht võtta.

"Eesti Suusaliit austab puhta spordi põhimõtet ja toetab vaid ausat sporti, taunides täiel määral dopingu kasutamist. Eesti Suusaliit aitab igakülgselt ametivõime käimasolevas juurdluses, sh kõikides aspektides, mis puudutavad dopingu süsteemse kasutamise kahtlusi Eesti murdmaasuusatamises," seiseb pressiteatises.

Austrias suusaalade MM-il Seefeldis peeti dopingukahtlusega kinni viis sportlast - kaks eestlast, kaks austerlast ja üks kasahh, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti.

Šmiguni ja Veerpalu kuldmedalid taliolümpiamängudelt>>

Politsei andmeil korraldati koostöös Saksa politseiga hulk haaranguid "rahvusvaheliselt aktiivse dopinguvõrgustiku" vastu.

Saksamaal Erfurtis baseerunud võrgustikku kahtlustatakse veredopingu tegemises tippsportlastele, et parandada nende sooritust rahvusvahelistel võistlustel ning teenida sellelt ebaseaduslikku kasumit.

Kristina Šmigun-Vähi vabanes dopingukahtlusest >>

Ühtekokku on kinnipeetuid üheksa ja läbiotsimisi korraldati 16 paigas, neist üheksa Erfurdis. Politsei sõnul oli operatsiooni nimi Aadrilaskmine.

*Veredopinguks nimetatakse meetodeid, mis suurendavad hapniku kandvate punaste vereliblede ehk hemoglobiini arvu. Mida rohkem on veres hemoglobiini, seda suurem on organismi töövõime. Verevahetuseks võetakse sportlastelt verd ning hoitakse seda tagavaraks, enne võistlust lastakse veri tagasi. Kõige levinum veredopingu viis on erütropoetiini (EPO) süstimine, mille abil hemoglobiinitase tõuseb.

Teema:
Seefeldi dopinguskandaal (11)
Tagid:
veerpalu, Eesti, suusatajad

Peamised teemad