16:07 15. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1813
  • RUB86.5850
Sport
lühendatud link
Dopingusõda (74)
109 0 0

Tuntud suusataja Justyna Kowalczyk tegi julge avalduse. Ta kutsus üles keelama igasugused terapeutilised erandid, mille puhul sportlastel lubatakse tarvitada ravimeid, mis muudel juhtudel on klassifitseeritud dopinguna.

TALLINN, 7. märts — Sputnik. Suur dopinguskandaal raputas maailmameistrivõistlusi Seefeldis, vahendab portaal Inosmi Rootsi ajalehe Expressen.

Selle jälgedes tahab Poola suusatäht Justyna Kowalczyk keelustada raviteemalised erandid, kuna leiab, et need viivad kõikvõimalike spekulatsioonideni, mis õõnestavad spordi suhtes usaldust.

"Kui sul mingisuguse haiguse tõttu tuleb manustada tugevaid ravimeid, et sporti teha, siis minu arvates tasub elus millegi muuga tegelema hakata," lausus Kowalczyk ajalehe Expressen spordiosakonnale.

Keset MM-i Seefeldis vallandus tohutu dopinguskandaal. Austria politsei võttis ette ulatusliku haarangu, mille käigus võeti vahi alla viis MM-il osalenud suusatajat: Karel Tammjärv, Andreas Veerpalu, Aleksei Poltoranin, Dominik Baldauf ja Max Hauke. Viimane tabati otse vereülekande protseduuril.

Tammjärv ja Veerpalu tunnistasid oma süüd>>

Illustreeriv foto
© Sputnik / Владимир Песня

Kõik viis tunnistasid üles, et kasutasid verevahetust dopinguna ja nüüd ähvardab neid pikaajaline võistlustelt eemalejätmine või kuni kolmeaastane vangistus. Päev pärast ulatuslikku dopinguhaarangut suusatas Justyna Kowalczyk teatesõidus osaledes tõenäoliselt oma karjääri viimase suurvõistluse.

Erandid kui tavaline lugu

36-aastane Poola sporditäht on sel hooajal tegelikult töötanud Poola koondise treenerina, kuid otsustas mõneks ajaks sporti tagasi tulla ja MM-il osaleda, et aidata koondist meeskonnavõistlustes.

Pärast kõike seda, mis Seefeldis aset leidis, soovib Kowalczyk, et sport põhjalikult muutuks. Viimastel aastatel on aktiivselt arutatud terapeutiliste erandite, niinimetatud TUE (Therapeutic Use Exemption) üle.

On lubatav, et sportlane saab arstilt loa kasutada ravimit, mis klassifitseerub dopinguna. Spordimaailmas juhtub seda küllaltki sageli. Niisugused tuntud sportlased nagu Krista Pärmäkoski, Martin Johnsrud Sundby, Marit Björgen ja Anna Haag ei ole varjanud, et on ravimiluba kasutanud.

EOK täitevkomitee soovitab Alaverilt ja Veerpalult treenerikutse ära võtta>>

Seda tuleb ette ka väljaspool suusamaailma. Nii tennisetäht Serena Williams kui tuntud sportvõimleja Simone Biles on rääkinud, et neile on tehtud terepeutilisi erandeid.

Kowalczyk ründab: "Tegele oma elus millegi muuga"

Nüüd tahab Kowalczyk, et terapeutilised erandid keelataks ära.

"Mina olen selle poolt, et TUE süsteem tervenisti tühistataks. See loodi selleks, et kõigile sporditegemiseks uks avada, kuid sportlased ja nende treenerid on selle ise kinni lajatanud. Nii kõrgel tasemel koos kogu selle rahaga, mis spordis tervikuna keerleb, ei tohi olla kohta kahtlustele või mingisugustele vajakajäämistele," ütleb Kowalczyk.

"Ma leian, et kui sul tuleb tugevaid ravimeid tarvitada, et sporti teha, siis järelikult pole sinu keha selleks ette nähtud. Siis tasub minu meelest oma elus midagi muud käsile võtta ning sport harrastuseks jätta."

2005. aastal jäi Kowalczyk ise dopinguga vahele. Oberdorfi võistlustel andis tema dopinguproov deksametasooni osas positiivse tulemuse. See aine on lubatud ainult võistlustevahelisel, aga mitte võistluste ajal.

Kõigepealt määrati Kowalczykile kaheaastane võistluskeeld, siis aga lühendas Rahvusvaheline Suusaföderatsioon karistusaega poole võrra arvestades, et Kowalczyk ei tarvitanud ravimit oma tulemuste parandamiseks. Seejärel vähendas Spordi Arbitraažikohus diskvalifitseerimistähtaega veel kuu võrra.

Kowalczykul enesel on oma lugu dopinguga

Kowalczyk võtab nii otsustavalt sõna terapeutiliste erandite vastu mitte ainult hiljutise dopinguskandaali tõttu, vaid omaenese diskvalifitseerimisloo pärast.

Austria suusakoondise peatreener teatas ametist lahkumisest, illustreeriv foto
© Sputnik / Евгений Биятов

"Ma tarvitasin tookord ravimit, et achilleuse kõõluse põletik välja ravida. Ravimi, mida ma tarvitasin, kirjutas välja tavaline arst, sest spordiarstid kõik ei saa endale spordiarsti lubada. Pealegi polnud kuigi lihtne leida internetis usaldusväärseid allikaid selleks, et aru saada, milliseid ravimeid võib tarvitada ning milliseid mitte. Aga kedagi ei huvitanud, et ma lihtsalt püüdsin tagada endale võrdsed võimalused teiste suusatajatega, kellel achilleusega muret ei olnud. Mitte kedagi ei huvitanud seegi, et ravimi mõju minu näitudele oli naeruväärselt kasin. Ma elasin sel ajal üle oma elu halvimad kuud, see saigi mu karistuseks. Nüüd ma leian, et õiglane oleks olnud keelatud ainete nimekirjast üldse mitte mingeid erandeid teha."

Seefeldi dopinguskandaal>>

Kokkuvõtteks rõhutab Kowalczyk, et need debatid on spordi tuleviku jaoks väga olulised. "Me ei või endale lubada selle teema suhtes ükskõikseks jääda."

Rootsi vastus Kowalczyki avaldusele

Kui Rootsi koondise arst Magnus Oscarsson Justyna Kowalczyki sõnu kuulis, kergitas ta vaid skeptiliselt kulmu.

"Ei saa ühe-sama kammiga sugeda, ei saa kõiki inimese seisundeid sedaviisi üldistada. Mina usun, et terapeutilistel eranditel on õigus eksisteerida," ütleb Oscarsson.

"Erandid tühistada... sellesse suhtun ma väga skeptiliselt. Võtke kasvõi niisugune tavaline haigusnähtus nagu allergia, mille puhul võib tõsise ataki korral tarvis olla tugevat annust kortisooni. Ei ole arukas selliseid inimesi suurest spordist kõrvale jätta. Kui kehtivaid reegleid õigesti järgida, siis toimib kõik kenasti – nii ma arvan."

Teema:
Dopingusõda (74)
Tagid:
ravim, suusatajad, doping

Peamised teemad