17:19 15. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1813
  • RUB86.5850
Sport
lühendatud link
Dopingusõda (74)
13420

Norra suusataja Astrid Uhrenholdt Jacobsen on avaldanud murelikkust seoses praeguse võistluskoormusega. "Praegu meid samahästi kui sunnitakse astmat põdema," võitis võistluste mitmekordne medalivõitja. Soome suusakoondise endine peatreener Kari-Pekka Kyrö peab neid avaldusi valeks ja jamajutuks.

TALLINN, 6. aprill — Sputnik. Olümpiamängude ja maailmameistrivõistluste medalivõitja Astrid Uhrenholdt Jacobsen väljendas muret Norras toimunud seminaril, vahendab portaal Inosmi soome ajalehe Ilta-Sanomat.

32-aastane Norra koondise suusatäht teatas oma rahulolematusest murdmaasuusatamise maailmakarika sarja võistluste rohkusega.

Poola suusataja: "Tegele siis juba millegi muuga">>

Jacobseni hinnangul sunnib Rahvusvaheline Suusaföderatsioon suusatajaid osa võtma maksimaalsest hulgast võistlustest. Norra naissportlane on hakanud kartma, et see võib kaasa tuua terviseprobleeme, ja vihjas, et kasvanud koormus võib kajastuda diagnoositud astmajuhtude arvukuse kasvus.

"Praegu meid samahästi kui sunnitakse astmat põdema," võitis võistluste mitmekordne medalivõitja.

Hiljem ütles Jacobsen Norra väljaandele Verdens Gang, et ta ei ole selles arvamuses üksipäini. Tema kolleeg Maiken Caspersen Falla on samuti seoses koormusega mures oma kopsude seisundi pärast.

Soome suusakoondise endine peatreener Kari-Pekka Kyrö peab Jacobseni sõnu lubamatuiks.

"See on vale ja katse ennast õigustada. Tegelikult on koormus hingamiselunditele suusavõistlustel vähenenud," kommenteeris Kyrö olukorda Soome väljaandele Ilta-Sanomat.

Maailmas toimunud suusavõistlusi tähelepanelikult jälginud Kyrö ütleb, et hooaja võistluste hulk on tõepoolest suurenenud, aga see ei tähenda, et koormust oleks automaatselt rohkem tulnud. Endine koondise treener rõhutab, et praegu toimuvad võistlused kergemates tingimustes kui varem.

Rodtšenkov tunnistas üles, et ei ole kunagi Vene sportlastele dopingut andnud>>

"1970. ja 1980. aastail oli maailmakarika võistlusi tegelikult kaks korda vähem, kuid need olid peaaegu kaks korda pikemad ja kulgesid tõepoolest rasketes ilmastikuoludes. Viimasel kümnel aastal ei toimu võistlused õieti kunagi tugeva pakase käes. Veel 1970., 1980. ja 1990. aastatel võisid võistlused Põhja-Euroopas ja Venemaal rahumeeli kulgeda 15-kraadise ja isegi 25-kraadise pakasega. Niisugused võistlused kujunesid kahtlemata suureks stressiks hingamiselunditele."

Spordis soodsate eeliste võimaldamist kritiseerinud Kyrö leiab, et Jacobseni kommentaaride sihiks on Norra süsteemi põhjendada ja kinnistada. Norra koondise poolt viimastel aastatel astmaravimite kasutamisest kõneldakse väga palju.

Austria suusakoondise peatreener teatas ametist lahkumisest, illustreeriv foto
© Sputnik / Евгений Биятов

"Tegemist on Norra stiilis osava valega, mille eesmärgiks on oma riigi sportlaste kaitsmine. Siin on kaasa haaratud nii Norra spordisüsteem kui ka sportlased ise ja ma olen rabatud, et Norra meedia, vaba lääneriigi meediakanalid selle teema kritiseerimata jätavad. Jacobseni argumentatsioon on täiesti arusaamatu. Loodan, et nüüdsel ajal usuvad seda lugu ainult Norra meediakanalid ja Norra spordisõbrad."

Kyrö arvates ei pruugi norralased maailmakarika sarjas osaleda, kui nad võistluskava probleemiks peavad.

"Suusavõistluste maailmale on siis palju parem, kui mitte ükski Norra astmaatik talle ülejõukäivas maailmakarika sarjas ei osale. Meile pole tõbiseid norralasi sellel spordialal tarvis. Nad võivad korraldada oma astmaatikute karikasarja ja võistelda teiste astmaatikutega!"

Kyrö kritiseeris ravipõhiste erandite rakendamist ka maailmameistrivõistlustel Seefeldis. Antidopingu agentuur WADA võib lubada sportlasel tarvitada keelatud ainet sisaldavat ravimit, juhul kui sportlane põeb haigust, mille ravimiseks on see ravim hädavajalik.

Illustreeriv foto
© Sputnik / Владимир Песня

Prokuratuur esitas Mati Alaverile kahtlustuse dopingule kallutamises>>

Suusaspordiringkondades on see teemat juba ammu arutamisel. Kõige rangemate kriitikute meelest antakse lube keelatud ravimite tarvitamiseks välja liiga kergekäeliselt. Kyrö hinnangul ei ole praegune süsteem õiglane.

"Seda tava tuleb muuta, eelised tuleb tühistada ning Wada peab looma keskuse eelisõiguste andmise põhjendamiseks – kas Genfis, Lausanne'is või mõnel mul neutraalsel pinnal. Seal saaksid tõbised läbida sõltumatu testimise ja märksa rangema analüüsi põhjal langetataks otsus keelatud preparaatide kasutamise õiguse kohta."

Teema:
Dopingusõda (74)
Tagid:
doping, suusatajad, suusatamine, astma, Soome, Norra

Peamised teemad