21:17 25. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1856
  • RUB90.6421
Sport
lühendatud link
100 0 0

Tallinna jalgpalliuklubi Levadia lastemeeskondi treenib itaallane Giacomo Piron, kes valdab peaaegu täiuslikult eesti keelt. Treener kõneles Sputnik Eestile sellest, miks ta Eestist lahkuda ei taha ja kuidas hindab ta siinset jalgpalli.

TALLINN, 13. juuli — Sputnik, Ilona Ustinova. Tallinna jalgpalliklubi noor itaallasest treener Giacomo Piron kolis Eestisse juba lapsena ja on otsustanud oma edasise elu just Eestiga siduda, ehkki kunagi unistas ta küll kodumaale naasmisest.

Тренер ФК «Левадия» Джакомо Пирон
© Фото : из личного архива Джакомо Пирона
FC Levadia treener Giacomi Piron

Piron rääkis Sputnik Eestile kahe riigi erinevustest, peretraditsioonidest ja Eesti jalgpallist.

Giacomo, miks võttis teie pere nõuks Eestisse kolida ja kui vana te siis olite?

Minu vanemad meie katoliklikus peres on misjonärid. Meie kirik saatis igasugu riikidesse vabatahtlikke ja kuna minu vanematel oli ükskõik, kuhu minna, suunati meid Eestisse. Mina olin siis seitsmeaastane ja nüüd juba 16 aastat elamegi siin.

On teil suur pere?

Jah, meid on üheksa inimest. Ema, isa, mu neli õde ja kaks venda, mina olen lastest kõige vanem.

Kas mäletate oma esimesi muljeid uuest maast?

 

Mäletan täpselt oma esimest talve siin, kui esmakordselt lund nägin. Me elasime Veneetsiale suhteliselt lähedal Padovas, seal polnud kunagi lund või oli seda üsna natuke. Nsiin aga sadas korraga palju lund maha, see meeldis mulle väga!

Esimesest klassist peale tuli teil õppida võõras keel. Kas õpikava oli raske omandada?

Ma käisin Tallinna Lilleküla gümnaasiumis. Kõige raskem oli vaid esimene aasta. Minu klassis käis üks tüdruk, kes oli samuti Itaaliast, meile temaga anti lisatunde. Kõigepealt õppisime ä-d, ö-d, ü-d ja õ-d hääldama, itaalia keeles sellisei häälikuid ju ei ole, aga täpselt aasta pärast suutsime eesti keele juba üsna kenasti selgeks saada.

Mäletan veel, et meie algklasside õpetajal oli eesti-itaalia sõnaraamat, kuhu ta aeg-ajalt kiikas.

Vene keelt hakkasime õppima alates kuuendast klassist. Minu treenitavas meeskonnas on venekeelsed poisid, neile seletan vahel vene keeles, niivõrd kui see õnnestub. Ka minu tütarlaps on venelanna, aga temaga suhtleme inglise keeles.

Kuidas kulgesid edasiõpingud pärast kooli lõpetamist?

Ma tahtsin minna Tallinna Ülikooli kehakultuuri teaduskonda, kuid sisseastumisega ei vedanud. Ma ei teadnud, mida teha, olin alati igatsenud saada jalgpalluriks või treeneriks. Mul on väga hea meel, et tänu Indrekule sattusin klubisse Levadia (Indres Petersoo on selle klubi töötaja – toim.).

Kuidas te kokku saite?

See toimus ühes kirikus. Ma tulin sinna Nõmme Kalju jalgpalliklubi vormis, kuna olin selleks ajaks kaks nädalat nende juures stažeerinud. Indrek tundis huvi, miks ma just selle klubi valisin. Vastasin, et tahan treeneriks hakata, otsin tööd. Ta kutsus mind Levadiasse ja nüüd olendi juba kolm aastat nendega.

 

Jalgpall võlus teid ilmselt varasesest lapsepõlvest peale?

Jalgpall on itaallastel emapiimaga veres (naerab). Hakkasin mängima juba Itaalias elades, umbes viieaastasena, ja hiljem jätkasin Eestis. Minu lemmikuks on alati olnud Del Piero, seniajani pean Juventusele pöialt (Alessandro Del Piero oli Itaalia klubi Juventus kesktormaja – toim.).

Джакомо Пирон - тренер ФК «Левадия»
© Sputnik / Илона Устинова
FC Levadia treener Giacomo Piron

Kuidas te Eesti jalgpalli hindate?

Noo... leidub tugevaid mängijaid, aga see on hoopis teine maailm kui Itaalias. Mehed ei ole sama temperamentsed.

Kas temperamendierinevusi silmas pidades on lihtne siinsete elanikega ühist keelt leida?

Itaallased on avatumad, elavamad, neil on kombeks rääkides pidevalt žestikuleerida. Eestlased aga on kinnised. Lapsepõlves ma seda ei märganud, aga vanemaks saades hakkasin tähele panema. Kuigi, teate, viimasel ajal kohtan ma aina sagedamini eestlaste seas avatuma meelelaadiga inimesi.

Millistes Eesti linnades olete käinud, kas on lemmikkohti?

Ma olen käinud Tartus, Pärnus, Narvas – mitte ainult tööasjus, vaid niisama ka. Päris ilusad linnad. Eesti on hästi roheline maa, siin on imeilus loodus, Itaalias on see hoopis teistsugune.

Aga kõige enam meeldib mulle Tallinn, eriti suvel, kui õhtuti tuled süüdatakse. Talvel on samuti ilus, aga sellepärast raskevõitu, et päevad on lühikesed ja õues on pidevalt pime.

Kuidas aga suhtute eesti kööki, on teil lemmikroogi?

Koolis anti eesti tüitu, restoranides olen seda samuti maitsnud. Ei saa paha sõna ütelda, mulle meeldib. Aga kodus valmistame ainult oma roogi – pastat mitmesuguste kastmetega, pitsat. Muuseas, Eestis tehtav pitsa on itaallaste omast erinev.

Kuidas te tavaliselt pidupäevi tähistate?

Meie tähtsaimaks pühaks on jõulud, siis ehime alati jõulupuu. Kodus on meil ette nähtud kindel koht Joosepi, Maarja ja Jeesuse kujukeste jaoks, Eestis niisugust tava sageli ei kohta. Kõigiga koos tähistame 25. detsembril esimest jõulupüha, kingitused aga saame kätte 6. jaanuaril, kuna nimelt sellel päeval tõid Idamaa targad oma annid Jeesusele. Meie jaoks on se sümboolse tähendusega.

Матчи проходят в любую погоду
© Фото : из личного архива Джакомо Пирона
Mängud toimuvad iga ilmaga

Rääkige pisut oma tööst – keda te treenite?

Mul on kaks 2009. aastal sündinud poiste meeskonda ja üks rühm 2013–2015. aasta poisse. Lisaks tegutsen ma programmis SPIN, mis on koostatud noorte jaoks, kes vahest ei ole eriti head mängijad, kuid kellele jalgpall meeldib ja on neile lihtsalt üheks väljundiks.

Aasta tagasi töötasin ma treeneri abilisena teises klubis ja mängisin ka ise selles meeskonnas. Võrdlesin ja sain aru, et rohkem meeldib mulle just lapsi treenida, neilt saab rohkem emotsionaalset tagasisidet. Tunnen uhkust ja rahulolu, kui kõik see, mida neile õpetan, hästi välja tuleb.

Kas jalgpall jääb teile kogu eluks?

Meil on kombeks elada tänases päevas, tulevik aga on Jumala kätes. Aga ma ei kujuta küll ette, mis veel võiks minu elus olla peale jalgpalli (naerab).

Джакомо Пирон на отдыхе
© Фото : из личного архива Джакомо Пирона
Giacomo Pironi puhkusel

Sellegipoolest, kas teil on plaanis Eestisse jäädagi või vahest kolite hoopis kuhugi mujale?

Mul on plaanis Eestis elada. Kui olin noorem, siis mõtlesin Itaaliasse tagasi minna ja seal itaallannaga abielluda. Itaalia oli minu jaoks vaat et paleuseks. Aga kui suureks kasvasin, hakkas mulle siin aina enam meeldima. Minu tütarlaps on pärit Venemaalt ja ta ei ole siia kolimise vastu, kui abiellume.

Samal teemal

Itaalia tudeng avastab KGB arhiive Balti riikides
Diplomaadid ja poliitikud võitlesid heategevusliku jalgpalliturniiri karika eest
Põhja-Iirimaa võttis Eestilt võidu enne eesriide langemist

Peamised teemad