12:31 04. Detsember 2020
Kuula otse
  • USD1.2151
  • RUB90.8441
Teadus
lühendatud link
20

Suure Vallrahu poole liikuva arusaamatu massi kogupindala on 150 ruutkilomeetrit ja see on sõna otseses mõttes elusorganisme täis. Teadlased on kogumi ilmumise põhjuse paljastanud.

TALLINN, 15. detsember — Sputnik. Salapärane poorne mass Vaikses ookeanis on pälvinud kogu maailma teadlaste tähelepanu. 

У берегов Новой Зеландии обнаружен плавучий остров из пемзы динной 250 и шириной 30 морских миль
© AFP 2019 / NEW ZEALAND DEFENCE FORCE
Uus-Meremaa lähistel avamerel avastati ujuv pimsist saar

Teadlased uurisid üksikasjalikult satelliidipilte, võtsid materjalist proove ja jõudsid vapustavale järeldusele.

Queenslandi ülikooli (Austraalia) geoloogi Scott Briani sõnul teeb loodus kõik endast oleneva, et end iseseisvalt päästa.

Sellest teatas InoSMI viitega araabia väljaandele Sabq.

Austraalia meremees ja seikleja Shannon Lenz laadis oma YouTube'i kanalisse üles video, kus ta selgitas: "Seilasime pimsikihi sees 6-8 tundi, praktiliselt vett nägemata." 

Teadlaste hinnangul on poorse massi pindala 150 ruutkilomeetrit. Hiiglaslik ujuv saar triivib praegu Austraalia Suure Vallrahu suunas, kuhu see peaks jõudma 2020. aasta jaanuaris-veebruaris.

Rahvusvaheline teadlaste meeskond selgitas hiiglasliku kivimimassi päritolu saladuse. Nad on kindlad, et see tekkis Tonga saareriigi piirkonnas toimunud veealuse vulkaanipurske tagajärjel. Kuid peamine uudis pole mitte selles.

Geoloog Scott Browni sõnul teeb loodus ise kõik, mis enda päästmiseks vajalik. Hiiglaslik triiviv ökosüsteem taastab Suure Vallrahu, kuna toob endaga kaasa terveid koralle ja uusi elusorganisme, sealhulgas mitmesugused vetika- ja molluskiliike.

Lugege lisaks:

Samal teemal

"Rahumeelne aatom" USA moodi — Trump tahaks kasutada orkaanidest jagusaamiseks tuumapomme
Tagid:
vesi, vulkaanipurse, Vaikne ookean

Peamised teemad