23:23 26. Mai 2020
Kuula otse
  • USD1.0975
  • RUB77.7494
Tehnoloogia
lühendatud link
57030

Möödunud aasta oktoobris oli Eesti valitsus Euroopa Liidu (EL) direktiivi tõttu sunnitud leevendama krüptovaluutade maksustamistingimusi. Sputnik uuris, mis seisus on praegu krüptovaluutade infrastruktuur ja kus saab virtuaalmündi eest sarvesaia osta.

TALLINN, 7. aprill — Sputnik. Eestit peetakse õigusega üheks maailma juhtivaks riigiks infotehnoloogia valdkonnas, kuid olukord krüptovaluutadega tekitas kuni viimase ajani palju vaidlusi. Tüliõunaks valitsuse ja alternatiivsete finantsmudelite entusiastide vahel oli tuntuima krüptovaluuta — bitcoini õiguslik staatus.

Ebaõnnestunult uut nähtust ajale jalgu jääva seadusandluse raamidesse suruda püüdes, keeldusid Eesti rahandusasutused bitcoini käibemaksuvabade valuutatehingutega täisväärtuslikuks maksevahendiks tunnistama. Selline elektroonilise raha vastuoluline regulatsioon pidurdas omakorda oluliselt kohaliku krüptovaluuta infrastruktuuri arengut.

Selline oli olukord kuni möödunud aasta 22. oktoobrini, mil Euroopa kohtu otsusega tunnistati bitcoin alternatiivseks maksevahendiks, millega sooritatavad valuutaoperatsioonid ei kuulu maksustamisele käibemaksuga. Selline määratlus andis kõikidele EL liikmesriikidele selge signaali, et krüptovaluutade populaarsus maailmas kasvab ja pea liiva sisse peitmisega progressi ignoreerida ei ole enam võimalik.

Finantsinspektsiooni järelevalveta

Kui uurida, mida bitcoin siis endast ikkagi kujutab, saab mõistetavaks, miks erinevad riigid seadusi nii erinevalt tõlgendavad. Selles maksesüsteemis toimuvate ülekannete õiguslik reguleerimine on väga keeruline. Võrk on täielikult detsentraliseeritud ja kõik selles toimuvad tehingud on šifreeritud tasemel, kus tehingu osapooli tuvastada on praktiliselt võimatu. Lisaks vastutab uute bitcoinide emissiooni eest programm, mis töötab vastavalt varem ette antud krüptograafilisele algoritmile. See välistab täielikult inimese sekkumise emissiooniprotsessi.

Первый в Эстонии биткоин-банкомат, год назад установленный в Таллинне
© Sputnik / Вадим Анцупов
Esimene reaalne pangaautomaat virtuaalsele valuutale Tallinnas.

Bitcoini populariseerimist takistab ka tavatarbija jaoks selle toimemehhanismist arusaamise keerulisus. Krüptovaluuta virtuaalsus avaldab oma mõju: infotehnoloogilise eriettevalmistuseta on maksesüsteemi keerdkäike raske mõista.

Põhimõisteid maksimaalselt lihtsustades võib öelda, et süsteem sarnaneb küll tavalise pangandussüsteemiga, kus raharinglus toimub keskpanga juhtimisel, kuid bitkoini puhul täidavad selle regulaatori rolli paljud üksteisega mitteseotud vabatahtlikud üle maailma. Need vabatahtlikud, niinimetatud miner'id (kaevajad) saavad selle eest mõõdukat komisjonitasu.

Just nende vabatahtlike ausale tööle ongi kogu maksesüsteemi emissioonipoliitika rajatud. Jämedalt öeldes, mida rohkem tehakse ülekandeid, seda rohkem bitcoine ringlusesse tuleb. Seejuures, erinevalt traditsioonilistest maksevahenditest, analoogselt kulla hulgale on krüptovaluuta kogus ringluses rangelt piiratud. See sarnasus väärismetallidega tõigi bitcoinile nimetuse "elektrooniline kuld".

Arve avamine võtab aega paar minutit

Milline on sellise "kulla" osakaal Eesti turul täna, ei oska keegi öelda, kuid entusiastide jõupingutustega on krüptovaluutade infrastruktuur saanud tavatarbijale järjest kättesaadavamaks. Nii näiteks on Tallinnas, keskturu lähedal asuvas tähelepandamatus vahetuspunktis üles seatud juba üle aasta toiminud bitcoini pangaautomaat. Ühest küljes lihtsustab see tunduvalt oma raha vahetamist virtuaalrahaks.

Teisest küljest, seoses nõudega tuvastada rahaülekande tegemisel oma isik, läheb kaotsi krüptovaluutade peamine eelis — anonüümsus. See asjaolu võib küll eemale peletada potentsiaalse pahategija, kuid mitte Sputniku ajakirjaniku. Olles end varustanud nutitelefoni ja tagasihoidliku, viie eurose sularahasummaga otsustas ta proovida "elektroonilise kulla" toimimist.

Ajakirjanduslik eksperiment algas virtuaalkonto loomisest, mis võttis aega vaid loetud minutid. Vaatamata bitcoini tehnoloogilise baasi keerulisusele ei saa sellele kasutamismugavuse puudumist küll ette heita.

Maksesüsteemi kasutamisega alustamiseks tuleb nutitelefoni laadide spetsiaalne rakendus "virtuaalne bitcoini rahakott". Operatsioonisüsteemides iOS või Android on selliste rakenduste valik tohutu, kuid Windows Phone'ga kulus töökõlbuliku rakenduse leidmiseks pisut aega.

Kui see leitud ja paigaldatud, võttis virtuaalse konto loomine aega vaid paar sekundit. Mingeid isikuandmeid registreerimisel sisestada ei tule. Rakenduse käivitamisel genereerib seade teie rahakoti ruutkoodi. Seda koodi ei tohi ära kaotada, sest juurdepääs oma arveldusarvele on edaspidi võimalik vaid selle abil.

Kuna bitcoin võrk on detsentraliseeritud, siis koodi kaotuse korral arvele jäänud raha läheb igaveseks kaotsi. Lisaks unikaalse ruutkoodi genereerimisele pakub rakendus teile ilmselt ka parooli loomise võimalust eesmärgiga teie säästude allesolekut veelgi kindlustada. Kuna ajakirjaniku bitcoini rahakott oli loodud eranditult eksperimendi vajadusteks, jäi see võimalus kasutamata.

Reaalne pangaautomaat virtuaalsele valuutale

Järgmiseks eksperimendi etapiks sai konto täiendamine. Muidugi saab seda teha arvukate vahetuspunktide kaudu võrgus, kuid Sputnik ei saanud eirata tõsiasja, et pealinnas on juba üle aasta ehtne toimiv bitcoini pangaautomaat ja veel üks selline avati hiljuti Narvas. Seda seadet opereeriva Decrypto OÜ juhi Deniss Kudrjašovi sõnul oli esimese pangaautomaadi paigaldamine ajendatud mitte niivõrd kasumi teenimise vajadusest, kuivõrd soovist edendada tehnoloogilist progressi.

Биткоины в Таллинне.
© Sputnik / Вадим Анцупов
Bitcoin Tallinnas.

"Kaasaegne majandussüsteem vajab midagi uut. Paljud juhtivad majandusteadlased räägivad juba palju aastaid sellest, et rahaülekanded tuleb kiiremaks muuta. Bitcoin seda võimaldabki," ütles Kudrjašov intervjuus portaalile Sputnik.

Nagu selgus, ei ole oma rahakoti täiendamine sellise pangaautomaadi abil sugugi keerulisem, kui arve avamine. Mainimist väärib vaid ehk vajadus tuvastada oma isik. Kudrjašovi sõnul tuleneb selline nõue Eesti seadusandlusest.

Lisaks sellele tuleb silmas pidada, et kuna bitcoin on juba tunnistatud alternatiivseks valuutaks, siis sellega sooritatavatelt valuutavahetustehingutelt võetakse ka komisjonitasu. Muus osas on eurode vahetamine bitcoinideks maksimaalselt lihtne: pärast kasutuskeele valikut ja tuleb oma QR kood pangaautomaadi lugejale esitada. Sekundi murdosa möödudes jooksul ilmub automaadi ekraanile teie bitcoinide kontojääk. Antud juhul — nullide rida.

Konto jäägi suurendamine ei ole keeruline: selleks on automaadis spetsiaalne ava rahatähtede sisestamiseks. Nagu traditsioonilise valuuta puhul on bitcoini hind seotud börsihinnaga, mistõttu tal sel omadus sõltuvalt hetke kursist muutuda. Ajakirjanik sisestas mõningase kõhedustundega oma 5-eurose rahatähe automaati. Taas, ei mingeid raskusi, vastav summa bitcoinides, miinus komisjonitasu, ilmus kohe kontole. Kuna bitcoini hind sel hetkel oli umbes 370 eurot, siis esitati summa mugavuse mõttes väga väikestes ühikutes — bittides. Nii täituski ajakirjaniku virtuaalne rahakott 12,2 virtuaalse bitiga.

Мобильное приложение мгновенно подтверждает поступление криптовалюты.
© Sputnik / Вадим Анцупов
Maksesüsteemi kasutamisega alustamiseks tuleb nutitelefoni laadide spetsiaalne rakendus "virtuaalne bitcoini rahakott".

Kokteil hinnaga 0,008214 bitcoini

Kui mitte arvestada aega, mis kulus mobiilirakenduse allalaadimisele ja tee peale pangaautomaadini jõudmiseks, siis võtab kogu arve avamise protsess kuni sellele vahendite kandmiseni umbes viis minutit. Kas see pole tulevikuraha? Muide, mis kasu on tehnoloogia innovatiivsusest, kui seda pole kusagil rakendada. Seepärast oli kartus eksperimendi viimase etapi, virtuaalse raha eest millegi reaalse ostmise suhtes kõige suurem.

Sellega on bitcoinil tõesti raskusi ja mitte ainult Eestis. Siin mängib oma osa elanikkonna teadlikkus, süsteemi mitmetähenduslikkus juriidilises mõttes ja riikliku regulatsiooni puuudulikkusest tingitud madal usaldusväärsus. Sellele vaatamata areneb "elektroonilise kulla" infrastruktuur skeptikute prognoosidest hoolimata aeglaselt, kuid kindlalt edasi. Ja olekski ju imelik, kui Eesti, IT valdkonnas eesrindliku riigina, sellest protsessist kõrvale jääks.

Eestis bitcoine maksevahendina vastu võtvate kohtade täpne arv on teadmata. Ettevõtete loetelu, kus krüptovaluutat vastu võetakse, on väga piiratud. Ja needki tunnistavad, et bitcoinidega ei maksta nende juures just sageli.

"Meil ei ole seni keegi veel ostu eest bitcoinidega tasunud. Sellele vaatamata, ma arvan, et see on väga perspektiivne rahaühik ja selline maksevõimalus peaks meie kaupluses olema," märkis Andrei Eidel, mööblikaupluse Finca Mööbel omanik, kus ostu eest ka bitcoinidega tasuda saab.

Ettevõtetest, mida sellega seoses ära märkida võiks, on AirBaltic piletimüügisüsteem. Samuti on krüptovaluuta eest võimalik einestada SushiCat'is või take-away kohvikus Salatte. Kuna 5 euroga ei ole puhkusereisi võimalik osta ja ka sušiks jääb väheseks, otsustati viimase kasuks.

Kassaaparaadi juures seisnud tütarlaps teatas naeratades, et tema siintöötamise aja jooksul on see teine kord, kui klient soovib tasuda bitcoinides. Mingeid raskusi seejuures ei tekkinud. Pärast tellimuse vormistamist ulatas neiu mulle mobiiliseadme, millel oli müüja rahakoti QR koodi kujutis. Selle koodi luges ajakirjanik oma mobiilirakendusega sisse, kinnitas tehingu ja sellega oligi tellimus tasutud. Komisjonitasu oli umbes üks eurosent. Arbuusikokteili eest tasumiseks kulusid loetud sekundid.

Оплата производится сканированием специального знака.
© Sputnik / Вадим Анцупов
Selle koodi luges ajakirjanik oma mobiilirakendusega sisse, kinnitas tehingu ja sellega oligi tellimus tasutud.

Kas tulevikuraha?

On väga meeldiv seista tehnoloogiaprogressi esirinnas. Kuid tunnistagem ausalt — mingit praktilist kasu tavatarbijale bitcoin maksevahendina tänaseks päevaks endast ei kujuta. Tänaseks saavutatud edu on vaid üksikute entusiastide jõupingutuste tulemus. Seni toimib see süsteem ühiskonna ja riigi mistahes toetuseta, rääkida bitcoini ja traditsiooniliste maksesüsteemide konkurentsist pole põhjust.

Siiski ei saa krüptovaluutade potentsiaal jääda märkamata. Detsentraliseeritus, anonüümsus, programmjuhtimisel põhinev vahendite emissioon, silmapilksed ülekanded mistahes maailma punkti — kõik need on fundamentaalsed väljakutsed lähimateks aastakümneteks. Võimalik, et bitcoin ei kujune "tulevikurahaks" selle sõna otseses tähenduses, kuid see annab vähemalt mingigi ettekujutuse, mida sellelt tulevikult loota. Kui selline kontseptsioon saabki uue majandusmudeli aluseks, saab seda tulevikku vaid tervitada.

 

 

 

 

Peamised teemad