20:07 14. Detsember 2018
Kuula otse
  • USD1.1285
  • RUB75.2265
Loodud tarkvaralahendus suudab lugeda isikut tõendavalt dokumendilt kõiki andmeid ning neid automaatselt riiklike registrite andmetega võrrelda.

Veriff kaitseb kelmuste eest

CC BY-SA 2.0 / European Parliament
Tehnoloogia
lühendatud link
10410

Eestlased lõid maailma turvalisima virtuaalse isikutuvastamise teenuse.

TALLINN, 20. juuni — Sputnik. Uus isikutuvastusteenus, mis võimaldab inimest tuvastada isikut tõendava dokumendi ja veebikaamera abil, kannab nime Veriff. Tänu Veriffile saab edaspidi avada pangakonto, hoiustada raha või teha teisi finantstehinguid kontorit külastamata, teatas Veriffi tegevjuht Kaarel Kotkas pressiteade vahendusel.

Sarnast lahendust polnud varem võimalik Eestis kasutusele võtta, sest puudus seaduslik alus isikutuvastamiseks tehniliste vahendite kaudu finantsteenuste valdkonnas. Kolmapäeval võttis Riigikogu aga vastu uue Rahapesu ja terrorismi rahastamise tõkestamise seaduse, mis lõi juriidilise pinna innovaatilise toote kasutusele võtmiseks.

"Veriff on verifitseerimise šerif — meie kaitseme pettuste eest," ütles Kotkas. Loodud tarkvaralahendus suudab lugeda isikut tõendavalt dokumendilt kõiki andmeid ning neid automaatselt riiklike registrite andmetega võrrelda. Isiku tuvastamine Veriffi abil võtab panga jaoks keskmiselt viis minutit.

Kotkas rääkis, et tegevuse alustamine nõudis väga põhjalikke läbirääkimisi riiklike asutustega. "Tegime koostööd nii Siseministeeriumi kui Rahandusministeeriumiga. Kooskõlastused olid arusaadavalt äärmiselt detailsed, pääsemaks eraettevõttena ligi isikuandmetele," ütles ta.

Veriff on löönud käed Eesti suurima netikaubamajaga Hansapost, mille käibest moodustavad suure osa järelmaksutehingud. "Uue lahenduse positiivne külg on see, et ausa kliendi jaoks ei muutu midagi, aga ebaausa elu läheb märksa keerulisemaks," selgitas Hansaposti juhatuse liige Taavi Rajur. "Meie jaoks on oluline tagada, et kaupa telliv klient kasutab õiget identiteeti. See vähendab kelmuste katseid ja aitab kaitsta nii meie kliente kui koostööpartnereid," selgitas Rajur.

Veriffi investoriteks on Mobi Solutions eesotsas Rain Rannu ja Linnar Viigiga ning Inbanki tütarettevõte Inbank Technologies. Viimase emafirmast Inbankist, saab ka Veriffi esimene pangast klient.

"Veriffi kasutusvaldkonnad on lõputud, kuna isiku tuvastamise vajadus eksisteerib paljude tehingute puhul ning tehnoloogia areng on toonud kaasa suurema anonüümsuse teenuste kasutamisel. Näiteks meie kliendi jaoks tähendab virtuaalne isikutuvastus aja säästmist ja võimalust erinevaid teenuseid kasutada, panga jaoks muutub tegutsemine aga turvalisemaks," ütles Inbanki tegevjuht Jan Andresoo. Ta lisas, et Veriffi lahendusel on suur rahvusvaheline potentsiaal, kuna teenust on võimalik kohandada sobivaks ka teistele riikidele.

Praeguseks on Veriff sõlminud koostöölepingu jagamismajanduse lipulaeva Uberiga. Uber Eesti tegevjuht Enn Metsari sõnul analüüsitakse hetkel, kuidas saaks Veriffi kasutada Uberi juhtide tausta kontrollimise tõhustamiseks.

 

 

 

Peamised teemad