09:43 25. Mai 2017
Tallinn+ 7°C
Kuula otse
Microsoft

Maailma IT-hiiud valmistavad inimkonda ette "maimukese" ilmaletulekuks

© Flickr / Fabien Lavocat
Tehnoloogia
lühendatud link
3510

IT-sektori viis suurimat korporatsiooni lõid ühise ekspertidegrupi ülesandega valmistada inimkond ette tehisintellekti ilmumiseks.

TALLINN, 4. oktoober — Sputnik. Viis IT-tööstuse liidrit, korporatsioonid Microsoft, IBM, Facebook, Amazon ja Alphabet teatasid, et ühendavad tehisintellekti tehnoloogia loomisel oma jõud. Teave sellise konkureerivate ettevõtete liidu loomise kohta võeti maailma avalikkuse poolt vastu kui sensatsioon.

Ühendatud ekspertide grupp, millele anti üpris kummaline nimi "Partnerlus tehisintellekti loomiseks inimeste ja ühiskonna hüvanguks", seab oma eesmärgiks lahendada "arvutiintellekti" ilmumisega potentsiaalselt tõusetuda võivaid probleeme. Sellega annavad liiderkorporatsioonid mõista, et nende uurimistöö tehisintellekti loomisel on edu saavutamas.

Nagu teatavad rahvusvahelised väljaanded, kujuneb grupist tehisintellekti valdkonna ideede ja uurimistulemuste vahetamise keskus. Igal projektis osaleval korporatsioonil on oma masina prototüüp.

Eksperdid teatavad, et nad kavatsevad töötada avalikult ja pidevas kontaktis avalikkusega, et teda masinmõistuse ilmumiseks ette valmistada. Arvatakse, et sellised arvutid jätavad tööta sadu tuhandeid inimesi. Veel arvatakse, et arvutid hakkavad kindlasti vastupanu osutama. Selleks, et taolisi eksiarvamusi ümber lükata, nagu ühisgrupi eksperdid väidavad, ongi nad ellu kutsutud.

Me lõime intellekti, järelikult oleme jumalad

Eesti tuntud IT-ekspert Oleg Švaikovski leiab, et nimetatud tööstusharu liidrid kiirustavad tehisintellekti peatse valmimise kuulutamisega ülemäära. Nagu ütles Šaikovski, juba ainuüksi tehisintellekti mõiste on üsna laialivalguv selleks, et öelda: "Vaadake, selles masinas "elab" mõistus."

"Intellekt, mis asendaks inimmõistust? Kahtlen väga," ütles ekspert. Tema arvates jätkavad korporatsioonid lihtsalt andmekogumise tehnoloogiate ja andmetöötluse unikaalsete metoodikate vahetamist.

Nagu räägib Švaikovski, on analüütika oma arengus teinud suure sammu edasi. Masinad, mis suudavad koguda ja töödelda tohutuid andmemassiive, kasutades selleks unikaalseid, uskumatult keerulisi programme, on juba olemas, kuid nimetada neid tehisintellektiks on ilmne liialdus.

Eriti arvestades, et keegi pole siiani suutnud täpselt formuleerida, mis üldse on inimintellekt. On see abstraktse mõtlemise võime, oskus luuletusi kirjutada?

Lisaks sellele avaldub inimese püüdluses luua uut elu, uut mõistust, ilmne kinnisidee omistada endale jumalik staatus. See ei ole õige ega too endaga kaasa midagi head, leiab Oleg Švaikovski.

Tagid:
intellekt, Alphabet, Amazone, Facebook, IBM, Microsoft, Oleg Švaikovski

Peamised teemad

 • Laste Vabariik asub teele

  EV100 lastele mõeldud ürituste sari, elamustuur Laste Vabariik alustab 25. mail Põltsamaal oma teekonda. Laste Vabariik sõidab suve jooksul läbi kõik Eesti maakonnad ning tähistab koos lastega Eesti Vabariigi peatset 100. sünnipäeva

  4
 • Mihhail Korb astus ministriametist tagasi

  Riigihalduse minister Mihhail Korb otsustas pärast kohtumist peaminister Jüri Ratasega, et astub kolmapäeval lahvatanud NATO-vastasuse skandaali tõttu tagasi

  21
 • President Rodrigo Duterte

  "USA uppumatu lennukikandja". Nii nimetati Filipiine enne Dutertet. Vaevalt, et ta nüüd kurssi muuta otsustas. Ta otsib vaid vaheldust. Tema avaldus enne väljalendu Moskvasse, et "Washingtoniga tuleks hüvasti jätta," on vaid väike filipiini kavalus

  32