08:23 09. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1817
  • RUB86.9753
Tehnoloogia
lühendatud link
2111

Šveitsis Luzernis toimuval Euroopa kosmoseagentuuri (ESA) ministrite nõukogul osaleb esimest aastat täisliikmena ka Eesti, kellelt teised agentuuri liikmesriigid ootavad eelkõige teenuste digitaliseerimise kogemuse jagamist.

TALLINN, 1. detsember — Sputnik. Eestit esindab Luzernis majandusarengu asekantsler Viljar Lubi, kes selgitas oma kõnes liikmesriikidele, mida on ära tehtud.

Eesti ettevõtted ja ülikoolid on alates aastast 2010 ellu viinud 27 kosmosevaldkonna projekti, ka esimene aasta täisliikmena on olnud väga tulemuslik — allkirjastatud on kaks lepingut ESAga: maa kaugseire andmete kasutamiseks ja ESA kui praktikakoht Eesti tudengitele, ellu viimisel on kaheksa uut projekti ettevõtetega, teatas majandus- ja kommunikatsiooniministeerium pressiteate vahendusel.

"Järgmisel aastal avatakse Eestis ESA äriinkubaator, misläbi avanevad tihedas koostöös ESAga uued võimalused kosmoseandmetel ja —tehnoloogiatel põhinevate Eesti start-up ettevõtete tekkimiseks ja kasvamiseks," loetles Lubi.

Kosmosesektoris toimuvad praegu kogu maailmas väga kiired muutused, mis soosivad eelkõige just Eesti-suguse väikeriigi kogemusi ja teadmisi uute tehnoloogiate rakendamisest. Olulisteks teemadeks kosmosesektoris tulevikus on Lubi sõnul big data, Maa kaugseire andmete rakendamine avalike teenuste osutamisel, küberturvalisus, asjade internet ja tehisintellekt.

Lubi ütles, et liikmesriigid ootavad Eestilt eelkõige digitehnoloogiate rakendamise kogemuse jagamist. "Eesti saab nimetatud teemadel eestkõneleda ja jagada oma kogemust nii ESA kui ka laiemalt Euroopa kosmose digitaliseerimisel nii era- kui avaliku sektori vaatevinklist," lausus Lubi.

Eesti toetab ka ESA järjest aktiivsemat rolli uute kosmosevaldkonna idufirmade tekkimisel ja kasvatamisel. "Kosmos ning sellega seotud start-upid, uued ärimudelid ja tehnoloogiad saavad meie üheks prioriteediks ka Eesti Euroopa Liidu eesistumise ajal 2017. aastal," märkis Lubi.

Euroopa Kosmoseagentuur on rahvusvaheline organisatsioon, mis tegeleb kosmoseteaduse, kosmosetööstuse arendamisega ning viib ellu Euroopa Liidu suuri kosmoseprogramme Copernicus ja Galileo. ESA asutati 1975. aastal ja agentuuri liikmeteks on 22 Euroopa riiki. Kosmoseagentuuris töötab umbes 4000 inimest, 2016. aastal oli ESA eelarve suurus 5,25 miljardit eurot.

Tagid:
kosmos, Euroopa Kosmoseagentuur, MKM, ESA, Viljar Lubi, Eesti

Peamised teemad