14:44 02. Detsember 2020
Kuula otse
  • USD1.1968
  • RUB90.7837
Tehnoloogia
lühendatud link
6272

Sputnik Eesti ajas juttu Tallinna Tehnikaülikooli (TTÜ) üliõpilase Nikon Vidjajeviga, kes pälvis Maailma Energeetikanõukogult maineka stipendiumi tunnustusena unikaalse, lainete energial töötava uut tüüpi elektrigeneraatori väljatöötamise eest

ТАLLINN, 22. veebruar — Sputnik, Angelina Mandrõka. Vidjajevi ja tema meeskonna leiutis meenutab välimuselt jahti, mis toodab elektrienergiat ilma ümbritsevat keskkonda kahjustamata, kasutades vaid merelainete liikumist. Oma väljatöötatud kasuliku mudeli eest sai TTÜ tudeng 2500 euro suuruse stipendiumi.

Noore teadlase sõnul võimaldab laevukesesarnase seadme voolujooneline kuju tal mitte karta suuri laineid ja vastu pidada ka üleni vete meelevallas pöörlemisele. Seadeldise mõõdud sõltuvad selle modifikatsioonist. Generaatoril, mida lähiajal ootab ees testimine Saaremaal, on võimsust 10 kWh ja tema pikkus ei ulatu üle kuue meetri.

Модель волновой электростанции нового типа. Автор дизайна Ян Терентьев
© Фото : из личного архива Никона Видяева
Uut tüüpi laineelektrijaam, disainer Jan Terentjev

Järgmisena asutakse Vidjajevi plaanide kohaselt välja töötama generaatorit võimsusega juba 250 kWh ning selle pikkus ulatub 15 meetrini. Aluse mõõtmed on otseselt seotud muunduri poolt toodetava elektri energeetilise võimsusega.

„Antud hetkel on meie projekt testimise staadiumis. Oma kaks aastat kestnud tööga oleme me saavutanud häid tulemusi ja liigume jätkuvalt edasi," märkis Vidjajev intervjuus portaalile Sputnik Eesti.

Inimene on juba üritanud lainet endale allutada

Noor spetsialist tunnistas, et praegu tegeleb tema ja ta meeskond projekti järgmiste arendusetappide jaoks hädavajaliku rahastuse otsimisega. Investoreid on sellisele projektile keeruline leida, sest on ju teadlaste poolt juba poole sajandi vältel tehtud rohkesti tulutuid katseid merelainet endale allutada. Põhjuseid, miks see pole õnnestunud, on palju, rõhutas Vidjajev. Näiteks ei ole asjatundjad oma leiutiste väljatöötamisel arvesse võtnud merevee keemilist koostist.

Üliõpilane ei salga, et peaaegu kõik tema generaatori osad olid eelnevalt juba leiutatud. Noored teadlased võtsid olemasolevad komponendid, arendasid neid edasi ja lisasid mõned oma patenteeritud leiutised. Näiteks erineb Vidjajevi meeskonna ujukitesüsteem kõigist neist, mida maailmale varem oli tutvustatud. Nendega töötades toodetakse mereveest energiat praktiliselt 100% efektiivsusega.

„See on väga kõrge näitaja, mis minu kolleegidel meie laborites õnnestus saavutada. Merelained moodustavad küllaltki agressiivse keskkonna. Veega on äärmiselt keerukas töötada. Kuid me loodame, et just meie lahendus teeb lõpu senisele puudujäägile merevee ärakasutamise läbi saadava taastuvenergia osatähtsuses," lausus Vidjajev.

Kõik töötavad vabatahtlikkuse alusel

Uut tüüpi laineelektrijaama idee sündis Vidjajevil ja tema kaaslastel viis aastat tagasi, kui noored teadlased püüdsid leida lahendusteed Eesti varustamiseks ökoloogiliselt puhta energiaga. Laineelektrijaama väljatöötamine kestis kaks aastat ning selleks kaasati spetsialiste 11 riigist üle maailma.

Veel mõni kuu tagasi oli meeskonnas 23 inimest, kuid see arv muutub pidevalt, kuna kõik töötavad vabatahtlikkuse alusel. „Inimesed, kes tahavad anda oma panuse taastuvenergia tulevikku, lihtsalt tulevad ja teevad oma tööd," selgitas Vidjajev.

Inimesed ei hoia meie planeeti — Maad

Ta on kindel, et taastuvenergial on tulevikku. Fossiilkütuste põletamine mõjub meie planeedile kahjustavalt ja toob kaasa kuhjaga probleeme, nagu kliimamuutused, ülemaailmne soojenemine ning osooniaukude moodustumine. Samas, nagu noor teadlane märkis, on veel rida teisigi probleeme, mida täiel määral saavad tundma meie lapsed ja lapselapsed. Inimkond tarbib tohutul hulgal planeedi ressursse. Kui me seda samas vaimus jätkame, siis võib juhtuda mis iganes, kuni globaalsete niheteni litosfääri kihtides, arvab Vidjajev.

„Inimesel tuleb oma tegude eest maksta. Kõik kokku toob kaasa maavärinaid, taifuune ja muid kataklüsme," toonitas ta. Üliõpilane on veendunud, et üks võimalusi traagilisi tagajärgi välitida on — kasutada taastuvenergiat. Seda enam, et aastate edenedes kasutatakse elektrienergiat veelgi suuremas ulatuses kui praegu, nentis Vidjajev.

Maailmamere potentsiaal

Kui väljatöötatud seadme testimine Läänemere vetes läheb edukalt, siis asutakse laineelektrijaama prototüüpi katsetama ka teistes maailma paikades. Leiutise esimeseks „sihtauditooriumiks" saavad elektrit vajavad väikesaared.

„Kui me saavutame edu Läänemeres, kus ei ole kõrgeid laineid, siis pole enam raske korrata seda edu ka maailmameres. Seal, kus on külluslikult lainejõudu, on seadeldisel kergem töötada," lausus Nikon Vidjajev kokkuvõtteks.

Tema sõnul piisab ühest sajandikust protsendist kogu maailmamere lainetes peituvast energiast selleks, et kogu maailm energiaga varustada ja seda jääb ülegi. Noor teadlane loodab, et justnimelt tema meeskond saavutab selles suunas edu.

Tagid:
elektrigeneraator, laineelektrijaam, leiutis, Maailma Energeetikanõukogu, TTÜ, Nikon Vidjajev, Eesti, Saaremaa

Peamised teemad