04:24 27. November 2020
Kuula otse
  • USD1.1900
  • RUB90.1153
Tehnoloogia
lühendatud link
4340

Euroopa Parlamentidevahelise Kosmosekonverentsi (EISC) eesistujariigina korraldab Eesti rahvusvahelise konverentsi, mis toimub 22.-23. mail Tartu Observatooriumis

TALLINN, 21. mai — Sputnik. Konverentsile on kutsutud parlamendisaadikud ja kosmosevaldkonna eksperdid üle Euroopa, kes arutavad kosmose ja ettevõtluse vahelisi seoseid, teatab riigikogu pressiteenistus. 

EISC Eesti eesistumise esinaise Liisa Oviiri sõnul nihkub tegevus kosmoses üha enam erasektori kätte, pakkudes võimalusi ettevõtlusele. „Kosmosetehnoloogiad mõjutavad juba praegu väga palju meie igapäevaelu. Näitena saab tuua kaugseire ehk Maal toimuvate protsesside jälgimise satelliitidelt või satelliitpositsioneerimise, millest autonavigatsioon on nendest kõige tuntum," ütles Oviir. „Konverentsi töötubades saame kolleegidele pakkuda välja kindlaid tegevusi, kuidas ilmaruumi võimalusi saaks veelgi paremini meie igapäevaellu rakendada," lisas Oviir.

Oviiri sõnul on seadusloomel kosmosevaldkonnas oluline roll ja paljudes riikides on vastu võetud eraldi kosmoseseadused. „Arutelude tulemusena võiks ka Eestis jõuda kosmoseseaduse väljatöötamise ja vastuvõtmiseni," ütles Oviir.

Konverentsi avab Liisa Oviir, ettekanded teevad Euroopa Kosmoseagentuuri (ESA) kosmosesondi Rosetta missiooni liige Matt Taylor, mobiiliarendaja Mooncascade, Garage48 Foundation ja MobileMonday Estonia ettevõtete kaasasutaja Priit Salumaa, infotehnoloogia mõju-uuringute keskuse CITIS (Center of IT Impact Studies) juhataja Kristjan Vassil ning Tartu Ülikooli õppeprorektor, Eesti tudengisatelliidi programmi ESTCube-1 ehitamise algataja ja juhendaja Mart Noorma.

Häkaton kutsub alustama oma kosmoseäriga

Tartus toimuva kosmosehäkatonile on oodatud kõik idufirmad, spin-off'id ja kosmosehuvilised meeskonnad oma kosmoseäri arendama, teatab Tartu ülikool.

24 tunni jooksul otsitakse lahendusi konkreetsetele probleemidele kosmosetehnoloogia rakendamiseks maa peal. Osalised saavad nõu ja esitlevad oma ideid Euroopa kosmoseagentuuri tippjuhtidele, Euroopa Liidu riikide parlamendiliikmetele ja valdkonna ettevõtjatele Eestist. Parimat ideed premeeritakse 1000 ning paremuselt järgmist 500 euroga.

Ürituse ühe korraldaja, Tartu Teaduspargi ärikonsultatsiooni valdkonna juhi Andrus Kurvitsa sõnul on see üritus suurepärane võimalus kosmose ettevõtjatel, idufirmadel ja meeskondadel enda potentsiaalist märku anda ning olulisi kontakte sõlmida. 

Kurvits lisab: „Kosmoseärid, idufirmad ja meeskonnad, kes on huvitatud kosmosetehnoloogiate kasutamisest maapealsetes rakendustes, saavad üritusel töötada oma käimasolevate projektide või uute ideede kallal äri- ja tootearenduse ekspertide kaasabiga."

ExoMars 2016 Marsi taustal. Foto on illustratiivne
© AFP 2019 / EUROPEAN SPACE AGENCY

Häkatoni erikülaline ning üks mentoritest on Euroopa kosmoseagentuuri tehnoloogiasiirde programmi juht Frank Salzgeber, kes on Eesti kosmoseaktivistide ideedest väga huvitatud: „Kosmosetööstus areneb praegu metsiku kiirusega ning võimalused uutel ettevõtetel alustada oma kosmoseäriga on paremad kui kunagi varem. Me ootame põnevusega, mis ideid on Eesti idufirmadel tänase kosmosetööstuse arendamiseks."

Häkatoni korraldavad Tartu Teaduspark ja Euroopa Kosmoseagentuur ning see on esimene samm sügisel Eestis oma tööd alustava Euroopa Kosmoseagentuuri äriinkubaatori lansseerimisel. Tartu ülikool on Tartu Teaduspargi asutajaliige ja Euroopa Kosmoseagentuuri Eesti äriinkubaatori ametlik partner.

Registreerimine ja rohkem infot häkatoni kohta Tartu Teaduspargi kodulehel.

22.-23. mail Tartus toimuva konverentsi kava on leitav siit (inglise keeles).

6.-7. novembril toimub Tallinnas EISC-i plenaaristung, kus arutatakse seadusandluse, e-ühiskonna ning kosmosepoliitika jätkusuutlikkuse teemadel.

1999. aastal asutatud EISC-i liikmeteks on Euroopa Liidu ja Euroopa Kosmoseagentuuri liikmesriikide rahvusparlamendid. Hetkel on organisatsioonis 12 täisliiget ning üks assotsieerunud liige.

Tagid:
ettevõtjad, rahvusvaheline, konverents, kosmos, Tartu Observatoorium, Tartu

Peamised teemad