20:33 08. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1817
  • RUB86.9753
Tehnoloogia
lühendatud link
Eesti - Euroopa Liidu Nõukogu eesistuja (145)
36 0 0

Digitaalse ühtse turu ja andmete vaba liikumise konverents on üks eesistumise tähtsaimatest üritustest ning toob täna Tallinnas kokku ettevõtjad ja avaliku sektori esindajad üle Euroopa

TALLINN, 17. juuli — Sputnik. Peaminister Jüri Ratas toonitas täna Tallinnas digitaalse ühtse turu ja andmete vaba liikumise konverentsi avades, et Euroopa vajab selgeid reegleid ja tõhusat kontrolli andmete vaba liikumise elluviimiseks.

"Me peame vastama küsimustele juurdepääsust, andmete taaskasutusest ja kontrollist, aga ka privaatsusest. Ilma selge juriidilise ja poliitilise raamistikuta oleme ummikus. Kui andmete kasutamine on takistatud, siis ei ole andmetest meile kasu," ütles peaminister Ratas.

Andmete vaba liikumine on Euroopa Liidu digitaalse ühtse turu loomise eelduseks. Digitaalses ühtses turus peituvate suurte võimaluste tõttu on digitaalne Euroopa ja andmete vaba liikumine Eesti Euroopa Liidu Nõukogu eesistumise üks neljast prioriteedist.

Suhtlus riigi ja inimese vahel on kolinud internetti >>

Peaminister Ratas tuletas meelde, et innovatsioon, tehnoloogia parem kasutamine ja tõhusam andmevahetus parendaks Euroopa inimeste, ettevõtete ja liikmesriikide igapäevaelu. Samuti aitab digitaalne ühiskond lahendada keerulisi sõlmküsimusi Euroopas.

"Süsinikuheite vähendamine, kõrges eas tervise tagamine, Euroopa sotsiaalmudeli hoidmine, inimestele kindlustunde andmine – kõik see on võimalik ainult juhul, kui ühtne turg püsib tehnoloogilise arengu eesliinil," loetles peaminister Ratas.

Eesti EL-i eesistumist on nimetatud digitaalseks eesistumiseks ning Digitaalse ühtse turu konverents järgmisel esmaspäeval keskendub ühele kõige olulisemale digiteemale, andmete vaba liikumisele. Andmete vaba liikumine tähendab, et tulevikus jagaksid EL-i liikmesriigid piiriüleselt omavahel infot, mis teeb mugavamaks nii tavakodanike elu kui ka avab uksi ettevõtjatele.

"Oleme tänaseks juba harjunud, et nii inimesed, kaubad, kapital kui ka teenused saavad Euroopa Liidu sees vabalt liikuda. Eesti on juhtimas arutelu, mille tulemusel saame eurooplastena endale ka viienda vabaduse, mis meie elu mugavamaks muudab – andmete vaba liikumise. Näiteks aitab andmete vaba liikumine tagada, et tulevikus ei peaks Eestist välja sõites juhiluba kaasas kandma sest teiste liikmesriikide ametivõimudel on samuti võimalus kasutada Eesti andmebaase juhiloa olemasolu kontrollimiseks," ütles ettevõtlus- ja infotehnoloogiaminister Urve Palo.

"Andmete vaba liikumine riikide vahel toob kaasa kasu nii eraisikutele kui ettevõtjatele. Ettevõtjad ei pea teistes liikmesriikides Eesti ametivõimudele juba esitatud infot uuesti tõestama, välisriigis ettevõtluse alustamiseks pabereid taga ajama ja selle peale aega ning raha kulutama. Andmete vabastamise mõju ettevõtluse ja ekspordi kasvatamiseks on erakordselt suur, arvestades, kui palju rohkem tooteid ja teenuseid oleks võimalik kiiremini kõigile Euroopa turgudele viia," kommenteeris minister.

Digitaalse ühtse turu konverentsi üks peakõnelejaid on MIT professor Alex Pentland, keda peetakse andmemajanduse valdkonna kõige mõjukaimaks visionääriks ja teadlaseks. Pentland esitab konverentsil laiahaardelise visiooni sellest, kuidas pidevalt kasvavate hiiglaslike andmemahtudega ettevõtetes ja riiklikul tasandil toime tulla ning samas maandada privaatsuse ning turvalisusega seotud riske. Konverentsi ekspertpanelistid Yves-Alexandre de Montjoye (London Imperial College) ja Wojciech Wiewiorowski (Euroopa Andmekaitseinspektsiooni asedirektor) ja teised lahkavad ELi andmemajanduse kitsaskohti ning avavad kaarte EL-i edasistest plaanidest seoses andmete jagamisega. Ühtlasi toob konverents kohale ka tuntud jagamismajandusettevõtte Uberi tippesindaja Antoine Aubert"i, kes kõneleb oma kogemusest, kuidas oma andmete jagamine teiste ettevõtetega on aidanud Uberil kasvada globaalseks teenusepakkujaks.

Tänast konverentsi võib lugeda ka sissejuhatuseks 29. septembril Tallinnas toimuvale digitaalsele tippkohtumisele, kuhu on kutsutud Euroopa Liidu institutsioonide ja valitsus- või riigijuhid.

Teema:
Eesti - Euroopa Liidu Nõukogu eesistuja (145)
Tagid:
andmekaitse, andmebaas, digitaalne, digiturg, Urve Palo, Jüri Ratas

Peamised teemad