04:21 28. November 2020
Kuula otse
  • USD1.1922
  • RUB90.9894
Tehnoloogia
lühendatud link
4010

USA-s töövisiidil olev peaminister Jüri Ratas teatas, et Eesti on alustanud oma e-teenuste täielikku ülevaatust. IT-spetsialistid leiavad, et vajadus selleks on küpsenud juba ammu

TALLINN, 1. september — Sputnik. Eestil on kõrgtehnoloogilise riigi kuvand, kuid infotehnoloogia valdkonna spetsialistide hinnangul teavad need, kes reitinguid jälgivad, et see ei ole päris tõene ja on peaministriga sama meelt selles, et digilahendused on meie riigis praegu ideaalist kaugel.

"Ma ei saa öelda, et meil miski väga kehvasti töötab, kuid Eesti mure on selles, et kõik teenused on loodud kaua aega tagasi. Kui me täna nullist alustaksime, siis teeksime muidugi kõik teisiti. Kahekümne aastaga on tehnoloogilised lahendused kaugele edasi sammunud ja näiteks ID-kaart ei näeks välja nii, nagu praegu, kuna praegu leidub muid lahendusi," lausus portaali Sputnik Eesti ajakirjanikule IT-valdkonna ettevõtja Andrei Korobeinik.

Eesti id - kaart.
© Sputnik / Вадим Анцупов

Teiseks näiteks on teenusteportaal eesti.ee, millel Korobeiniku arvates puudub läbimõeldud ülesehitus.

"Seal pole isegi mobiiliversiooni, rääkimata juba sellest, et seal ei leidu näiteks Facebooki uudisvoo kujul teavet mingitest teatud tegevustest, mida sa pead sooritama – kus-millist maksu maksma, kus hääletama ja nii edasi," konstateeris ta.

Spetsialist on kindel, et suuri ühekordseid investeeringuid järjepidev kaasajastamine ei nõua, liiatigi pole tarvis olemasolevaid lahendusi tervikuna ja täielikult välja vahetada.

"Meil on teenuseid, mis töötavad väga hästi, näiteks digiretsept või digitaalne riigivalitsemine, aga on ka selliseid, mis eriti hästi ei toimi, näiteks paljuräägitud statistikaameti teema," meenutab Korobeinik.

Ta leiab, et kogu süsteemi moderniseerimine oleks mõttetu ja tuleb võtta konkreetsed juhtumid, alustades kõige probleemsetematest, ja kaasajastada need.

Maaeluministeeriumi kliendiportaali lisandusid uued e-teenused mahetootjatele, illustratiivne foto
© Sputnik / Владимир Первенцев

Korobeiniku sõnul toimub süsteemi kaasajastamine pidevalt, ka nullist alustades. Ideaalseks kaasajastamise viisiks on kaardistada riigis oma teenused ja investeerida nendesse neist, mis kõige enam probleeme tekitavad.

"Eesti ei ole kunagi olnud just juhtivaks digiriigiks, ehkki mitmesugustes reitingutabelites asume stabiilselt küllaltki eesotsas – kas esimese kahekümne või esimese kolmekümne seas, ja arvestades seda, et maailmas on umbes kakssada riiki, on see väga hea," väitis spetsialist.

Üheks meie riigi oluliseks miinuseks peab ta uue tehnoloogia liiga vähest kasutamist tööstuses ja erasektoris, plusside hulgast aga tõstab esile Eesti kui e-riigi kõrge positsiooni.

Tagid:
kõrgtehnoloogia, IT-ettevõtted, e-riik, Andrei Korobeinik

Peamised teemad