02:19 15. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1813
  • RUB86.5850
Tehnoloogia
lühendatud link
4210

Tehisintellekti ei tohi karta, vaid seda tuleb enda heaks ära kasutada, arvab Briti valitsuse endine nõunik ja tehisintellekti süsteemi spetsialist Adrian Brown

TALLINN, 22. oktoober — Sputnik. "Kujutagem ette tehnoloogiat, kus teie arst on teil äpi kaudu taskus ja telefonis ja monitoorib teid pidevalt," ütles Brown. Tema sõnul peaks riikide riikide ja valitsuste positsiooni parandamiseks digitaliseerimises alustama küsimusest, mida inimene ja ühiskond vajab, vahendab Pealinn.

Brown lisas, et tegelikult just selline süsteem peakski olema valitsuse ja riigivõimu käes. "Halb uudis on see, et valitsus aga ei kanna seda rolli välja ja uuringud näitavad, et inimestel on vähem usku sellesse, et nende vajadusi arvestatakse," lisas Brow.

Internetist ei pääse keegi >>

Tehisintellektipõhised süsteemid aitaksid valitsusel seda probleemi lahendada. "Tihti räägitakse sellest, et tehisintellekt võtab meie töökohad üle, aga tehisintellektipõhist süsteemi tuleks ära kasutada, mitte karta," selgitas Brown.

Brown selgitas, et tegelikult on tehisintellektides kasutatav tarkvara aga olemas olnud juba aastaid näiteks Googli näol, kus inimese poolt sisestatava otsingusõna alusel otsib parima vaste süsteemist ülesse just tehisintellekt.

"Küsimus on, kuidas saada kogu seda olemasolevat süsteemi toimima ka valitsuse tasandisse," jätkas Brown.

Brown lisas, et tegelikult eeldatakse aga ka valitsustelt paremat teholoogiakasutust, sest just valitsusel on vastutus võtta vastu otsuseid ja muuta riigi käekäiku.

Eesti ja Horvaatia on pühendunud e-tervise arendamisele >>

"Valitsuse tasandil on aga veel mitmeid küsimusi, mida lahendada, näiteks, kuidas parandada valitsuste vahelist infovahetust nii, et valitsused saaksid omavahel infot vahetada, kasutades tehnoloogiat, mis meil juba on," jätkas Brown.

Browni sõnul peaks aga avalikult arutama, kas üldse ja kuidas riigisüsteemid töötavad, sest kui näiteks Amazon suudab inimeste käitumist paremini prognoosida kui riigisüsteemid, siis on kuskil tekkinud puudujääk.

"Me teame, et tuleviku tehnoloogia hakkab juba väga varsti inimesi välja vahetama aga kujutagem ette tehnoloogiat, kus teie arst on teil äppi kaudu taskus ja telefonis ja monitoorib teid pidevalt," lisas Brown.

Ta selgitas, et ka tulevikus peaksid inimesed  kindlasti saama külastada arsti aga ilmselgelt saab arstide ja miks ka mitte õpetajate roll ühiskonnas olema tulevikus täiesti tesitsugune.

Isejuhtivad bussid hakkavad sõitma Viru väljaku ja Kultuurikatla vahel >>

"Selliste uudsete arusaamade vastuvõtmine on aga natukene aeglane riikide poolt ja see on arusaadav, sest paljud süsteemid pole veel piisavalt testitud," nentis Brown.

Brown selgitas, et kindlasti praegu ja ka tulevikus vajavad põhjalikumat läbivaatamist legaalsed küsimused, nagu näiteks iseliikuvate autode küsimus.

Iseliikuvad autod on tehisintellektidest rääkides ainult üks süsteemi osa aga ka seal peab tegelema küsimustega nagu kes vastutab autoõnnetuse korral, on selleks auto omanik või tarkvara looja," selgitas Brown.

Tagid:
tehisintelekt, tehnoloogia, ühiskond, perearst, tervis, valitsus, Adrian Brown, maailm

Peamised teemad