13:45 28. November 2020
Kuula otse
  • USD1.1922
  • RUB90.9894
Tehnoloogia
lühendatud link
Eesti peatab ligi 760 000 ID-kaardi sertifikaadid (51)
7510

Eesti on sisuliselt ainus riik maailmas, kus on digitaalne e-teenustest sõltuv ühiskond

TALLINN, 10. november — Sputnik. Vabariigi Presidendi kutsel kogunes reede, 10. novembri hommikul Riigikaitse nõukogu, kus arutati ID-kaardi turvariskiga seotud probleemide lahendamist ning otsiti viise, kuidas sellisteks olukordadeks tulevikus paremini valmis olla, teatas presidendi kantselei.

"Me oleme sügavalt digitaalne ühiskond ja see probleem, mille lahendamisega me täna tegeleme, ei ole pelgalt tehnoloogiline detail. Bitid ja baidid on 2017. aastal osa meie ühiskonna vereringest ja riigi toimimisest. Ja on aus tunnistada, et riigi ja ametkondade valmisolek probleemiga tegelemiseks ja selle lahendamiseks ei ole olnud see, mis ta pidanuks või võinuks olla," ütles president Kaljulaid pärast nõukogu istungit. "Me päris täpselt isegi ei teadnud, kui palju meie armastatud e-riik ühe või teise komponendi töökindlusest sõltub."

Valitsus peatab turvariskiga ID-kaartide sertifikaadid alates reede õhtust>>

Riigipea sõnul on see kriis toonud ilmekalt välja, et Eesti inimeste jaoks ei ole e-riigile alternatiivi.

"See on viimaste nädalatega küll selgeks saanud, et asutustes järjekorras seismine ei ole see, mille juurde meie inimesed tagasi tahaks minna. Järelikult me peame tegema oma e-riiki veel paremaks ja töökindlamaks. Õppida pole väga kelleltki, sest sellisel kujul teisi digiühiskondi ei eksisteeri. Me peame olema teerajajad ning kokkuvõttes tuleme sellest välja tugevamana," ütles president Kaljulaid, kelle sõnul lepiti nõukogus kokku selged ülesanded ja tegevused ning kolme kuu pärast kogunetakse uuesti, et üle vaadata, kui kaugele oleme jõudnud.

Lisaks tunnustas riigipea kõiki ametnikke, spetsialiste ja ka poliitikuid, kes on viimastel kuudel aktiivselt tegelenud probleemi lahendamisega.

Vananenud operatsioonisüsteemid võivad ID-kaardi lukustada>>

Riigipea avaldas veendumust, et Eesti e-riigi maine on ID-kaardi turvalisusprobleemidest ja nüüdsest lahendusest pigem paranenud, vahendas ERR.

Ta rõhutas, et Eesti on sisuliselt ainus riik maailmas, kus on digitaalne e-teenustest sõltuv ühiskond.

ID- kaart.
© Sputnik / Вадим Анцупов

"Digitaalsed identiteedid on olemas ka teiste riikide kodanikel, need suleti ja mitte midagi ei juhtunud. Meie seda lubada ei saanud, pidime parandama sõitvat auto. Saime sellega hakkama, enam-vähem hindele 4+. See pigem ikka parandab Eesti e-riigi mainet," ütles Kaljulaid.

PPA juht Elmar Vaher ütles, et tänaseks on ID-kaardi sertifikaadid ära uuendanud 200 000 inimest. Neist ligi 150 000 kauguuenduse teel ja ülejäänud PPA teenindustest.

ID-kaartide sertifikaate saab uuendada kuni tuleva aasta märtsi lõpuni.

Eesti peatab ligi 760 000 ID-kaardi sertifikaadid>>

Riigikaitse nõukogu on nõuandvaks organiks Vabariigi Presidendi juures ning nõukogu istungid toimuvad vastavalt vajadusele. Nõukogu koosseisu kuuluvad Riigikogu esimees, peaminister, Riigikogu riigikaitsekomisjoni esimees, Riigikogu väliskomisjoni esimees, välisminister, kaitseminister, rahandusminister, siseminister, justiitsminister, majandus- ja taristuminister, ettevõtlus- ja infotehnoloogiaminister ning kaitseväe juhataja. Nõukogu arutab riigikaitse seisukohalt olulisi küsimusi ja avaldab nende kohta arvamust.

Teema:
Eesti peatab ligi 760 000 ID-kaardi sertifikaadid (51)
Tagid:
sertifikaat, ID-kaart, riigikaitse nõukogu, PPA, politsei, president, Elmar Vaher, Kersti Kaljulaid, Eesti

Peamised teemad