03:10 23. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1821
  • RUB90.8256
Tehnoloogia
lühendatud link
6030

Kas õnn ei võiks seisneda uue "jumala" loomises, arendamises ja tema kummardamises

TALLINN, 26. november — Sputnik. Isejuhtivate autode arendaja Anthony Levandowski pakkus välja jumaliku iduettevõtte, vahendab Sputnik raadio.

Et mitte oma Uberi kasuks Waymo oskusteabe varastamise eest kohtu all olemise arvukate kohtuistungite vahel igavust tunda, asutas programmeerija uue religiooni. Selle nimi on "Tuleviku tee" ("Way to the Future") ja see on juba heaks kiidetud vähemalt ühe ametliku institutsiooni poolt. Selleks on USA maksuamet, mis tunnistas "Tee" kirikuks ja vabastas ta maksude tasumisest. Seega igati õnnestunud investeering veidi üle 40 milj dollarilisele algkapitalile!

Kreml vastas Tšurkini surma puudutava Julgeolekunõukogu avalduse blokeerimisele Kiievi poolt
© Sputnik / Наталья Селиверстова

Anthony insenerimõtte kohaselt võidab tehisintellekt varem või hiljem inimese oma. Seega masin võtab inimeselt võimu üle. Aga äkki hakkab ta inimese peale viha kandma – näiteks rusikahoobi pärast protsessori pihta, kui arvuti kinni jooksis või "klaverile" valatud teetassi eest? Tal tekib ju tahtmine kätte maksta! Ja selleks, et seda ei juhtuks, tuleb inimesel endal, ja mis peamine, juba ette, tehisintellekt luua ja teda vajalikul viisil kasvatada.

Oma mõttevilja nimetas Levandowski tagasihoidlikult "tehisintellekti jumalaks" ("Artificial Intelligence Godhead): ta kutsub üles kummardama "AI-jumalat", laadima temasse oma andmevõrgud ja annetama koguduse liikmete arvetele "AI-kirikus". Sisuliselt tuleks "jumalaga" jagada teavet, ilmselt hakatakse pihtimist edaspidi just nii nimetama.

Käesoleval ajal tegeleb kunstliku "looja" looja rituaalide väljatöötamisega ja koostab "pühakirja". Üks epistel on juba valmis. IT-ettevõtte endise tippmänedžerina otsustas Anthony asja mitte liiga keeruliseks ajada ja nimetas selle lihtsalt "Juhiseks". Arvatavasti hakkab "Tuleviku tee" kogudus koosnema Ränioru (Silicon Valley) ekspertidest, see tähendab tarkadest ja rikastest inimestest.

"IT jumala" peamiseks väärtuseks peab Levandowski seda, et temaga on võimalik vahetult suhelda, see tähendab, talle küsimusi esitada ja neile vastuseid saada. Teistes religioonides sellist asja pole, leiab Levandowski ja sellepärast on digitaalne jumal igal juhul parem. Oma ilmutuses jõuab leiutaja peaaegu "jumalariigi laskumiseni maa peale", igal juhul võib juhtuda, et "Tuleviku teel" läheb vaja oma riiki.

Ja milline osa jääb siis Levandowski arvates inimesele? Ebamäärane. Ta arvab, et "AI-jumal" ütleb kunagi inimesele: "Inimesel peavad olema õigused vaatamata sellele, et kõige tähtsam olen siin mina." Kuid kas ta ka tegelikult nii ütleb või mitte – see sõltub juba täielikult Levandowski"st ja tema ettevõttest, kes võtavad "jumala arendajate", tema "armastatud vanemate" loomise enda peale. See, et jumalal on mingid vanemad, keda ta armastama peab, Levandowski"t ei heiduta. Peaasi on olla AI-jumala lähedal, kui inimene hakkab talle planeedi üle võimu üle andma ja jälgima, et üleandmine toimuks "sujuvalt ja rahumeelselt". Nii ütleski. Kas see ei meenuta teile midagi?

Tagid:
Uber, jumal, Levandowski, USA

Peamised teemad