00:18 11. Detsember 2019
Kuula otse
  • USD1.1077
  • RUB70.4627
Jaapan ja Eesti jagavad kirge digiilma vastu, illustratiivne foto

Kaljulaid: Jaapan ja Eesti jagavad kirge digiilma vastu

© Ruptly
Tehnoloogia
lühendatud link
23 0 0

Eesti ja Jaapan jagavad sarnaseid demokraatlike väärtusi, samuti kirge uute tehnoloogiate ja digilahenduste vastu, ütles president Kersti Kaljulaid kohtumisel Jaapani peaminister Shinzo Abega

TALLINN, 13. jaauar — Sputnik. Euroopa-visiidile saabuv Jaapani peaminister Shinzo Abe külastas reedel, 12. jaanuaril Tallinna. "Kuigi oleme geograafiliselt kauged, oleme vaimult lähedal," täheldas president kohtumisel Abega.

2019. aastal täitub 100 aastat Eesti ja Jaapani diplomaatiliste suhete sõlmimisest, Jaapan tunnustas Eesti Vabariiki 6. märtsil 1919, edastab presidendi kantselei.

Ratas: Jaapani peaministri visiit toetab välisinvesteeringute kasvu >>

"Seetõttu on visiidi aeg meie jaoks sümboolne, sest tähistame sel aastal Eesti sajandat sünnipäeva," selgitas riigipea.

Peaminister Abega on Tallinnas kaasas ka esinduslik äri- ja meediadelegatsioon.

"Eesti ja Jaapani suhted poliitilisel tasandil on väga head ja ma loodan, et ka see visiit aitab kaasa meie ettevõtete suuremale koostööle ja tihedamate kaubandussuhete tekkimisele," ütles Kaljulaid pärast kohtumist.

Eesti EL Nõukogu eesistumise ajal mullu detsembris jõuti ka sisulisele kokkuleppele Jaapani ja Euroopa Liidu majanduspartnerluse leppe osas, mis jõustumisel oluliselt soodustab omavahelist kaubavahetust.

Jaapanlased näevad Eestit kõrgelt arenenud IT-riigina >>

Kohtumisel peatuti pikemalt riikide digitaalsel arengul ning küberturvalisuse teemadel. Samuti räägiti julgeolekust ning Põhja-Koread puudutavatest teemadest.

Peaminister Jüri Ratase sõnul toetab peaminister Shinzō Abe ja teda saatva esindusliku äridelegatsiooni visiit Jaapani investeeringute kasvu Eestisse.

Jaapanlased ostavad kokku Putini piltidega kalendreid >>

"Augustis sõlmitud Eesti ja Jaapani topeltmaksustamise vältimise leping jõustub peagi. Lisaks on töös teadus- ja tehnoloogiakoostöö leping, töötamisõigusega turismiviisade leping ning mitmeid teisigi lepinguid," ütle Ratas.

Peaminister lisas, et edaspidi on rohkem tähelepanu küberkaitsekoostööl ja laiemalt digitaalvaldkonnas kogemuste jagamisel. Tema sõnul on Eesti avatud ja usaldusväärse majanduskeskkonnaga digiühiskond, kuhu Jaapani ettevõtjad on oodatud arendama näiteks e-riigi lahendusi, isejuhtivaid sõidukeid ja tehisintellekti.

Jaapani-visiit sillutab teed ekspordi suurendamiseks, illustratiivne foto
© Sputnik / Вадим Анцупов

"Jaapani ettevõtjad usaldavad aina enam Eesti majanduskeskkonda ning turistid on avastanud Eesti kauni looduse ja kultuuripärandi. Lisaks on mul hea meel, et Jaapan saab peagi Tallinnas asuva NATO Küberkaitse Kompetentsikeskuse panustajariigiks," rääkis Ratas.

Tehisintellekt kui perearst >>

Algselt pidi peaminister Abe tulema Tallinna möödunud aasta 11. juulil, kuid tühistas visiidi paar päeva varem, põhjuseks Jaapanit tabanud üleujutused.

Shinzo Abe on esimene Jaapani peaminister, kes Eestit külastab. Küll aga käisid siin kümme aastat tagasi visiidil Jaapani keiser Akihito ja keisrinna Michiko.

Eesti juhid on Jaapanit külastanud korduvalt — 2016. aastal peaminister Taavi Rõivas, 2014. aastal president Toomas Hendrik Ilves, 2010. aastal peaminister Andrus Ansip ja 2004. aastal president Arnold Rüütel.

Tagid:
küberturvalisus, majandus, tehnoloogia, digi, digiilm, presidendi kantselei, Shinzo Abe, Kersti Kaljulaid, Jaapan, Eesti

Peamised teemad