16:06 24. Veebruar 2020
Kuula otse
  • USD1.0801
  • RUB69.5480
Tehnoloogia
lühendatud link
44 0 0

Euroopa Komisjon tegi ettepaneku võtta vastu uued eeskirjad, et tagada digitaalvaldkonna äritegevuse õiglane ning majanduskasvu soodustav maksustamine Euroopa Liidus.

TALLINN, 21. märts — Sputnik. Ettepanekud esitatakse olukorras, kus liikmesriigid püüavad leida püsivaid ja kestvaid lahendusi veebitegevuse õiglasele maksustamisele. EL-i juhid nõudsid asjakohaseid meetmeid 2017. aasta oktoobris. Tulu, mida saadakse sellise hästitasuva tegevusega nagu kasutajate loodud andmete ja infosisu müük, praegu maksueeskirjade alla ei kuulu, teatas Pealinn osutusega BNSile ja Euroopa Komisjonile.

"Digitaalmajandus on Euroopa jaoks suurepärane võimalus ja Euroopa on digitaalvaldkonna ettevõtjate jaoks tohutu tuluallikas. Ent selline mõlemale poolele kasulik olukord tekitab õigus- ja fiskaalküsimusi. Meie internetieelsed eeskirjad ei luba liikmesriikidel maksustada Euroopas digitaalvaldkonnas tegutsevaid ettevõtjaid, kui nende füüsiline kohalolek siin on väike või puudub üldse. Liikmesriikide jaoks on tegemist enneolematult suure "musta auguga", sest kahjustada saab nende maksubaas. Just seepärast pakumegi välja uue õiguskorra ja digitaaltegevuse ajutise maksu," märkis majandus- ja rahandusküsimuste ning maksunduse ja tolli volinik Pierre Moscovici.

Siseminister Anres Anvelt arutab USA tehnoloogiafirmadega koostööd äärmusluse tõkestamisel, illustratiivne foto
© Sputnik / Александр Кряжев

USA on vastu netihiidude maksustamisele Euroopas>>

Esimese ettepaneku eesmärk on reformida äriühingu tulumaksu eeskirju nii, et tulu registreeritakse ja maksustatakse seal, kus ettevõtjad suhtlevad oma teenuste kasutajatega digikanalite kaudu märkimisväärses mahus. See ettepanek võimaldaks liikmesriikidel maksustada oma territooriumil loodud tulu, isegi kui ettevõtja kohapeal füüsiliselt ei asu.

Uute eeskirjadega tagataks, et veebiettevõtjate osa riigi rahanduses on samasugune nagu tavapärastel füüsiliselt eksisteerivatel ettevõtjatel. Selle ettepaneku puhul on tegemist komisjoni eelistatava pikaajalise lahendusega.

Euroopa Komisjon määras Google'ile 2,4 miljardi eurose trahvi>>

Teise ettepanekuga vastatakse mitme liikmesriigi üleskutsele võtta kasutusele ajutine lahendus, mis hõlmab põhilist digitaaltegevust, mida EL-is praegu üldse ei maksustata. Selline ajutine maks tagaks, et praegu veel maksustamata tegevus hakkaks andma liikmesriikidele otsest tulu. Samuti aitaks see vältida teatavate liikmesriikide ühepoolseid meetmeid, mis võivad viia riikide killustatud tegevuseni, mis kahjustaks ühtset turgu.

Eesti otsib kavalusi USA internetifirmade maksustamiseks>>

Seadusandlikud ettepanekud esitatakse nõukogule vastuvõtmiseks ja Euroopa Parlamendile konsulteerimiseks. Ühtlasi jätkab EL aktiivselt osalemist üleilmsetes aruteludes digitaalvaldkonna maksustamise küsimustes G20 ja OECD tegevuse raames ning teeb jõuliselt tööd rahvusvaheliste lahenduste saavutamise nimel.

Tagid:
maksustamine, tulumaks, Facebook, Google, EL

Peamised teemad